قوانین جدید معافیت پزشکی ۹۶

قوانين جديد معافيت پزشكي 96

به گزارش “سایت خبری کانی نتkaninet”به نقل از روابط عمومی سازمان نظام وظیفه :

جزئیات جدید از معافیت های سربازی ایثارگری، جانبازی و آزادگی

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح آخرین جزئیات معافیت قطعی از سربازی را اعلام کرد.

؛با اشاره به پابرجا بودن ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی گفت: طبق این قانون مشمولان می توانند با ارائه سابقه مشخصی از آزادگی، ایثارگری و جانبازی والدین از خدمت سربازی به صورت قطعی معاف شوند.

وی افزود: مشمولانی که والدینشان ۳۰ ماه سابقه ایثارگری داشته باشند از سربازی قطعا معاف هستند اما آن دسته از ایثارگرانی که جانباز هستند می توانند با ارائه ۲۵ ماه سابقه ایثارگری یک فرزند ذکور خود را از خدمت معاف کنند.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: این افراد می توانند به ازای هر ۳۰ یا ۲۵ ماه یکی از فرزندان خود را از خدمت وظیفه معاف کنند.

وی در ادامه به موضوع آزادگان اشاره کرد و گفت: این افراد با ارائه سابقه ۲۴ ماه می توانند یک فرزند خود را معاف کنند.

سردار کمالی تاکید کرد: این معافیت ها که در ماده ۴۵ قانون ذکر شده ارتباطی با مصوبات جدید مجلس ندارد و مصوبه جدید مجلس در مورد کسانی است که سابقه ای کمتر از ۳۰ ماه ایثارگری، ۲۵ ماه جانبازی و ۲۴ ماه آزادگی دارند.

وی گفت: مطابق توافقی که با مجلس داشتیم مقرر شد در یک برنامه ۵ ساله هر سال ۲۰ هزار نفر از این افراد از مزایای ایثارگری بهره مند شوند.

سردار کمالی افزود: در ثبت نامی که تا ۱۰ دی ماه انجام شد، ۲۱۲ هزار نفر با سابقه بالای ۲۴ ماه ایثارگری نام نویسی کردند اما تنها ۲۰ هزار نفر آنها معاف می شوند.

وی با بیان اینکه ۱۲۷ هزار نفر از کسانی که ثبت نام کرده اند یا مشمول هستند یا سرباز، گفت: در بررسی هایی که انجام دادیم مشخص شد که معافیت با روند فعلی تنها شامل کسانی می شود که ۲۸ یا ۲۹ ماه به بالا ایثارگری دارند.

 

سازمان نظام وظیفه عمومی شاهد اخباری از جمله فراخوان مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم به خدمت سربازی تا مهلت ثبت‌نام در طرح جریمه ریالی سربازی تا ۱۵ خرداد بوده است.

سازمان نظام وظیفه عمومی در ماه گذشته با اخبار متنوعی رو به رو بوده که از جمله آن‌ها می توان به فراخوان مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم به خدمت سربازی تا مهلت ثبت‌نام در طرح جریمه ریالی سربازی تا ۱۵ خرداد اشاره کرد.

مشمولان متاهل به مراکز آموزشی مرزی اعزام نمی‌شوند

معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: مشمولان متاهل به مراکز آموزشی مرزی اختصاص داده نشده و تنها در مراکز آموزشی که در شهر محل سکونت همسرشان دارای رده خدمتی باشد، بکارگیری می‌شوند.

سرهنگ رحمان علیدوست معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا در تشریح این خبر اظهار داشت: در راستای تدابیر ستاد کل نیروهای مسلح و به منظور خوشایندسازی خدمت سربازی، در تعیین مراکز آموزش کارکنان وظیفه متاهل تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: به منظور تحکیم بنیان خانواده، مشمولان متاهل به مراکز آموزش مرزی اختصاص نمی یابند، مگر در مواردی که مشمول متاهل ساکن آن مناطق باشد که پس از طی دوره رزم مقدماتی به آن شهر اختصاص می یابد.

معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا ادامه داد: کارکنان وظیفه متاهل به مراکز آموزش نیرویی اعزام می شوند که در شهر محل سکونت همسرشان دارای رده خدمتی باشد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مشمولان متاهل باید مدارک تاهل خود را به هنگام ثبت درخواست اعزام به خدمت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) ارایه یا در دوره آموزش رزم مقدماتی، مدارک مذکور را به مرکز آموزشی تحویل دهند.

نام نویسی مرحله اول طرح غیبت سربازی از شنبه آغاز می شود

جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی نیروی انتظامی، گفت: نخستین مرحله نام نویسی طرح پرداخت جریمه غیبت سربازی روز شنبه(۱۶ اردیبهشت ماه) آغاز می شود.

سردار ابراهیم کریمی جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا با اعلام اینکه از سال ۹۴ چندین مرحله ثبت نام برای اجرای طرح پرداخت جریمه غیبت سربازی اعلام شد، اظهار داشت: از روز شنبه(۱۶ اردیبهشت ماه) افرادی که بر اساس قانون ۹۶، ۸ سال به بالا، غیبت در سربازی داشته باشند، می توانند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) برای ثبت نام اقدام کنند.

وی افزود: براساس قانون این افراد باید تا پایان ۹۶، ۸ سال تمام یا بیشتر غیبت داشته باشند در غیر این صورت مشمول قانون سال ۹۶ نخواهند شد.

جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی نیروی انتظامی، گفت: بعد از ثبت نام از افراد، شرایط و اطلاعات آن ها راستی آزمایی می شود.

وی گفت: نکته ای که در قانون مطرح شده است، ۸ سال یا بیش از ۸ سال است، با این حال این افراد درخواست خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) ثبت کنند، چرا که قابل رسیدگی است.

سردار کریمی گفت: مشمولان طرح غیبت سربازی که در سال ۹۵ اقدام به ثبت نام کرده اند، تا پنج‌شنبه فرصت دارند، بخشی از مبالغ جریمه را پرداخت کنند تا مشمول قانون سال ۹۶ نشوند، در غیر این صورت باید بار دیگر درخواست خود را براساس قانون امسال ثبت کنند.

وی اضافه کرد: در سال ۹۵، ۱۷۹ هزار ثبت نام کردند که حدود ۱۰۱ هزار نفر از آن ها جریمه‌های خود را به صورت اقساطی پرداخت کردند و بیش از ۳۵ هزار نفر کل مبالغ جریمه خود را پرداخت و کارت معافیت دریافت کرده اند.

به گفته وی از سال اجرای این طرح یعنی از سال ۹۴ تا کنون ۵۰۰ هزار نفر در طرح پرداخت جریمه غیبت سربازی ثبت نام کرده اند و ۳۱۰ هزار نفر مبالغ جریمه خود را پرداخت و کارت معافیت دریافت کرده و مابقی به صورت اقساط جرایم خود را پرداخت می کنند.

مشمولان غایب در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir ، سامانه تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰ و یا سامانه پیامک به شماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ از آخرین اخبار مربوط به تعیین تکلیف مشمولان غایب اطلاع حاصل کنند.

بر اساس بند(ط) تبصره ۱۶ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۳ مجلس شورای اسلامی افرادی که بیش از ۸ سال غیبت داشته اند مشمول پرداخت جریمه خدمت سربازی می‌شوند.

میزان جریمه مشمولان غایب برای معافیت از خدمت وظیفه عمومی بر اساس مدرک تحصیلی است و افراد دارای مدرک زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان، دیپلم ۱۵ میلیون تومان، فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان، کارشناسی ۲۵ میلیون تومان، کارشناسی ارشد ۳۰ میلیون تومان، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون تومان، دکترای پزشکی ۴۰میلیون تومان و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون تومان، جریمه می شوند.

همچنین به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، ۱۰ درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه می شود و مدت غیبت بیش از ۶ ماه، یک سال محسوب می شود.

مشمولان غایب متاهل براساس این قانون از ۵ درصد و دارای فرزند به ازای هر فرزند از پنج درصد تخفیف کل مبلغ جریمه برخوردار می شوند.

فراخوان مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم به خدمت سربازی

سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه‌ای تمام مشمولان کاردانی، دیپلم و زیر دیپلم دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ را به خدمت سربازی فراخواند.

سازمان وظیفه عمومی ناجا ضمن فراخوان تمام مشمولان غایب و غیرغایب متولد ۱۳۵۵ تا پایان اردیبهشت ماه ۱۳۷۸ برای انجام خدمت دوره ضرورت، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تمام مشمولان کاردانی، دیپلم و زیر دیپلم سال‌های مذکور که برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ دریافت کرده اند، باید در ساعت و محلی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند.

 مشمولان ساکن تهران بزرگ

تمام مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم غایب و غیر غایب دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶، باید رأس ساعت ۶ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۶/۰۲/۱۹ به محل و مراکزی که در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.

مشمولان ساکن سایر استان‌های کشور

تمام مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم غایب و غیر غایب دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶، باید رأس ساعت ۷ صبح سه شنبه مورخ ۹۶/۰۲/۱۹ به محل و مراکزی که در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.

لازم به ذکر است، عدم حضور به موقع در زمان و محل‌های تعیین شده غیبت محسوب می‌شود.

گفتنی است، آن دسته از مشمولانی که به هر دلیل تاکنون موفق به دریافت برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نشده اند، می‌توانند به نزدیکترین دفتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+ ۱۰) مراجعه و نسبت به دریافت برگ مذکور و بر اساس اطلاعات درج شده در آن اقدام کنند.

شایان ذکر است، مشمولان باید برگ‌های مربوط به اعزام به خدمت از جمله برگ آماده به خدمت، برگ واکسیناسیون، برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح و سایر مدارک مورد نیاز مانند شناسنامه، کارت ملی و غیره را در هنگام مراجعه و اعزام به خدمت به همراه داشته باشند.

اجرای مرحله اول طرح جریمه مشمولان غایب در سال ۹۶

سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد: مشمولانی که تا پایان سال ۹۶ بیش از ۸ سال غیبت داشته باشند، تا ۱۵ خرداد ماه امسال مهلت دارند که در طرح جریمه مشمولان غایب ثبت نام کنند.

سازمان وظیفه عمومی ناجا طی اطلاعیه ای در خصوص شروع ثبت نام مرحله اول طرح جریمه مشمولان غایب در سال ۹۶ اعلام کرد: مشمولانی که تا پایان سال ۹۶ بیش از ۸ سال غیبت داشته، تا ۱۵ خرداد ماه امسال مهلت دارند تا با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) در طرح جریمه مشمولان غایب ثبت نام کنند.

لازم به ذکر است؛ براساس بند (ب) تبصره ۱۱ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی، این طرح شامل مشمولانی می شود که تا پایان سال ۹۶ بیش از ۸ سال غیبت داشته باشند، همچنین به ازای هر سال غیبت مازاد بر ۸ سال، ۱۰ درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه می شود.

شایان ذکر است؛ پس از ثبت اولیه درخواست متقاضی در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰)، درخواست آنان در حوزه های وظیفه عمومی بررسی و در صورت تایید نهایی، مبلغ جریمه به صورت پیامک اطلاع رسانی می شود.

همچنین متقاضیان با دریافت پیامک باید به دفاتر (پلیس+۱۰) مراجعه تا فرم مربوط به شناسه پرداخت را دریافت و با پرداخت مبلغ جریمه به صورت نقدی و یا اقساط وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند.

این اطلاعیه با اشاره به این مطلب که مدت زمان پرداخت اقساطی نسبت به سال گذشته تغییر کرده است، افزود: متقاضیان در صورت تمایل به پرداخت مبلغ جریمه به صورت قسطی، باید ۳۰ در صد مبلغ را به صورت نقدی و مابقی را تا پایان سال ۹۶ تسویه حساب کنند.

گفتنی است؛ مشمولانی که در سال گذشته در این طرح ثبت نام کرده و به دلیل عدم پرداخت مبلغ جریمه درخواست آنان غیر فعال شده است، برای بهره مندی از این طرح در سال جاری، مجددا باید درخواست خود را از طریق دفاتر (پلیس+۱۰) ثبت کنند.

لازم به ذکر است؛ مشمولان غایب می توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir، سامانه تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰ و یا سامانه پیامک به شماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ از آخرین اخبار مربوط به تعیین تکلیف مشمولان غایب اطلاع حاصل کنند.

چه کسانی جزو مشمولان غایب سربازی هستند؟

بر اساس قانون تمامی افراد ذکور دارای تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران که به سن ۱۸ سالگی می رسند در شمول قانون خدمت وظیفه عمومی قرار دارند و باید وضعیت خدمت وظیفه عمومی خود را مشخص کنند.

بر اساس قانون وظیفه عمومی مشمولانی که در مهلت‌های تعیین شده از سوی سازمان خود را برای رسیدگی یا اعزام به‌خدمت معرفی نکرده باشند، سرباز غایب محسوب می‌شوند، همچنین دانش آموزان، دانشجویان و طلاب داخل و خارج از کشور که حداکثر پس از یک سال از تاریخ ترک، انصراف، اخراج یا فراغت از تحصیل خود را معرفی نکرده باشند نیز غایب محسوب می‌شوند.

افرادی که قبل از سن مشمولیت ترک تحصیل، انصراف از تحصیل، اخراج  یا فارغ التحصیل شده و حداکثر تا ۶ ماه پس از ورود به ۱۸ سال تمام خود را معرفی نکرده باشند و همچنین  مشمولانی که در تاریخ‌های تعیین شده برای اعزام به خدمت حضور نیابند، مشمول غایبند.

آندسته از مشمولانی که دارای برگ معافیت موقت بوده و ظرف مدت یک ماه پس از اتمام معافیت موقت برای ادامه روند رسیدگی خود را به وظیفه عمومی رسیدگی کننده معرفی نکنند،  متعهدین خدمت در دستگاه‌های غیر نظامی مشمول قانون و همچنین کارکنان پایور و پیمانی نیروهای مسلح موضوع مواد ۱۳, ۱۴و۱۵ قانون که حداکثر تا ۶ ماه پس از رهایی از خدمت خود را برای رسیدگی معرفی نکرده باشند و  اتباع خارجی که پس از تحصیل تابعیت ایرانی، حداکثر تا شش ماه از تاریخ اخذ تابعیت خود را معرفی نکرده باشند نیز در گروه مشمولان غایب قرار می‌گیرند.

مشمولانی که فاقد شناسنامه بوده و حداکثر تا ۶ ماه پس از صدور شناسنامه خود را معرفی نکرده باشند، مشمولانی که بدون غیبت اولیه محکوم به زندان شده و حداکثر تا ۶ ماه پس از آزادی از زندان خود را معرفی نکرده باشند و مشمولانی که در مقاطع مختلف تحصیلی بیش از سقف مجاز ادامه تحصیل داده باشند نیز جزو مشمولان غایب به حساب می‌آیند.

مشمولانی که به‌صورت داوطلب آزاد ادامه تحصیل داده و تحصیل آنان تا بعد از موعد قانونی اعزام ادامه داشته باشد و همچنین مشمولان دیپلم و پیش دانشگاهی حضوری در صورتی که در مهلت های قانونی (که بر اساس تاریخ تولد و زمان اخذ مدرک تحصیلی آنان تعیین شده است)، مدارک خود را برای معرفی ارسال نکرده باشند نیز غایبند.

بر اساس قانون مشمولانی که در مهلت قانونی درخواست معافیت پزشکی  یا کفالت داده و در مراحل رسیدگی پزشکی و کفالت قرار گرفته‌ اما از روی عمد و یا به دلیل قصور در پیگیری پرونده و عدم حضور در جلسات شورای پزشکی و هیئت کفالت، باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شده اند ، چنانچه رای شورای پزشکی یا هیئت رسیدگی کفالت، به سرباز بودن آنان صادر شود ، در این صورت در حکم مشمولان غایب بوده و برای آنها برگ اعزام با غیبت صادر خواهد شد.

برخی جوانان می‌توانند با داشتن شرایط مقرر، از کسری خدمت سربازی استفاده کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بنا بر اعلام سازمان وظیفه عمومی جوانان مشمول می‌توانند در صورت شرایط‌های لازم از طرح‌های کسری ذیل استفاده کنند.

کسر خدمت ایثارگران
کلیه مشمولین غیر غایب متولد سال ۷۲ و ماقبل آن که در سال ۹۰ و سنوات قبل آن به سن مشمولیت رسیده اند ولی به دلایل قانونی مثل معافیت تحصیلی اعزام آنها به تعویق افتاده است بعد از اعزام می توانند از این کسری استفاده نمایند .
کسر خدمت مناطق امنیتی درگیر وغیر درگیر ومناطق محروم وبد آب و هوا
خدمت کارکنان وظیفه غیربومی در مناطق امنیتی غیردرگیر، مناطق عملیاتی مناطق محروم و بد‌آب‌وهوا: ۱۹ ماه است.
خدمت کارکنان وظیفه در مناطق جنگی و امنیتی درگیر: ۱۸ ماه می باشد .

کسر خدمت فرزند
۳ماه کسر خدمت به ازای هر فرزند شامل سربازان میشود.

کسر خدمت نخبگان
در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا در خصوص تولید و توسعه علم ونظریه پردازی در کشور ، عده ای از مشمولان از طریق بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح برای انجام پروژهای تحقیقاتی و استفاده بهینه از سرمایه انسانی در بخش های مختلف علمی و تحقیقاتی بکارگیری می شوند این مشمولان در قبال انجام پروژه های تحقیقاتی و ارزیابی و تأ یید پروژه توسط هیئت داوران ، مشمول امتیازاتی از قبیل کسر خدمت و یا پس از طی دوره آموزش کارت پایان خدمت دریافت می نمایند.
لازم به ذکر است این مشمولان در حین تحصیل نیز می توانند پروژه تحقیقاتی خود را سپری نموده و از امتیازات آن استفاده نمایند . کسر خدمت این مشمولان از طریق سیستم ارتباطی بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی ناجا ثبت می گردد.

آیین نامه جدید معاینه و معافیت چشم پزشکی خدمت سربازی (ماده ۴۱: بیماریهای چشم و عوارض بینایی)

مشمولان مبتلا به بیماریهای چشم و یا عوارض بینایی با توجه به نوع بیماری که به آن مبتلا می باشند از معافیت های مندرج در هر بند به شرح زیر استفاده خواهند نمود:

توضیح:

هیپرمتروپی = هیپرمتری = دوربینی
میوپی = نزدیک بینی
سیکلوپلژی کامل = معاینه چشم با قطره

بیماریهای چشم و عوارض بینایی

ماده ۴۱: مشمولان مبتلاء به بیماریهای چشم و عوارض بینایی با توجه به نوع بیماری که به آن مبتلاء می‌باشند از معافیتهای مندرج در هر بند به شرح زیر استفاده خواهند نمود:

بند۱- هیپرمتروپی با سایکلوپلژی کامل برای مشمولان عادی و دیپلم:
(هیپرمتروپی با سیکلوپلژی کامل که در صورت همراه بودن با آستیگماتیسم، با علامت منفی منظور شود ولی محاسبه نگردد)

الف) هیپرتروپی از ۵/۲ تا ۴ دیوپتر داخل هر یک از چشمها خدمات غیررزمی.

ب) مجموع دیوپتر هیپرمتروپی دو چشم از پنج تا هشت دیوپتر داخل خدمات غیررزمی.

ج) هیپرمتروپی بیش از چهار دیوپتری یک چشم تا پنج دیوپتر داخل خدمات غیررزمی.

د) هیپرتروپی بیش از پنج دیوپتری یک چشم معاف دائم.

ه) مجموع دیوپتر هیپرمتروپی هر دو چشم بیش از هشت دیوپتری معاف دائم.

بند۲- هیپرمتروپی با سایکلوپلژی کامل در مشمولان بالاتر از دیپلم:
(هیپرمتروپی با سیکلوپلژی کامل که در صورت همراه بودن با آستیگماتیسم، با علامت منفی منظور شود ولی محاسبه نگردد)

الف) هیپرمتروپی از ۳تا۵ دیوپتر داخل هر یک از چشمها خدمات غیررزمی.

ب) مجموع هیپرمتروپی دو چشم از شش تا ۱۰ دیوپتر داخل خدمات رزمی.

ج) هیپرمتروپی بیش از دیوپتری یک چشم تا شش دیوپتر داخل خدمات غیررزمی.

د) هیپرمتروپی بیش از شش دیوپتری یک چشم معاف دائم.

ه) مجموع دیوپتر هیپرمتروپی هر دو چشم بیش از ۱۰ دیوپتر معاف دائم.

بند۳- میوپی با سایکلوپلژی در مشمولان عادی و دیپلم:
(میوپی با سیکلوپلژی کامل که در صورت همراه بودن با آستیگماتیسم با علامت مثبت منظور شود ولی محاسبه نگردد)

الف) میوپی از ۵/۲ تا ۴ دیپوپتری داخل هر یک از چشمها خدمات غیررزمی.

ب) مجموع دیوپترمیوپی از ۵تا۸ دیوپتر داخل هر دو چشم خدمات غیررزمی.

ج) میوپی بیش از پنج دیوپتری یک چشم تا شش دیوپتر داخل خدمات غیررزمی.

د) میوپی بیش از شش دیوپتری یک چشم معاف دائم.

ه) مجموع دیوپترمیوپی بیش از هشت دیوپتری هر دو چشم معاف دائم.

بند۴- میوپی با سایکلوپلژی در مشمولان بالاتر از دیپلم:
(میوپی با سیکلوپلژی کامل که در صورت همراه بوده با آستیگماتیسم با علامت مثبت منظور شود ولی محاسبه نگردد)

الف) میوپی از ۳تا۵ دیوپتر داخل هر یک از چشمها خدمات غیررزمی.

ب) مجموع دیوپترمیوپی بین ۶تا۱۰ دیوپتر داخل هر دو چشم خدمات غیررزمی.

ج) میوپی بیش از ۶ دیوپتری یک چشم تا ۷ دیوپتر داخل خدمات غیررزمی.

د) میوپی بیش از ۷ دیوپتری یک چشم معاف دائم.

ه) مجموع دیپوپترمیوپی بیش از ۱۰ دیوپتری هر دو چشم معاف دائم.

بند۵- آستیگماتیسم ساده، مرکب یا مخلوط با سایکلوپلژی کامل در مشمولان عادی و دیپلم:
(در آستیگماتیسم ساده، یا مرکب یا مخلوط میزان آستیگماتیسم بایستی بیشتر از اسفر باشد)

الف) آستیگماتیسم ساده، مرکب یا مخلوط از ۵/۲ تا ۴ دیوپتری داخل هر یک از چشمها خدمات غیررزمی.

ب) مجموع دیوپتر آستیگمات ساده، مرکب یا مخلوط از ۵تا۸ دیوپتر داخل خدمات غیررزمی.

ج) آستیگماتیسم ساده یا مرکب بیش از ۵ دیوپتری تا ۶ دیوپتری یک چشم خدمات غیررزمی.

د) آستیگماتیسم ساده، مرکب یا مخلوط بیش ازشش دیوپتری یک چشم معاف دائم.

ه) چنانچه آستیگماتیسم ساده، مرکب یا مخلوط هر دو چشم در مجموع بیش از هشت دیوپتر باشد معاف دائم.

بند۶- آستیگماتیسم ساده، مرکب یا مخلوط با سیکلوپلژی کامل در مشمولان بالاتر از دیپلم:
(در آستیگماتیسم ساده یا مرکب میزان آستیگماتیسم بایستی بیشتر از اسفر باشد)
الف) آستیگماتیسم ساده، مرکب یا مخلوط از ۳تا۵ دیوپتری داخل هر یک از دو چشم خدمات غیررزمی.

ب)مجموع دیوپتر آستیگماتیسم ساده، مرکب یا مخلوط هر دو چشم از ۶تا۱۰ دیوپتر داخل خدمات غیررزمی.

ج) آستیگماتیسم ساده، مرکب یا مخلوط بیش از ۶ دیوپتری تا ۷ دیوپتر داخل یک چشم خدمات غیررزمی.

د) آستیگماتیسم ساده، مرکب یا مخلوط بیش از هفت دیوپتری یک چشم معاف دائم.

ه) مجموع دیوپتر آستیگمات ساده، مرکب یا مخلوط هر دو چشم بیش از ۱۰ دیوپتر معاف دائم.

بند۷- فقدان یک چشم یا آنکه یک چشم عملاً و یا در اثر بیماریهای غیر قابل علاج فاقد بینایی (عدم درک نور) باشد معاف دائم.

بند۸- اورام ملتحمه فصلی شدید توام با عوارض قرنیه:

الف) در مشمولان عادی معاف دائم.

ب) در مشمولان دیپلم و بالاتر خدمات غیررزمی.

بند۹- عوارض تراخمی ملتحمه و پلک از قبیل سیمبلفارون کزروزیس، آنتروپیون و اکتروپیون:

الف) در یک چشم خدمات غیررزمی.

ب) در دو چشم معاف دائم.

بند۱۰- ناخنک پیشرفته که تا مرکز قرنیه پیشرفت نموده باشد و با چشم غیرمسلح دیده شود معاف دائم.

بند۱۱- لک مرکزی قرنیه:

الف) در صورتیکه وسیع باشد و مرکز قرنیه را اشغال نموده باشد(لک وسیع در موضعی
که بیش از ۳میلیمتر مربع سطح قرنیه را پوشانیده باشد) معاف دائم.

ب) در موارد خفیف‌تر خدمات غیررزمی.

بند۱۲- کراتیت‌های آنترستیسیل و دیستروفیهای قرنیه یک یا دو چشم معاف دائم.

بند۱۳- کلوبوم مادرزادی مردمک:

الف) همراه با گرفتاری شبکیه (رتین) معاف دائم.

ب) بدون گرفتاری شبکیه (رتین) خدمات غیررزمی.

بند۱۴- ایریدوسیکلیتهای شدید و مزمن یک یا دو چشم که تولید چسبندگیهای وسیع نموده باشد معاف دائم.

بند۱۵-اکلوزیون و سیکلوزیون کامل مردمک معاف دائم.

بند۱۶- ایریدکتومی یا اریدودیالیز وسیع حاصل از حوادث یا اعمال جراحی.

الف) در صورتیکه با کاهش دید و عوارض قرنیه و عدسی توام باشد معاف دائم.

ب) در صورتیکه با کاهش دید و عوارض توام نباشد خدمات غیررزمی.

بند۱۷- کاتاراکت مادرزادی، ضربه‌ای، متابولیک و کاتاراکت عمل شده معاف دائم.

تبصره: کدورتهای عدسی که ایجاد اختلال دید در رتینوسکوپی نمی‌نماید خدمات غیررزمی.

بند۱۸- کدورت وسیع زجاجیه به هر علت معاف دائم.

بند۱۹- کوریورتینیت مرکزی و یا منتشر مزمن یک یا دو چشم معاف دائم.

بند ۲۰- رتینیت پیگمانترو رتینیتهای غیرپیگمانتر به شرط اثبات توسط ERG (که در آن افت ولتاژ حداقل نصف میزان طبیعی باشد) معاف دائم.

بند۲۱- لوکساسیون کامل یا ناقص عدسی یا لنتیکیونوس و یا فقدان عدسی یک چشم معاف دائم.

بند۲۲- انفاصل شبکیه عمل شده و یا عمل نشده به هر علت معاف دائم.

بند۲۳- آمبولی شریان شاخه‌ای یا مرکزی و یا ترومبوز ورید شاخه‌ای یا مرکزی و یا هر نوع واسکولیت مزمن یک یا دو چشم معاف دائم.

بند۲۴- بیماریهای ناحیه ماکولا و عصب باصره از قبیل آتروفی، هیپوپلازی، سوختگی، سوراخ ماکولا و یا خونریزیهای ناحیه ماکولا و آتروفی عصب باصره معاف دائم.

بند۲۵- میکروفتالمی و بوفتالمی یک یا دو چشم معاف دائم.

بند۲۶- اگزوفتالمی‌های تومورال یا پولساتیویک یا دو چشم معاف دائم.

بند۲۷- فلج کامل یک یا چند عضله چشم در صورتیکه استقرار یافته و دائمی باشد معاف دائم.

بند۲۸- لاکوفتالمی‌های مربوط به فلج عضلات پلکی معاف دائم.

بند۲۹- افتادگی دائمی پلک (در هر یک از چشمها) در صورتیکه بیش از نصف مردمک چشم را پوشانیده باشد معاف دائم.

بند۳۰- استرابیسم آمبلیوپیک یک چشم و استرابیسم متناوب معاف دائم.

بند۳۱- نیستاگموس دائمی و مشهود معاف دائم.

بند۳۲- داگریوسیستیت مزمن و چرکی معاف دائم.

بند۳۳- گلوکوم مزمن و مطلق و گلوکوم حاد زاویه بسته با عارضه و گلوکوم‌های عمل شده یک چشم معاف دائم.

بند ۳۴- اجسام خارجی داخل کره چشم معاف دائم.

بند ۳۵-پیوند قرینه معاف دائم.

بند ۳۶-کراتوکونوس با گزارش توپوگرافی بیمارستانهای نظامی و دانشگاهی معاف دائم.

بند ۳۷-تومورهای خوش خیم به هرصورت خدمات غیر رزمی(درصورت ایجاد طبق بند مربوطه رفتار شود)

بند ۳۸-تومورکاذب اوربیت درصورتیکه عود کننده ومقاوم به درمان باشد معاف دائم.

بند ۳۹-آمبلیوپی یک چشم یا دوچشم خدمات غیررزمی

آغاز دستگیری مشمولان غایب سربازی/ ارسال ابلاغیه ممنوعیت بکارگیری سربازان غایب به تمام ارگان‌ها

رئیس پلیس پیشگیری گفت: دستور تشدید برخورد و دستگیری سربازان غایب به استان ها ابلاغ شد.

سردار محمد شرفی در خصوص اقدامات پلیس پیشگیری ناجا در برخورد با مشمولان فراری، اظهار داشت: به موجب ماده ۱ قانون خدمت وظیفه عمومی، به منظور دفاع از استقلال، تمامیت ارضی، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، جان و مال و نوامیس مردم، کلیه اتباع ذکور کشور به جز کسانی که از انجام خدمت وظیفه  عمومی معاف هستند،در شمول قانون خدمت وظیفه عمومی بوده و باید خدمت دوره ضرورت را انجام دهند.

  وی افزود: از سوی دیگر در مواد ۱۰ و ۵۸ مکرر، ۶۳ مکرر و مواد دیگر، محدودیت‌های اجتماعی و تنبیهاتی برای مشمولان غایب و فراری در کشور در نظر گرفته شده و اعمال محرومیت های اجتماعی بیشتر برای آنان خوشبختانه موجب مراجعه بخشی از مشمولان غایب جهت تعیین تکلیف به رده های وظیفه عمومی نسبت به روشن کردن وضعیت خود شده است.

  رئیس پلیس پیشگیری ناجا ادامه داد: حسن اجرای قانون مذکور وظیفه نیروهای مسلح و دیگر مبادی ذیربط مندرج در قانون است و هم اندیشی، همکاری و تلاش همه جانبه، در اجرای مطلوب قانون مثمرثمر است.

وی با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی نقش برجسته ای در این میان دارد، اظهار داشت: شناسایی، تعقیب و دستگیری مشمولان فراری، بررسی و شناسایی آنان به هنگام ارائه خدمات از قبیل صدور و تعویض گواهینامه، شماره گذاری و … به افراد ذکور توسط معاونت ها و پلیس های تخصصی ناجا اقدام و مشخصات آنان جهت برخورد قانونی به سازمان وظیفه عمومی ارسال و این موضوع با رعایت ظرافت های لازم اطلاع رسانی می شود.

  این مقام عالی انتظامی با اشاره به اثرات مخرب عدم برخورد با مشمولان غایب گفت: پلیس پیشگیری ناجا در این راستا، با برگزاری جلسات هم اندیشی با مبادی مرتبط درون و برون سازمانی، شرکت فعال کارشناسان در جلسات تشکیل شده ستاد کل نیروهای مسلح و ابلاغ مصوبات به استان‌ها و پیگیری آنها اقدام کرده است.

  سردار شرفی به پیگیری در برقراری ارتباط سیستمی بین سازمان وظیفه عمومی و پلیس پیشگیری ناجا اشاره کرد و افزود: ایجاد تعامل با سازمان وظیفه عمومی به جهت شناسایی و برخورد با سربازان فراری، ارسال اخطار به مشمولان غایب از طریق سامانه ها و ارسال اخطار با عنایت به بعد مسافت با مسائل امنیتی و به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی از طریق پست بسیار حائز اهمیت است.

  وی از صدور بخشنامه و دستورالعمل‌های متعدد به استان های سراسر کشور در راستای افزایش دستگیری مشمولان غایب خبر داد و گفت: همچنین به تمامی مؤسسات دولتی و غیر دولتی از قبیل کارخانه‌ها، شرکت‌ها، آموزشگاه‌ها، کارگاه‌ها، بنگاه‌ها، مغازه‌ها و تعمیرگاه‌ها ابلاغیه ای برابر ماده ۶۳ قانون خدمت وظیفه عمومی مبنی بر عدم به کارگیری مشمولین غایب و عواقب آن ارسال شد.

 رئیس پلیس پیشگیری ناجا به پیشنهاد این پلیس جهت تشکیل کمیته‌ای به منظور تعامل نهادها و سازمان های مرتبط با موضوع مشمولان و اجرای دقیق قوانین خدمت وظیفه عمومی اشاره و بیان کرد:‌ ساختار این کمیته، ریاست وزیر کشور در مرکز و عضویت دادستانی کل، سپاه پاسداران، ثبت احوال، وزارت خانه های فناوری و اطلاعات و ارتباطات، تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، صنعت، معدن و تجارت ، کشور و ساختار متناظری در استان‌ها به ریاست معاون امنیتی انتظامی استانداری در نظر گرفته شده، مطمئناً در جلوگیری از فرار از قانون متخلفان و تسهیل در اجرای قوانین سازنده است.

روند رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی :

۱٫     دریافت  دفترچه راهنمای خدمت وظیفه  عمومی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰)بمنظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز .  

۲٫     مراجعه به یکی از پزشکان معاین اولیه و تکمیل برگه معاینه اولیه توسط پزشک.

۳٫     قبل از مراجعه به نزد پزشک معاین اولیه می بایست ابتدا برگه خود اظهاری سوابق بیماری مشمول که در پشت برگ معاینه اولیه قرار دارد را به دقت تکمیل و آن را به پزشک ارایه نمایند.

۴٫     ثبت درخواست در سیستم توسط کاربر پلیس +‌۱۰و عودت کلیه مدارک به مشمول جهت نگهداری و ارایه به شورای پزشکی .

۵٫     ارسال برگ معرفی به بیمارستان از طریق پست به آدرس مشمول.

۶٫     مراجعه فرد به بیمارستان جهت انجام معاینات تخصصی.

۷٫     ارسال جوابیه بیمارستان (‌نظریه تخصصی ) به حوزه رسیدگی کننده.

۸٫     ارسال دعوتنامه  به آدرس مشمول جهت حضور در شورای پزشکی.

۹٫     برگزاری جلسه شورای پزشکی  . 

۱۰٫در صورتی که شخص معاف دائم شناخته  شود از کارت معافیت برخوردار شده و در صورتی کهسرباز یا معاف از رزم شناخته شود برگ آماده بخدمت برای وی صادر و  ارسال میگردد

مدارک مورد نیازمعافیت پزشکی :

تکمیل برگ وضعیت مشمولان(برگه شماره۱ ).

تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره۲).

تکمیل برگ واکسیناسیون( برگه شماره ۵).

اصل وتصویرکارت ملی مشمول.

اصل وتصویرکلیه صفحات شناسنامه عکسدارمشمول.

اصل وتصویرآخرین مدرک تحصیلی یاگواهی فراغت از تحصیل.

افتتاح حساب عابربانک سپه ودرج شماره حساب دربرگ شماره یک(ویژه متقاضیان اعزام،معافیت پزشکی وکفالت).

یک قطعه عکس رنگی  ۴×۳ تمام رخ زمینه سفید مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها).

برگ تکمیل شده وضعیت مشمولان )برگه شماره ۱ دفترچه راهنما)

نحوه تکمیل فرم وضعیت مشمول

۱-در این بند باید مشخصات کامل فردی خود را وارد کنید. از حذف صفرهای کدملی خودداری نمایید،شماره شناسنامه بدون خط تیره وارد شود. (عکسی که در محل مورد نظر می چسبانید باید دارای شئونات اسلامی باشد)

۲-دین خود رابا علامت گذاری یکی از خانه‌ها مشخص نمایید.

۳-وضعیت تحصیلی و آخرین تاریخ وضعیت تحصیلی را مشخص نمایید.

۴-در صورت داشتن مدرکی از هر مهارت و تخصصی که دارید میتوانید این بند را تکمیل نمایید.

۵-مشمولینی که قبلا به علت قبولی در دانشگاه از خدمت ترخیص شده اند واقدام به درخواست معافیت پزشکی نموده اند ، توسط برگ ترخیصی که از یگان خدمتی خود دریافت نموده اند این قسمت را تکمیل نمایند.

۶-نوع درخواست معافیت را در اینجا قید نمایید

-در صورتی که دوره آموزش تکمیلی را گذرانده اید ضمن علامت گذاری محل مشخص شده ،مدرک مبنی بر این دوره آموزشی را باید در حین خدمت به مرکز آموزش ارایه دهید.

-در صورتی که درخواست شما  معافیت میباشد یکی از آنها را علامت گذاری نمایید.

۷- آدرس محل سکونت را به طورکامل قید نمایید.کد پستی را بدون درج خط تیره در محل مشخص درج نمایید

نکات مهم درخصوص معافیت پزشکی:

–   مشمولانیکه مشکلات پزشکی خود را به هنگام معاینه اولیه بیماری خود را عنوان نکنند، چنانچه در دوران آموزش یا خدمت بدلیل اعلام نکردن مشکل پزشکی، دچار حادثه شوند مسئولیت آن بر عهده خود مشمول می باشد . 

– مشمولانیکه در سیر مراحل رسیدگی پزشکی قرار گرفته اند چنانچه در دانشگاه / مؤسسات آموزش عالی یا حوزه های علمیه پذیرفته شده و ثبت نام نمایند مجاز به ادامه رسیدگی بوده و در صورت نداشتن شرایط معافیت و دارابودن سایر شرایط، می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

– به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی جهت شرکت در شورای پزشکی الزامی است .

– مشمولین چنانچه در شورای پزشکی معاف از خدمت تشخیص داده نشوند به خدمت اعزام می شوند و در صورت اعتراض به رای شورای پزشکی پرونده آنان در شورای عالی مطرح و رای شورای عالی قطعی و لازم الاجراست و حق اعتراض ندارند . 

–   مشمولانیکه بدون غیبت درخواست پزشکی خود را ثبت می نمایند  و در سیر معافیت پزشکی قرار می گیرند، چنانچه در مدت رسیدگی به درخواست پزشکی عمدا باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شوند (‌مانند عدم مراجعه بموقع به بیمارستان ، عدم حضور در جلسات شورای پزشکی و … ) وارد غیبت می گردند .

– مشمولانیکه در سیر رسیدگی پزشکی قرار دارند مجاز به انصراف از درخواست پزشکی نیستند و رای شورای پزشکی در خصوص آنان ملاک عمل می باشد .    

–  دارندگان کارت معافیت پزشکی درصورت بهبودی و سلامت کامل می‌توانند با احراز شرایط ،درخواست ابطال کارت معافیت نمایند تا پس از بررسی و اثبات سلامتی کامل توسط شورای پزشکی ویژه وظیفه عمومی به خدمت دوره ضرورت اعزام گردیده و از کارت پایان خدمت استفاده نمایند. 

–  مشمولان برای اطلاع از چگونگی دارا بودن شرایط ابطال کارت معافیت پزشکی به وظیفه عمومی شهرستان محل سکونت مراجعه نمایند و لازم به ذکر است اینگونه افراد حتماً می‌بایست بطور کامل دوره ضرورت را طی نموه و حق بهره‌مندی از معافیتهای مقرر در قانون را نداشته و فقط درصورت داشتن سابقه خدمت قبلی یا کسرخدمت بواسطه عضویت فعال در نیروی مقاومت بسیج از مدت دوره ضرورت کسر خواهد شد. 

برگ شماره ۲-معاینه اولیه(نظریه پزشک)و واکسیناسیون

راهنمای تکمیل فرم درخواست

در کادر اول مشخصات فردی خود را به طور کامل درج نمایید.

الف- این قسمت توسط مراکز واکسیناسیون تکمیل می‌شود.

قسمت علامت دار با دایره قرمز باید توسط مشمول به وسیله امضاء و اثر انگشت تکمیل شود.

        ب – معاینه اولیه پزشک

این قسمت توسط پزشک معالج تکمیل می‌شود.

در انتهای برگه که با علامت دایره قرمز مشخص شده است باید توسط مشمول امضاء شود.

در پشت برگه معاینه اولیه، فرم خود اظهاری در خصوص سوابق بیماری مشمول می باشد که باید توسط مشمول تکمیل و امضاء و اثر انگشت درج شود .

تذکر: برگ فاقد امضاء و مهر پزشک فاقد اعتبار است.

مهلت مراجعه مشمولان غایب تا ۲۰ شهریور تمدید شد/ دستگیری سربازان غایب ادامه دارد

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: تا روز ۲۰ شهریور ماه مهلت مراجعه مشمولان غایب برای تعیین وضعیت‌شان تمدید شده است.

سردار حمید صدرالسادات رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: تعدادی از مشمولان غایب شناسایی شدند و برای آنها پیامکی فرستاده شد.

وی افزود: از این دسته از افراد درخواست شد تا برای تعیین وضعیت سربازی خود به سازمان وظیفه عمومی ناجا مراجعه کنند.

صدرالسادات گفت: تاکنون ۱۵ هزار نفر به سازمان وظیفه عمومی ناجا مراجعه کردند و تصمیم بر آن شد تا این مهلت تا ۲۰ شهریور ماه تمدید شود.

روند دستگیری سربازان غایب ادامه دارد

وی افزود: پس یقینا ارسال پیامک‌ها برای این دسته از سربازان غایب که شامل طرح تعیین تکلیف نیستند، قطع نشده است.

ارسال یک میلیون و ۵۰۰ هزار پیامک به مشمولان غایب

ازسوی دیگر جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا امروز در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: با توجه به اینکه سازمان وظیفه عمومی ناجا طرح فراخوان و تعیین تکلیف مشمولان غایب را آغاز کرده و تاکنون حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار پیامک برای مشمولان غایب ارسال شده است.

تمدید مهلت تعیین تکلیف مشمولان غایب تا ۲۰ شهریورماه

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا با اعلام اینکه روند ارسال پیامک به مشمولان غایب تا چهار روز آینده ادامه خواهد داشت، از تمدید مهلت تعیین تکلیف مشمولان غایب تا ۲۰ شهریور ماه سال جاری خبرداد.

وی تاکید کرد: در مرحله بعدی، اخطاریه های ما برای مشمولان غایبی که وضعیت خدمت خود را تعیین تکلیف نکرده اند، صادر و به آدرس آنان ارسال می‌شود.

سردار کریمی تصریح کرد: ۱۵ هزار نفر از افراد دارای کارت های پایان خدمت یا معافیت از خدمت وظیفه عمومی که سوابق آنها به دلیل عدم اقدام آنها برای تعویض کارت های قدیمی خود با کارت هوشمند در سامانه های ما ثبت نشده بود، با دریافت پیامک برای بررسی وضعیت خود به سازمان وظیفه عمومی ناجا مراجعه کردند.

ثبت نام ۷۳ هزار نفر در طرح جریمه مشمولان غایب

وی با بیان اینکه در سال جاری، حدود ۷۳ هزار نفر در طرح جریمه مشمولان غایب ثبت نام کرده اند، گفت: همچنین ۵۰۰ نفر از مشمولان غایب  که از خارج از کشور از طریق کنسولگری ها و نمایندگی های ایران ثبت درخواست کردند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه بیش از ۵ هزار نفر از مشمولان غایب برای اعزام به سربازی اقدام کرده اند، گفت: تعداد درخواست های اعزام به خدمت به شدت افزایش یافته و روز به روز به تعداد درخواست ها افزوده می شود.

ابلاغ اخطاریه های کتبی از طریق اداره پست یا کلانتری به مشمولان غایب

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود: اخطاریه های کتبی نیز از طریق اداره پست یا کلانتری به مشمولان غایب ابلاغ می شود.

وی درباره تسهیلات اقساطی طرح جریمه مشمولان غایب، گفت: پیش از این در نظر داشتیم که ارائه تسهیلات اقساطی از طریق دو بانک “انصار و قوامین” صورت گیرد اما به منظور رفاه حال متقاضیان و تعلق نگرفتن سود بانکی، این اقدام از طریق سازمان وظیفه عمومی ناجا انجام می شود.

سردار کریمی خاطرنشان کرد: مشمولان غایب پس از پرداخت یک سوم مبلغ جریمه و به همراه فیش واریزی به دفاترخدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) مراجعه و با تعیین تعداد اقساط، برگ های تقسیط را دریافت می کنند.

وی با تاکید بر اینکه پرداخت اقساط در هر بانکی انجام می شود، گفت: افراد با دریافت شناسه پرداخت، مبلغ جریمه را به صورت ماهیانه به حساب خزانه دولت واریز می کنند و سپس در سازمان وظیفه عمومی ناجا حسابرسی می شود.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا  خاطر نشان کرد: کسانی که تا شهریور امسال در طرح جریمه مشمولان غایب ثبت نام کردند می توانند حداکثر  از تسهیلات اقساط ۲۴ ماهه استفاده کنند اما افرادی که پس از پایان مهلت تعیین شده، اقدام کنند به ازای هر ماه تاخیر، یک ماه از حداکثر مدت زمان در نظر گرفته شده، کاسته می شود.

جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: ستاد هنوز درباره معافیت های جدید برای فرزندان ایثارگران بررسی‌های لازم را انجام نداده است.

سردار موسی کمالی جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیرو‌های مسلح درباره معافیت های جدید برای فرزندان ایثارگران اظهار داشت: ستاد کل نیرو‌های مسلح هنوز درباره این موضوع بررسی‌های لازم را انجام نداده است و قابل اجرا شدن نیست.

به گفته وی، هر گونه تغییری در روند خدمت مقدس سربازی باید با مشورت ستاد صورت بگیرد.

جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیرو‌های مسلح اذعان داشت: قطعا خدمت سربازی جهت تامین نیرو‌های مسلح برای برقراری امنیت کشور است و ستاد با هرگونه موضوعی که به این اصل لطمه وارد کند مخالف است.

بر اساس این گزارش، یکی از مهمترین تغییرات اعمال شده مربوط به ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی بود که با تغییراتی روبرو شد و یک تبصره هم به آن اضافه شد. در این تغییرات آمده بود که برای معاف شدن یک نفر از فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان دیگر نیازی به سابقه ۲۴ ماه آزادگی نیست و این عدد به ۱۲ ماه تقلیل پیدا کرد. همچنین شرط ۲۵ درصد جانبازی به ده درصد و ۳۰ ماه حضور در جبهه به ۱۲ ماه حضور تغییر کرد.

اما امروز روابط عمومی شورای نگهبان، اعلام کرد لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب جلسه مورخ بیست و هشتم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ ۱۳۹۵/۰۳/۱۷ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نظر این شورا به شرح زیر است:

علی‌رغم اشکالات و ابهامات متعددی که بر این مصوبه وارد است نظر به اینکه علاوه بر اصلاحات و الحاقاتی که در متن لایحه تقدیمی دولت توسط مجلس به عمل آمده کلاً در ۵۰ ماده به تصویب رسیده است با عنایت به اینکه قریب به ۷۰ ماده به عنوان مواد الحاقی به آن افزوده شده است از آنجا که لایحه دولت با مصوبه مجلس ماهیتاً اختلاف فاحش پیدا کرده و موارد اضافه شده به خصوص مواد الحاقی از مصادیق طرح موضوع اصل ۷۴ قانون اساسی محسوب نمی‌شوند و اصلاحات مذکور در اصل ۷۵ نیز در مورد آنها صدق نمی‌کند و این امور عرفاً اصلاح در لایحه نیز محسوب نمی‌گردد لذا مصوبه مرقوم مغایر اصول فوق‌الذکر شناخته شد.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی شرایط پرداخت قسطی جریمه غیبت سربازی و معافیت را تشریح کرد.

سردار  ابراهیم کریمی در خصوص طرح جریمه مشمولان غایب گفت: قانون گذار نحوه پرداخت مبلغ جریمه را به صورت نقدی و قسطی تعیین کرده است و بر اساس قانون فقط تا پایان سال ۹۵ این طرح معتبر است.

 وی افزود: تمام کسانی که در سال گذشته موفق به واریز وجه جریمه نشده اند، باید با مراجعه به دفاترخدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰ ) نسبت به ثبت درخواست خود مبنی بر پرداخت مبلغ جریمه به صورت نقدی، قسطی یا در قالب استفاده از تسهیلات اعطایی اقدام کنند.

 جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا بیان کرد : همه متقاضیان باید یکی از این روش ها را انتخاب و نسبت به پرداخت وجوه جریمه اقدام کنند.

 وی ادامه داد: متقاضیان با پرداخت نقدی جریمه یک شناسه واریز دریافت کرده و پس واریز وجه ،کارت صادر و به نشانی فرد ارسال می شود.

 این مقام انتظامی در ادامه با تشریح شرایط قسط بندی مبلغ جریمه مشمولان غایب، گفت: متقاضیان در ابتدا باید یک سوم مبلغ جریمه را پرداخت کرده و مبلغ باقیمانده را به صورت قسطی تا پایان سال ۱۳۹۵ پرداخت کنند که در این راستا بانک قوامین به عنوان بانک عامل پیش بینی شده است.

 سردار کریمی افزود: افرادی که نیمی از وجه جریمه خود را پرداخت کرده باشند، اجازه یک مرحله خروج از کشور به منظور سفرهای زیارتی را می دهیم و امکان بهره بندی از برخی امکانات به صورت موقت را خواهند داشت.

 وی در خصوص نحوه استفاده متقاضیان از تسهیلات گفت: مشمولان طرح یک سوم پول را به بانک قوامین به عنوان بانک عامل پرداخت کرده و پس از آن مراحل دریافت وام را طی می کنند.

 این مقام ارشد انتظامی مطرح کرد : شرایط اعطای وام بر اساس قوانین بانک است و طبق ضوابط و شرایط بانک ، وام به متقاضیان اعطاء می شود.

 جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا خاطر نشان کرد: وام به همراه یک سوم پرداختی از طریق بانک به صورت یکجا به خزانه واریز شده و کارت معافیت توسط این سازمان صادر و به نشانی فرد ارسال می شود.

 وی  گفت: شرایط دریافت وام بر اساس شرایط مورد توافق متقاضی و بانک است که این حالت مانند واریز نقدی وجه جریمه است و کارت متقاضی بلافاصله صادر می شود.

 سردار کریمی با بیان اینکه نامه های پرداخت تسهیلات از بیستم خرداد ماه به متقاضیان ارائه می شود، گفت: هماهنگی لازم برای تقسیط وجه جریمه و پرداخت تسهیلات با بانک انجام شده و نامه های مربوطه را در زمان اعلامی به متقاضیان ارائه تا با انتخاب یکی از روش ها نسبت به پرداخت مبلغ جریمه اقدام کنند.

 وی یادآور شد: بانک ها از طریق نوبت بندی اقدام به پرداخت وام می کنند بنابراین با توجه به محدود بودن منابع مالی بانک ها ، اولویت با افرادی است که درخواست خود را زودتر ثبت کرده اند.

طرح فروش ایام غیبت سربازی در سال جاری از مدتی پیش کلید خورد،طرحی که بر اساس شواهد و قرائن با استقبال چندان گرمی در سال گذشته مواجه نشد و پیش بینی می شود در سالجاری نیز وضعیت همانند سال گذشته رقم بخورد.

سربازی و یا خدمت نظام وظیفه عمومی همواره از دغدغه های جدی نوجوانان و جوانان مشمول به شمار می رود که اخبار آن با جدیت و حساسیت بسیاری دنبال می شود.

موضوع فروش خدمت سربازی نیز بعد از گذشت سالها از مسکوت ماندن آن از مدتی پیش بصورت مجدد در دستور کار قرار گرفت.

سابقه فروش خدمت سربازی به سالهای ۷۰ و ۷۱ باز می گردد که در طی مقطع زمانی خاصی کلید خورد و البته بعد از مدتی با طرح انتقادات بسیاری ملغی شد تا اینکه چندی پیش مجددا این موضوع در دستور کار قرار گرفت و فروش آن با قیمت گذاری و جداول طراحی شده خاصی عرضه شد که بازهم با انتقادات و استقبال برخی از کارشناسان قرار گرفت.

فارغ از انتقادات وارده به این طرح، بخش قابل توجهی از جوانان و  نوجوانان از طرح مورد اشاره استقبال کردند،زیرا به هر حال آن را به عنوان راهکاری قلمداد می کنند که در چارچوب آن قادر خواهند بود با پرداخت مبالغی از حضور قریب به دو سال در پادگان های نظامی معاف شوند.

معافیت ۳۳۰ هزار نفر در سال گذشته

در سال گذشته و در مقطع زمانی ۹ ماهه،قریب به ۳۳۰ هزار نفر با پرداخت مبالغی،جریمه غیبت خود را واریز و معاف شدند.

عدد و رقمی که از استقبال سرد مشمولان غایب از این طرح حکایت دارد،بر اساس آمار منتشر شده در رسانه ها قریب به ۱ میلیون ۵۰۰ هزار نفر غایب ۱۸ سال به بالا در کشور وجود دارد که ثبت نام ۳۳۰ هزار نفری متقاضیان برخورداری از این طرح نشان دهنده استقبال نه چندان گرم از این طرح است.

استقبال سردی که به نظر می رسد یکی از دلایل اصلی آن به مبالغ تعیین شده ای  است که به هر حال بخش قابل توجهی از جوانان قادر به پرداخت آن نیستند.

پیش از این،دولت پیشنهاد بخشش ۵  ساله غیبت را در لایحه بودجه پیشنهاد کرده بود که با مخالفت قاطع ستاد نیروهای مسلح مواجه شد ودر نهایت مجلس شورای اسلامی موافقت خود را با فروش غیبت ۸ ساله به بالا اعلام و آن را در بودجه سال ۱۳۹۵ لحاظ کرد.

در واقع امر،طرح فروش غیبت سربازی در سال جاری مشابه همان طرح سال گذشته است و حتی پیشنهاد افزایش ۱۰ درصدی آن نیز مورد موافقت قرار نگرفت و همان نرخ های سال گذشته مبنای فروش سال جاری نیز قرار گرفته است  و به واقع برای هیچکدام از گروه ها،افزایش نرخی اعما ل نشد،البته در خصوص غیبت مازاد،به ازای هر سال افزایش ۱۰ درصدی مد نظر قرار گرفته شده که به مبالغ جریمه پایه اضافه خواهد شد.

طرح تخفیف برای سربازان متاهل

از نمونه تسهیلاتی که در طرح فروش غیبت سربازی لحاظ شده به تخفیف ۵ درصدی برای غایبان متاهل باز می گردد.

از سوی دیگر غایبان متاهل که دارای فرزند هستند نیز مشمول تخفیف می شوند که به ازای هر فرزند،۵ درصد تخفیف ویژه برای این طیف اعمال خواهد شد.

متقاضیان متاهلی که دارای دو فرزند می باشند نیز از تخفیف ۱۵ درصدی برخوردار خواهند بود که در واقع این بخش در زمره تسهیلات ویژه ای است که برای این گروه تعریف شده است.

تقسیط ۱۲ ماهه خرید ایام غیبت

امکان تقسیط فروش ایام غیبت،از دیگر طرح هایی است که در سال جاری امکان حصول آن فراهم شده است.

آنچنان که در جزئیات طرح اقساطی فروش ایام غیبت اعمال شده،متقاضیان برای برخورداری از این تسهیلات،باید حداقل یک سوم از کل مبلغ جریمه را بصورت نقدی پرداخت کنند و در ادامه مابقی مبالغ پرداختی را حداکثر در بازه زمانی ۱۲ ماهه عودت دهند.

در این میان و با توجه به محدودیت های اعتباری،اولویت برخورداری از این تسهیلات مشمول افرادی خواهد شد که در خواست خرید خود را زودتر از دیگران به ثبت برسانند.

جریمه غیبت از ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان

بر اساس جداول طراحی شده از طرح فروش غیبت سربازی،متقاضیان بر مبنای مدارک تحصیلی که از آن برخورد ار هستند نسبت به خرید خدمت سربازی اقدام خواهند کرد.

بر این اساس،دارندگان مدرک دیپلم(۱۵ میلیون تومان)فوق دیپلم(۲۰ میلیون تومان)لیسانس(۲۵ میلیون تومان)کارشناسی ارشد(۳۰ میلیون تومان)دکتری غیر پزشکی(۳۵ میلیون تومان)و دکترای پزشکی با پرداخت ۴۰ میلیون تومان قادر به خرید ایام غیبت ۸ سال به بالا خواهند بود.

در این جدول،کمترین و بیشترین میزان خرید،مشمول دارندگان مدارک زیر دیپلم و پزشکان متخصص و بالاتر می شود که به ترتیب با پرداخت ۱۰ میلیون و ۵۰ میلیون تومان از تسهیلات خرید ایام غیبت برخوردار خواهند شد.

بر اساس اعلام سازمان نظام وظیفه ناجا،مشمولان غایبی که در سال گذشته ثبت نام کرده اند و بنا به دلایلی قادر به واریز مبالغ تعیین شده نبوده اند نیز چنانچه مجددا خواستار بهره مندی از این طرح هستند باید در مدت زمان اعلام شده با مراجعه به دفاتر پلیس+ ۱۰ نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

ضمنا متقاضیان تسهیلات خرید خدمت سربازی قریب به یکماه دیگر فرصت دارند تا با مراجعه به مراکز پلیس+۱۰ نسبت به ثبت نام برای برخورداری از طرح مذکور مبادرت ورزند.

گفتنی است طرح مورد اشاره از اول خرداد ماه سال جاری آغاز و به مدت ۴۵ روز ادامه خواهد داشت.

در صورت تصویب و اجرایی شدن طرح توانمندسازی سربازان، بخشی از دغدغه‌های جوانان در عرصه اشتغال‌زایی برطرف می‌شود.

آدرس کانال تلگرام ما : https://telegram.me/kaninet_ir

خبرها از بهارستان موید احتمال وقوع تغییر و تحولاتی عمده در روند خدمت مقدس سربازی است.

ظاهرا قرار است موضوع کیفی سازی خدمت سربازی با جدیت بیشتری مد نظر قوه مقننه قرار بگیرد و عنایت ویژه ای به اشتغالزایی و مهارت آموزی در حین انجام خدمت مقدس سربازی لحاظ شود.

بی شک معضل بیکاری و اشتغال جوانان به دغدغه ای جدی در میان خانواده ها،جوانان و مسئولان کشوری مبدل شده و این نگرانی به حدی رسیده که برخی در خانه ملت در صدد اتخاذ تدابیری ویژه برای بهبود وضعیت بازار کار جوانان هستند.

در این میان برخی کارشناسان و صاحبنظران معتقدند برای تحقق این امر ابتدا به ساکن باید نیاز نیروهای مسلح را به سرباز کاهش داد و سپس برای مهارت آموزی و بستر سازی در جهت اشتغال‌زایی جوانان گام برداشت.

آنچه که واضح است،عدم تمایل برخی از مشمولان نظام وظیفه به گذراندن خدمت سربازی است،دلایل بسیاری از سوی جوانان برای عدم رغبت به گذران خدمت سربازی مطرح می شود.

برخی آن را اتلاف وقت می پندارند،برخی دیگر آن را بی نتیجه و بیهوده می دانند و البته برخی نیز معتقدند وجود خدمت سربازی ضروری است اما باید در نهایت آن را در بازه های زمانی ۲ تا ۳ ماهه پیگیری و اجرایی کرد و در این میان برخی دیگر آن را انسان ساز می نامند و اعتقاد دارند دروازه ورود به جامعه و به اصطلاح استقلال و خود ساختگی از دالان خدمت مقدس سربازی عبور می کند.

فارغ از تمامی این اظهار نظرها،جمعیت دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفری غایبان خدمت نظام وظیفه به خوبی نشان دهنده عمق بی رغبتی مشمولان و جوانان به تجربه کردن این دوران است.

*نظام وظیفه در صدد تحقق و اجرای سربازی حرفه ای است؟

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگویی با رسانه ها عنوان می کند که ظاهرا برخی از مسئولان و دست اندرکاران امر،مترصد ایجاد تغییراتی در نحوه اجرای خدمت سربازی هستند تا با تکیه بر آن ساز وکاری ایجاد کنند تا موضوع مهارت آموزی به جوانان در حال گذران خدمت به نحو مطلوبی محقق شود.

همکاری سازمان ها و موسسات فنی و حرفه ای و کار و دانش یکی از ظرفیت هایی است که می توان با اتکای به آن این امر خطیر را اجرایی و عملیاتی کرد تا سربازان نظام وظیفه بعد از اتمام سربازی وارد عرصه کار و اشتغال شوند.

طرح سربازی حرفه ای از راهکارهایی است که به عقیده ایمن آبادی در دنیا تجربه شده و ثمرات و مزایای آن نیز اثبات شده است.

*سربازگیری ۱۳۰ دستگاه دولتی از نیروهای مسلح

با تاملی اجمالی به برخی از ادارات و مجموعه ها همچون فرمانداری ها،دستگاه های اداری،قضایی،امنیتی و…به روشنی در می یابیم که بخشی از نیازهای ادارات و ارگان های ذیربط از طریق جذب سرباز تامین می شود.

از سوی دیگر باید در نظر داشت که کشور ایران در موقعیت خاص منطقه ای و جغرافیایی قرار گرفته و همواره با تهدیدات خارجی  بسیاری مواجه بوده و در صورت عدم برنامه ریزی اصولی این موضوع می تواند مسبب بروز نارسایی هایی در حوزه دفاعی کشور شود.

*لزوم بستر سازی برای مهارت آموزی و توانمند سازی سربازان

 از سوی دیگر به عقیده کامران صداقت استادیار جهاد دانشگاهی،برای مهارت آموزی سازنده و اصولی سربازان باید بستر و زیرساخت لازم فراهم شود و برخی کمبودهای فعلی همچون سرانه پادگان ها در کشور مرتفع شود.

وی در گفتگویی با رسانه ها می افزاید:برای شناسایی نیازهای بازار کار نیز باید تحقیقات لازم احصا شود تا بر مبنای آن مهارت آموزی لازم آموزش داده شود.

*توانمند سازی سربازان مستلزم بازنگری در قوانین است

سردار موسی کمالی جانشین اداره سرمایه های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح،چندی پیش در گفتگو با رسانه ها گفت: قانونگذار، نیروهای مسلح را مکلف کرده بخش عمده ای از نیاز خود به نیروی انسانی را از طریق جذب جوانان (خدمت نظام وظیفه عمومی)تامین کند و موضوع مهارت آموزی سربازان با عنایت به قوانین مصوب شده از ادوار گذشته،مستلزم بازنگری هایی در قانون مربوطه است.

وی در خصوص گلایه های برخی جوانان به عدم استفاده از آنان در بخش ها و یگان هایی که متناسب با رشته تخصصی آن‌ها نیست نیز بیان کرد:بصورت کلی جوانانی که وارد فضای خدمت مقدس سربازی می شوند در مجموع  دانش آموخته ۷۰۰ رشته تخصصی هستند و این در شرایطی است که دسته بندی تخصص ها و رسته ها در نیروهای مسلح به ۳۰ رشته محدود می شود.

در هر صورت نباید از نظر دور داشت که برای ایجاد انگیزه و رغبت هر چه بیشتر برای گذرندان دوران سربازی از سوی جوانان،باید محیط و فضایی فراهم شود که علاوه بر کسب آموزش و تجربیات جدید و اعمال سختگیری های خاص  نظامی گری،در حوزه مهارت آموزی و توانمند سازی جوانان نیز بصورت فعالانه تری اقدامات لازم عملیاتی شود تا علاوه بر استقبال افزون تر مشمولان نظام وظیفه،در ابعاد کاربردی و توانمند سازی و اشتغالزایی نیز گام هایی سازنده برداشته شود،گام هایی که نباید تنها از حوزه نظام وظیفه انتظار داشت و همدلی و همگرایی دیگر دستگاه ها و نهادهای ذیربط را نیز می طلبد تا در سایه این همگرایی به نقطه نظری واحد،مشترک و سازنده و البته قابل حصول دست یافت.

مشمولان خدمت وظیفه عمومی از نظر وضع مزاجی و استعداد جسمی و روانی به چهار دسته به شرح زیر تقسیم می‌شوند:

رئیس دانشگاه پیام نور از برنامه های راهبردی این دانشگاه خبر داد و گفت: یکی از این برنامه ها برگزاری دوره های دو و چهارساله ویژه سربازان به صورت الکترونیکی است.
علی اصغر رستمی اعلام کرد: این برنامه در دست بررسی بوده و نیاز به تایید و مصوبه هیات امنا دارد.
وی افزود: پیش از این صحبتهایی مطرح شده بود مبنی بر اینکه سربازان روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل باشند در این راستا طرحی برای ادامه تحصیل آنها در دانشگاه مورد بررسی قرار دادیم تا بر اساس این طرح حین خدمت بتوانند تحصیل کنند.
رئیس دانشگاه پیام نور افزود: در صورتی که این طرح به نتیجه برسد، آموزش ها مبتنی بر آی تی خواهد بود و سربازان می توانند حتی با استفاده از اینترنت تلفن همراه در این دوره ها شرکت کنند که البته این موضوع هنوز در دست بررسی است.
وی همچنین از طرح دیگری خبر داد و گفت: با دستور وزیر علوم تحقیقات و فناوری و هیات امنای دانشگاه پیام نور برای اولین بار مصوب شد که برای تمام رشته های حضوری و نیمه حضوری دانشگاه رشته های مبتنی بر IT، ایجاد شود.
وی ادامه داد: قرار است تمام این رشته ها به صورت مجازی برای علاقمندان در داخل و خارج کشور ارایه شود.

سردار سرتیپ کمالی گفت: تصمیم گیری درباره سربازی صرفا در ستاد کل نیروهای مسلح صورت می گیرد و سازمان های دیگر در این رابطه نمی توانند ورود کنند.
سردار سرتیپ کمالی گفت: تصمیم گیری درباره سربازی صرفا در ستاد کل نیروهای مسلح صورت می گیرد و سازمان های دیگر در این رابطه نمی توانند ورود کنند.
وی ادامه داد: البته ما از طرح هایی که باعث بهبود سربازی و حرفه آموزی و ترویج آن در دوره خدمت می شود استقبال می کنیم اما این طرح قبل از اینکه رسانه ای شود باید در ستاد کل نیروهای مسلح بررسی و مراحل قانونی آن طی و اعلام شود.
سردار کمالی گفت: متاسفانه برخی مسئولان نظرات و پیشنهاداتی مطرح می کنند در حالی که باید قبل از رسانه ای کردن مسیر قانونی آن موضوع طی شود در غیر این صورت مشکلاتی را برای جوانان ایجاد می کند.
وی تاکید کرد: اینکه می گویند همزمان با سربازی تحصیل نیز ادامه پیدا کند تاکنون چنین طرحی واصل نشده است و جزییات آن نیز مشخص نیست و هیچ هماهنگی نیز با ستاد کل برای این موضوع صورت نگرفته است.
سردار کمالی گفت:‌ به نظر می رسد چنین طرحی امکان پذیر نباشد چرا که در آن صورت سرباز نه می تواند به تحصیل و نه می تواند به خدمت خود بپردازد.
جانشین اداره سرمایه های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در پایان گفت: اگر سربازی واجد شرایط باشد می تواند مرخصی بگیرد و بعد از ترخیص ادامه تحصیل کند و سپس به دوره خدمت برگردد اما اینکه همزمان با سربازی ادامه تحصیل دهد ممکن نیست.

۱- کسانی که از نظر جسمی و روانی سالم و قادر به انجام خدمت هستند.

۲- کسانی که به علت نقص عضو و یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اما قادر به انجام خدمت در امور غیر رزمی می‌باشند.

۳- کسانی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.

۴- مشمولانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری جسمی و یا روانی به طور دائم قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.

تبصره ۱: نحوه طبقه بندی مشمولین و طرز معاینه و ضوابط معافیت پزشکی آنها بر اساس مقاطع تحصیلی مشمولین به موجب آیین‌نامه معاینه و معافیت پزشکی مشمولین خدمت وظیفه عمومی می باشد که وزارت دفاع با کسب نظر از وزارتخانه‌های کشور و بهداشت، ظرف حداکثر شش ماه تهیه می‌کند که پس از تأیید ستاد کل به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

تبصره ۲: نحوه آموزش و خدمت مشمولین معاف از رزم، برابر دستورالعملی است که از سوی ستاد کل تهیه و ابلاغ می‌گردد.

تبصره ۳: کسانی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، مشمول بند (۳) این ماده می‌شوند و به هنگام معاینه، شناسایی و از سوی واحدهای وظیفه‌عمومی برای ترک اعتیاد به مدت حداکثر شش ماه به مراجع ذی‌ربط معرفی می‌گردند.

تبصره ۴: نیروهای مسلح مکلفند در حین خدمت، کارکنان وظیفه‌ای را که به مواد مخدر اعتیاد دارند، شناسایی و از سایر سربازان جدا نمایند و آنها را در واحدهای مستقل و مخصوص به کارگیری و به مراجع ذی‌ربط برای ترک اعتیاد در مدت یک ماه توسط پزشک معالج، معرفی کنند و در طول خدمت تحت نظر و مراقبت‌های لازم قرار دهند. مدت ترک اعتیاد برای یک بار جزو خدمت دوره ضرورت محاسبه می‌شود. این افراد پس از پایان خدمت قانونی از خدمت ترخیص می‌شوند لیکن در هر حال صدورکارت پایان خدمت منوط به ارائه گواهی ترک اعتیاد است.

ماده ۴۰: به مشمولانی که به علت ابتلا به بیماری موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نباشند برای مدتی که شورای پزشکی تعیین می‌نماید و در هر حال متجاوز از یک سال نخواهد بود معافیت موقت پزشکی داده خواهد شد و در سال دوم در صورت ادامه بیماری به همان نحو اقدام و چنانچه در سال سوم نیز قادر به انجام خدمت نباشند به طور دائم از خدمت دوره ضرورت معاف خواهند شد.

تبصره ۱: مشمولان پزشک فقط در صورتی معاف دائم از خدمت دوره ضرورت شناخته می‌شوند که قادر به اشتغال به حرفه طبابت نباشند. آن تعداد از مشمولین خدمت دوره ضرورت پزشک که از سلامتی کامل برخوردار نیستند لیکن قادر به طبابت می‌باشند، به خدمت دوره ضرورت اعزام می‌گردند و برابر نظر شوراهای پزشکی ازخدمت سنگین معاف خواهند شد.

تبصره ۲: در زمان جنگ یا بسیج همگانی می توان افرادی را که در زمان صلح به علل پزشکی یا تکفل از خدمت دوره ضرورت معاف شده‌اند نیز به خدمت احضار کرد.

ماده ۴۱: کلیه مشمولین وظیفه باید قبل از اعزام به خدمت توسط یک پزشک از نیروهای مسلح معاینه شوند و در صورت نبودن پزشک از نیروهای مسلح، توسط پزشکان غیرنظامی متعهد که صلاحیت آنان به وسیله نیروی انتظامی تأیید شده باشد، معاینه گردند.

تبصره ۱: اظهار نظر در مورد معافیت پزشکی مشمولین توسط سه نفر پزشک نیروهای مسلح در هر شهرستان صورت می‌گیرد، رأی اکثریت این پزشکان معتبر است.

تبصره ۲: نیروهای مسلح موظفند پزشکان مورد نیاز شوراهای پزشکی را به نیروی انتظامی معرفی نمایند. در صورتی که تأمین پزشکان مورد نیاز از نیروهای مسلح امکان پذیر نباشد، نیروی انتظامی از پزشکان غیر نظامی مورد تأیید در شورای پزشکی استفاده می‌نماید.

تبصره ۳: دولت مکلف است همه ساله هزینه تجهیز و تشکیل شورای پزشکی و شورای عالی پزشکی، فوق‌العاده پزشکان عضو شوراهای مذکور و همچنین هزینه معاینات تخصصی مشمولینی که از پرداخت هزینه معاینات معاف می‌باشند و هزینه‌های اجرای تبصره‌های (۳) و (۴) ماده (۳۹) را در اعتبارات نیروی انتظامی و بیمارستان‌های ذی‌ربط پیش‌بینی نماید.

ماده ۴۲: در صورتی که مشمولان در حین خدمت دوره ضرورت مبتلا به نقص عضو یا بیماری‌هایی شوند که پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از ۶ ماه نباشد و طبق نظر شورای پزشکی بیمارستان‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که مورد تأیید عقیدتی- سیاسی در نیروی مربوطه هستند قادر به انجام خدمت نباشند از انجام بقیه خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود.

تبصره: دوران معالجه مشمولان موضوع این ماده جزو خدمت دوره ضرورت آنان محسوب می‌گردد.

آیین نامه اجرایی معاینه ومعافیت پزشکی مشمولان خدمت وظیفه عمومی موضوع تبصره (۱) ماده (۳۹) اصلاحی قانون خدمت وظیفه مصوب ۱۳۹۰ به تصویب هیآت وزیران رسیده و از تاریخ یکم مرداد ماه سال ۹۳ اجرایی شده است .

ماده ۱- دراین آیین نامه ،اصطلاحات زیر در معانی مشروح به کار می روند :

الف – قانون : قانون خدمت وظیفه عمومی – مصوب ۱۳۶۳ – و اصلاحات بعدی آن .

ب – نیروی انتظامی : نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران .

پ- نیروی های مسلح: ستاد کل نیروهای مسلح ، ارتش جمهوری اسلامی ایران ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمانهای تابع و وابسته به آنها .

ت- وزارت : وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی .

ث- سازمان : سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی و رده های هم نام در استان ها .

ج- شورای شهرستان : شورای پزشکی سازمان و شهرستانها ،موضوع تبصره های (۱) و (۲) ماده (۴۱) قانون .

چ- شورای استان : شورای عالی پزشکی سازمان در استانها ،موضوع ماده (۴۲) مکررقانون .

ح- شورای سازمان : شورای عالی پزشکی موضوع ماده (۴۳) قانون .

خ- شورا ها : شورای شهرستان ، شورای استان ، شورای سازمان .

د- شورای نیرو : شورای پزشکی بیمارستانهای نیروهای مسلح موضوع ماده (۴۲) قانون .

ذ – شورای پزشکی : شورای شهرستان با شورای نیرو حسب مورد .

ر- مشمولان : کسانی که در شمول قانون قرار دارند از جمله کارکنان وظیفه .

تبصره – سایر اصطلاحات به کار رفته در این آیین نامه ، مبتنی بر معانی و تعاریف به کارگرفته شده در قانون و آیین نامه اجرایی آن می باشد .

ماده ۲- مشمولان از نظر توان و سلامتی جسمی و روانی در چهار دسته زیر قرار می گیرند :

الف – دسته یکم : کسانی که از لحاظ جسمی و روانی ، سالم بوده وقادر به انجام خدمت دوره ضرورت هستند .

ب- دسته دوم : کسانی که دچار بیماری و نقص عضوو اختلال روانی جزئی هستند و اگر چه به دلیل عدم برخورداری از سلامتی کامل ،توان انجام امور رزمی را ندارند ولی به تناسب نوع بیماری یا نقص عضو و با لحاظ میزان تحصیلاتشان ، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور غیررزمی هستند و به عنوان مشمولان معاف ازرزم شناخته می شوند .

ج- دسته سوم : کسانی که دچار عدم رشد یا بیماری های جسمی یا روانی درمان پذیر هستند و به دلیل اینکه باید برای بازیابی سلامت ،تحت درمان ومعالجات لازم قرار گیرند ،در مدتی که براساس ضوابط موضوع این آیین نامه و پیوست آن تعیین میگردد،قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند و در مدت مذکور، به عنوان مشمولان معاف موقت پزشکی شناخته می شوند .

د- دسته چهارم : کسانی که دچار بیماری و نقص عضو یا اختلال روانی غیر قابل درمان هستند و به طور دائم ، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور رزمی یا غیر رزمی نیستند و آن دسته از مشمولان معاف موقت پزشکی که با رعایت ترتیبات مقرر در ماده (۴۰) قانون و ماده (۲۵) این آیین نامه ، نیاز به معالجات طولانی مدت (بیش از دو سال ) دارند و به عنوان مشمولان معاف دائم پزشکی شناخته می شوند .

تبصره – باتوجه به ضوابط این ماده ، مشمولان دچار بیماری ها ،عدم رشدها و نقص عضوهای به شرح فهرست پیوست که تایید شده به مهردفتر هیات دولت است ، حسب میزان تحصیلاتشان ، در دسته تعیین شده مربوط قرار می گیرند .

ماده ۳- مشمولان به هنگام معرفی برای اعزام به خدمت باید از نظر سلامت جسمی و روانی توسط یک پزشک که در آیین نامه پزشک اول نامیده می شود ، به شرح مواد این آیین نامه مورد معاینه قرار گیرند .

ماده ۴- پزشک اول ،یک نفرازپزشکان نیروهای مسلح می باشدودرصورت نبودن ،ازپزشکان غیرنظامی متعهد که صلاحیت آنان به وسیله نیروی انتظامی تایید شده باشد ،استفاده خواهد شد.

ماده ۵- پزشک اول ،وضعیت جسمی وروانی مشمولان را با لحاظ ماده (۲)این آیین نامه ،موردمعاینه قرارداده ونتیجه را دربرگه معاینه اولیه که توسط سازمان تهیه می شود،درج ومهروامضاء می نماید.

ماده ۶- درصورتی که پزشک اول ،مشمول را جزء دسته یکم موضوع ماده (۲)تشخیص دهد ووی به این تشخیص، اعتراض داشته باشد یا مشمول را جزء دسته های دوم تا چهارم تشخیص دهد،موضوع برای اظهارنظربه شورای شهرستان احاله خواهد شد .

ماده ۷- شورای شهرستان ازسه نفرپزشک نیروهای مسلح تشکیل می گردد ورای اکثریت آنان ملاک عمل است .

تبصره ۱- درصورتی که تامین پزشکان مورد نیازازنیروهای مسلح امکان پذیرنباشد،نیروی انتظامی ازپزشکان غیرنظامی مورد تایید ،درشورای شهرستان استفاده خواهد کرد.

تبصره ۲- چنانچه یکی ازاعضای شورای شهرستان ،مشمولی را به عنوان پزشک اول مورد معاینه قرارداده باشد،مجازبه اظهارنظر درباره همان مشمول،درشورای شهرستان نمی باشد.

ماده ۸- شورای شهرستان ،مشمولان موضوع ماده (۶)این آیین نامه به صورت بالینی موردمعاینه قرارداده وچنانچه بیماری یا نقص عضوآنان مشهود باشد یا به نحوی برای اعضای شورای شهرستان محرزباشد،براساس مفاداین آیین نامه وپیوست آن ، درباره معافیت پزشکی مشمولان ،اظهارنظر می نماید ودرغیراین صورت، پس ازانجام معاینه تخصصی درنزدیک ترین بیمارستان نیروهای مسلح یا مرکز مجهز وزارت و اخذ نظرپزشک متخصص، اظهارنظرخواهد نمود.

تبصره- نظرات تخصصی موضوع این ماده، جنبه مشورتی داشته وشورای شهرستان الزامی به پذیرش آنها ندارد.

ماده ۹- چنانچه پس ازمعاینه مشمول درشورای شهرستان وقبل ازاعزام به خدمت،تغییری دروضع جسمی یاروانی وی حاصل شده وبیماری جدیدی به وجود آیدیا بیماری قبلی تشدید شودکه  به تشخیص سازمان ویا کسب نظرمشورتی پزشک معتمد،قادربه انجام خدمت نباشد،مشمول مجددا درشورای شهرستان مربوط مورد معاینه قرارگرفته ونظراخیرشورای یادشده ملاک عمل می باشد.

ماده ۱۰- رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی مشمولانی که برابرقانون وآیین نامه اجرایی مربوط،به تحصیل اشتغال داشته وازمعافیت تحصیلی استفاده می نمایند.پس ازفراغت ازتحصیل یا ترک تحصیل یا اخراج به عمل خواهد آمد،مگردرخصوص نقص عضویابیمارهایی که براساس ضوابط این آیین نامه وپیوست آن،مقطع تحصیلی درآن اثرنداشته باشد.

ماده ۱۱- مشمولان مقیم خارج ازکشورکه درخواست رسیدگی به وضعیت پزشکی دارند،ازطریق نمایندگی کنسولی دولت جمهوری اسلامی ایران درمحل اقامتت خودیا نزدیک ترین نمایندگی تعیین شده ، به پزشک معتمدمعرفی می شوند.

تبصره ۱- تایید اقامت مشمولان درخارج ازکشوربرعهده نمایندگی کنسولی موضوع این ماده وبراساس ضوابط مربوط می باشد.

تبصره ۲- پزشک موضوع این ماده،با پیشنهاد وزارت امورخارجه وتایید سازمان ،ازپزشکان ایرانی مقیم خارج ودرصورت عدم دسترسی ، ازپزشکان خارجی انتخاب می گردد.

ماده ۱۲- پزشک موضوع ماده(۱۱)این آیین نامه،مشمول مربوط را ازنظرسلامت جسمی وروانی مورد معاینه قرارداده ودرصورتی که وی را دچاربیماری،عدم رشدیا نقص عضوتشخیص دهد ویا برای تشخیص ،نیازمندمعاینات تخصصی وسایراقدامات تشخیصی بداند،اقدام لازم را برای معرفی مشمول به بیمارستان خارج ازکشورمورد تایید سازمان،معمول وپس ازدریافت نتیجه ،مراتب را به نمایندگی مربوط اعلام  می نماید.

ماده ۱۳- نمایندگی موضوع ماده (۱۲)این آیین نامه ،پس ازاخذ نتیجه ، نسبت به تشکیل وتکمیل پرونده مشمول مربوط اقدام وپرونده را پس ازتایید مسئول نمایندگی ،ازطریق وزارت امورخارجه جهت طرح درشورای شهرستان واظهارنظر براساس ضوابط این آیین نامه وپیوست آن ومحتویات پرونده ،به سازمان ارسال می کند.

تبصره – سازمان می تواندجلسات شورای شهرستان رابرای رسیدگی به وضعیت مشمولان موضوع این ماده ،با استفاده ازپزشکان مورد تایید ایرانی داخل یا خارج ازکشور،با هماهنگی وزارت امورخارجه درنمایندگی برگزارنماید.

ماده۱۴- به منظوررسیدگی به اعتراض مشمول به رای شورای شهرستان پس ازانجام معاینات تخصصی وتصمیم گیری نهایی،شورای استان ،متشکل ازسه نفرپزشک متخصص استان تشکیل می گردد.

ماده ۱۵- به منظوررسیدگی به موارد عدم تطابق رای شورای پزشکی ،با قانون واین آیین نامه وپیوست آن،که بنا به تشخیص رییس سازمان یا نماینده اوتعیین می شود،شورای سازمان متشکل ازسه نفرپزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد.

ماده ۱۶- درشورای استان وشورای سازمان،رای اکثریت پزشکان عضو،معتبرومبنای عمل سازمان است واعضای شورای شهرستان ،امکان عضویت درآنهارا ندارند.

ماده ۱۷- مشمولان که پرونده آنان به شورای استان یا شورای سازمان ارجاع می گردد موظفند ظرف یکماه ازتاریخ ابلاغ معرفی نامه ،خودرا جهت معاینه معرفی نمایند ودرصورت عدم حضور،شورای مربوط حذف مورد ،براساس محتویات پرونده تصمیم گیری می نماید.

ماده ۱۸- معاینه مشمولان درشورای استان یا شورای سازمان ،به صورت بالینی انجام می پذیرد ودرصورتی که بیماری با معاینه بالینی تایید نگردد،سازمان براساس درخواست شورای مربوط حسب مورد، موظف است مشمولان را برای معاینه تخصصی به نزدیک ترین بیمارستان های نیروهای مسلح یا مراکزمجهزوزارت معرفی نماید.

ماده ۱۹- مشمولانی که برای معاینات تخصصی موضوع  مواد(۸)و(۱۸)این آیین نامه معرفی می شوند،موظفند ظرف یک ماه به بیمارستان یا مرکز تعیین شده مراجعه نمایندودرصورت عدم مراجعه درمدت تعیین شده ،شورای مربوط حسب مورد،براساس محتویات پرونده ،تصمیم گیری می نماید ونظرآن ملاک عمل سازمان دراعزام مشمولان به خدمت می باشد.

ماده ۲۰- مشمولانی که پس ازمعاینه درشورای استان یا شورای سازمان،قادربه خدمت تشخیص داده شده اند، چنانچه قبل ازاعزام ،دچارنقص عضویا بیماری جدیدی شوند که ازنظرمعافیت پزشکی تعیین کننده باشد،وضعیت جدید آنان درشورای شهرستان مورد بررسی قرارگرفته  ونظر اخیرشورای شهرستان ملاک عمل می باشد.

ماده ۲۱- یگان های نیروهای مسلح مجاز به ترخیص مشمولانی که قبل از اعزام ،در شورای استان یا شورای سازمان معاینه شده اند ،نمی باشند مگر این که در حین خدمت ، بیماری یا نقص عضوی به وجود آید یا بیماری قبلی آنان تشدید یافته و از موارد معافیت دایم باشد که دراین صورت براساس رای شورای نیرو اقدام خواهد شد .

ماده ۲۲- در صورتی که اعضای شورا،مشمولان را جزء دسته اول با دسته های دوم تا چهارم موضوع ماده (۲) تشخیص دهند ،مکلفند نظر خود را در برگ رای شورای مربوط که ملصق به عکس مشمول باشد با قید نوع بیماری و مستندات موضوع این آیین نامه وپیوست آن، درج و محل مربوط را باذکر مشخصات کامل خود ،شامل نام و نام خانوادگی و شماره نظام پزشکی مهر و امضا نمایند .

تبصره – تشخیص موارد معافیت دائم برای کارکنان وظیفه در حین خدمت ،با شورای نیروی مربوط است .

ماده ۲۳- نیروهای مسلح موظفند پزشکان مورد نیاز شورا ها را به نیروی انتظامی معرفی نمایند .

تبصره – در صورتی که تامین پزشکان مورد نیاز از نیروهای مسلح امکان پذیر نباشد ،شبکه بهداشت ودرمان هر شهرستان ،حسب درخواست سازمان، پزشکان مورد نیاز را به نیروی انتظامی معرفی می نماید .

ماده ۲۴- مشمولانی که متقاضی معاینه تخصصی باشند یا به آرای شورای شهرستان اعتراض داشته باشند ،هزینه های مربوط به معاینات تخصصی ، اعم از بالینی و تشخیصی را پرداخت می نمایند .

ماده ۲۵ – به مشمولانی که به علت ابتلا به بیماری به تشخیص شوراها و در چارچوب ضوابط این آیین نامه و پیوست آن ، به طور موقت قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نباشند ، به منظور درمان برای مدتی که شورای مربوط تعیین می نماید و در هرحال در هر مرحله ،از یک سال تجاورز نخواهد کرد ،معافیت موقت پزشکی داده خواهد شد و چنانچه در پایان سال دوم با وجود اقدامات درمانی ، شورای یاد شده ،بیماری رادرمان شده تشخیص ندهد و فرد نیز قادر به انجام خدمت نباشد ،از ابتدای سال سوم به طور دائم از خدمت دوره ضرورت معاف خواهد شد .

ماده ۲۶- چنانچه مشمول ، بنا به اظهار خود یا نظر پزشک اول ، به مواد مخدر اعتیاد داشته باشد و اعتیاد وی توسط شورای شهرستان تایید گردد .از سوی سازمان برای ترک اعتیاد در مدت شش ماه ، به یکی از مراکز تحت پوشش وزارت یا سازمان بهزیستی کشور معرفی می شود و مرکز یاد شده نتیجه را ظرف مدت مذکور ، به سازمان اعلام می نماید .

تبصره – با توجه به حکم تبصره (۳) ماده (۳۹) قانون ،معافیت موقت پزشکی مشمولان موضوع این ماده که در مدت مقرر ،به مرکز مربوط مراجعه ننمایند یا موفق به ترک اعتیاد نشوند ، از لحاظ داشتن اعتیاد به مواد مخدر ، قابل تمدید نخواهد بود .

ماده ۲۷ –کارکنان وظیفه ای که درحین خدمت دوره ضرورت ، مبتلابه بیماری یا نقص عضو شوند ،چنانچه پس از اتمام مدت معالجه که کمتراز شش ماه نباشد ، طبق نظر شورای نیرو، قادر به انجام خدمت نبوده و بر اساس ضوابط این آیین نامه و پیوست آن ، معاف دائم پزشکی تشخیص داده شوند ، از بقیه خدمت دوره ضرورت معاف می شوند و مدت معالجه آنان ، جزء خدمت دوره ضرورت محسوب می گردد .

تبصره ۱- چنانچه شورای نیروی مربوط تشخیص دهد که نقص عضو یا بیماری تا پایان خدمت مقرر که کمتر از شش ماه نباشد ، ترمیم نشده یا بهبود نخواهد یافت ، مراتب را مشروحآ در اوراق معاینه ذکر و با تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام می نمایند تا نسبت ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود .

تبصره ۲- کارکنان وظیفه ای که در حین خدمت به سبب بیماری مورد معاینه قرار می گیرند و به تشخیص شورای نیرو ، براساس ضوابط این آیین نامه و پیوست آن ، شرایط معافیت دایم یا موقت داشته باشند ،چنانچه بیماری آنان مربوط به قبل از اعزام باشد با تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام تا نسبت به ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود .

تبصره ۳- حین خدمت موضوع این ماده ، طول مدت قانونی خدمت دوره ضرورت از زمان اعزام تا پایان خدمت است .

تبصره ۴- کارکنان وظیفه ای که در حین غیبت یا فرار ،یا به سبب ارتکاب جرم و یا به صورت ارادی ، مبتلا به بیماری یا نقص عضو شوند ، ابتلای آنان به بیماری یا نقص عضو ، حین خدمت موضوع این ماده محسوب نشده و مدت معالجه آنان ، جزء خدمت دوره ضرورت محسوب نمی گردد و از لحاظ وضعیت معافیت پزشکی ، طبق نظر شورای نیرو  و  براساس ضوابط این آیین نامه و پیوست آن ، با آنان رفتار خواهد شد .

ماده ۲۸- مشمولان پزشک اعم از پزشکان عمومی ، دندانپزشکان و پزشکان متخصص ، فقط در صورتی معاف دائم از خدمت دوره ضرورت شناخته می شوند که براساس ضوابط این آیین نامه و پیوست آن ، به تشخیص شوراها و شورای نیرو ، قادر به اشتغال به حرفه طبابت در نیروهای مسلح نباشند و آن عده از مشمولان مذکور که از سلامت کامل برخوردار نیستند ، ولی قادر به طبابت در نیروهای مسلح می باشند به خدمت دوره ضرورت اعزام می شوند و برابر نظر شورای مربوط ، از خدمت سنگین که با سلامتی آنان منافات داشته باشد از جمله امور رزمی ، معاف خواهند شد .

تبصره – نحوه آموزش مشمولانی که براساس حکم این ماده از امور رزمی معاف می شوند ، در چارچوب حکم تبصره (۲) ماده (۳۹) قانون تعیین خواهد شد .

فهرست بیماری ها ، نقص عضو ها و عدم رشدهای مو ضوع تبصره ماده (۲)

بخش اوّل: بیماری های عمومی

بخش دوم : بیماری های غدد مترشحه داخلی

بخش سوم : بیماری های پوست و بافت های زیر پوست

بخش چهارم : بیماری های داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)

بخش پنجم : بیماری های اعصاب و روان

بخش ششم: بیماری های جراحی مغز واعصاب

بخش هفتم: بیماری های ریه و قفسه صدری

بخش هشتم: بیماری های استخوان (اسکلت)

بخش نهم: بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومی

بخش دهم: بیماری های خون و انکولوژی ( بدخیمی ها )

بخش یازدهم: بیماری های دستگاه ادراری تناسلی

بخش دوازدهم: بیماری های فک و دهان و دندان

بخش سیزدهم: بیماری های چشم و عوارض بینائی

بخش چهاردهم: بیماری های گوش ، حلق و بینی

بخش پانزدهم: بیماری های قلب و عروق

بخش شانزدهم: بیمار یهای روماتولوژی و بافت همبند

بخش هفدهم: بیماری های عفونی

در ادامه پاسخ سوالات متداول سربازان وظیفه عمومی درباره معافیت پزشکی را می‌خوانید:

۱ – آیا مشمول میتواند در حین خدمت برای معافیت پزشکی اقدام نماید؟

بلی ، امکان استفاده از معافیت پزشکی در حین خدمت از طریق شورای پزشکی رده خدمتی وجود دارد.

۲ – مجموع نمره چشم برای مشمولان دیپلم و زیر دیپلم جهت معافیت چه میزان می باشد؟

بر اسا س ضوابط موجود در حال حاضر مجموع نمره چشم برای مشمولان دیپلم و زیر دیپلم بیش از ۸ میباشد . و برای مشمولان دارای تحصیلات فوق دیپلم و بالاتر بیش از ۱۰ می باشد.

۳ – آیا مشمول می تواند در حین تحصیل برای اخذ معافیت پزشکی اقدام نماید؟

خیر ، می بایست بعد از اتمام تحصیلات برای معافیت پزشکی اقدام نماید مگر اینکه در خواست پزشکی خود را قبل از ثبت نام و شروع سال تحصیلی (مهرماه) در دانشگاه ارسال نموده باشد.

۴ – درجه واریکوسل برای معافیت دائم چند است؟

بر اساس ضوابط موجود در حال حاضر درجه ۳ با تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی.

۵ – آیا صافی کف پا معافیت دارد؟

بلی ، بر اساس ضوابط موجود در حال حاضر نوع صافی شدید کف پا با تایید شورای پزشکی وظیفه عمومی ناجا می تواند معاف دائم باشد.

۶ – آیا پای پرانتزی معافیت دارد؟

بلی بر اساس ضوابط موجود در حال حاضر فاصله بین دو زانو اگر بیشتر از ۱۰ سانتی متر باشد با تشخیص شورای پزشکی سازمان وظیفه عمومی ناجا می تواند معاف دائم از خدمت باشد.

۷- آیا تحصیلات در معافیت پزشکی دخیل است؟

بلی بر اساس ضوابط موجود برا ی برخی از بیماریها از جمله نمره چشم ، مدرک تحصیلی در معافیت تاثیر دارد.

۸ – آیا گروه پزشکان می توانند برای معافیت پزشکی اقدام نمایند؟

پزشکان صرفاَ در صورتیکه به دلیل بیماری موجود قادر به طبابت نباشند می توانند از معافیت پزشکی استفاده نمایند.

۹ – آیا مشمولی که برگه اعزام بخدمت دریافت نموده است و بیماری پیدا کرده می تواند درخواست پزشکی دهد؟

بلی‏ ‏- با ارائه در خواست و نظریه پزشکی به وظیفه عمومی ‏ اعزام مشمول ابطال و درخواست وی در سیر بررسی معافیت پزشکی قرار می گیرد.

۱۰ – آیا مشمولی که قبلا در شورای پزشکی شرکت کرده و با اخذ نظریه متخصص سرباز شناخته شده است حق اعتراض به رای شورای پزشکی دارد؟

آرای صادره از طریق شورای پزشکی قابل اعتراض نمی باشد.

۱۱ – آیا مشمول می تواند به نظر پزشک اولیه معترض باشد؟

بلی- در صورت وجود اعتراض می تواند به پزشک دیگری جهت اخذ نظریه مراجعه کند.

۱۲ – آیا مشمول می تواند به رای شورای عالی پزشکی اعتراض نماید؟

خیر نظریه شورای عالی پزشکی قطعی و لازم الاجرا بوده و غیر قابل اعتراض است.

۱۳ – آیا مشمول می تواند بدلیل چاقی یا لاغری مفرط معاف شود؟

اگر چنانچه چاقی یا لاغری مفرط به دلیل بیماری غدد مترشحه باشد امکان بررسی و طرح در شورای پزشکی وجود دارد.

۱۴ – آیا تعریق کف دست و پا معافی دارد؟

بلی در چارچوب ضوابط موجود در حال حاضر تعریق شدید کف دست و پا با نظر شورای پزشکی وظیفه عمومی می تواند معاف دائم باشد.

۱۵ – آیا بیماری صرع معافیت دارد؟

بله – در چارچوب ضوابط موجود با نظر شورای پزشکی وظیفه عمومی می تواند معاف دائم باشد.

۱۶ – آیا مشمول دارای معافیت موقت می تواند در دانشگاه ادامه تحصیل دهد؟

بلی ،اگر چنانچه مشمول بدون غیبت اولیه باشد و فرصت تعیین شده در معافیت موقت به اتمام نرسیده باشد امکان ادامه تحصیل در دانشگاه در صورت پذیرفته شدن در آزمون وجود دارد.‌البته چنانچه بدون غیبت اولیه باشد.

۱۷ – مشمول با یک نوع بیماری در شورای پزشکی شرکت کرده و سرباز یا معاف از رزم شناخته شده است ، آیا می تواند قبل از اعزام بخدمت در صو.رتیکه بیماری دیگری داشته باشد مجددا در شورا شرکت نماید؟

بلی ، می بایست ‏‏‎مشمول سالم بخدمت اعزام شود و هر تعداد بیماری داشته باشد باید پس از در خواست جدید از سوی مشمول رسیدگی شود و لیکن بهتر است بمنظور جلوگیری از دوباره کاری در ابتدا مشمول همه بیماری های خود را بیان کند.

مخطاب گرامی می‌توانید از طریق ارسال نظر سوالات خود را جهت پاسخگویی مسوولان برای ما بفرستید و در روز‌های آتی منتظر شنیدن جواب‌هایتان باشید.

اجرای طرح جریمه ریالی سال۱۳۹۵ :

جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح از ماموریت صدور کارت پایان خدمت برای مشمولان و سربازان بی‌سواد خبر داد.
به گزارش ایسنا، سردار موسی کمالی درباره طرح سواد آموزی به سربازان بی‌سواد اظهار کرد: مطابق قانون صدور کارت پایان خدمت برای مشمولان و سربازان بی‌سواد ممنوع بوده و چنین افرادی حتما باید در طول مدت سربازی سواد آموخته و سپس کارت‌شان را دریافت کنند.
وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته به ویژه در دهه ۶۰، ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ تعداد افراد بی‌سوادی که برای خدمت سربازی مراجعه می‌کردند قابل توجه بود، گفت: در آن ایام سالانه حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار سرباز بی‌سواد وارد نیروهای مسلح می‌شدند و به همین دلیل الزام سربازان به سوادآموزی مطرح شد اما در حال حاضر و از اوایل دهه ۹۰ این آمار به شدت کاهش یافته و سالانه بین هزار تا ۱۲۰۰ فرد بی‌سواد به خدمت سربازی اعزام می‌شوند.
جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: اما این قانون همچنان اجرا شده و کارت پایان خدمت به هیچ وجه برای افراد بی‌سواد صادر نمی‌شود.
کمالی درباره طرح سرباز معلم نیز اظهار کرد: سرباز معلم همان‌طور که از نامش پیداست، استفاده از ظرفیت سربازان در امور آموزشی و برای آموزش و پرورش است. این طرح نیز طرح جدیدی نیست و سالانه تعدادی از مشمولان در قالب سرباز معلم، سرباز هیات علمی، سرباز صنعت، سرباز تعاون‌یار و … در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار می‌گیرند تا از ظرفیت و دانش آنان در بحث تولید علم، امور بهداشتی، محرومیت‌زدایی و … استفاده شود.
به گفته وی، این سربازان در قالب امریه فعالیت کرده و پس از طی کردن دوران آموزشی در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار می‌گیرند که تعداد و ظرفیت آن همواره با تایید ستادکل نیروهای مسلح تصویب می‌شود.
جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح درباره اجرای طرح جریمه ریالی سربازی در سال ۹۵ که مورد پرسش بسیاری از مخاطبان ایسنا نیز قرار داشت، گفت: بحث جریمه ریالی سربازی پس از ابلاغ قانون بودجه اجرایی خواهد شد و جزئیات و نحوه اجرا، چگونگی قسطی شدن و نحوه پرداخت آن نیز پس از ابلاغ قانون بودجه مشخص شده و به اطلاع شهروندان می‌رسد.
کمالی از مشمولان خواست که نسبت به تعیین تکلیف سربازی خود اقدام کرده و وارد غیبت نشوند چرا که غیبت از سربازی امکان بهره‌مندی آنان از بسیاری از تسهیلات و شرایط را از بین می‌برد ضمن اینکه ممکن است برخی از مشمولان به امید شایعاتی به سربازی نروند که به هیچ وجه واقعی نیست.
وی در پایان از مشمولان و خانواده آنان خواست که اخبار مربوط به حوزه سربازی را تنها از طریق رسانه‌های معتبر و منابع سازمان وظیفه عمومی و ستادکل نیروهای مسلح پیگیری کرده و به دیگر اخباری که ممکن است بعضا از سوی افراد سودجو و با نیت‌های خاص مطرح شود توجه نکنند.

معاون فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه افزایش حقوق سربازان پیگیری می‌شود و در بومی‌سازی خدمت سربازان نیز تلاش می‌کنیم گفت: نشریه و مجله سرباز منتشر شد تا به شکل تخصصی به این قشر فداکار پرداخته شود.

سرتیپ دوم محمدقاسم فهمیده امروز در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره ۱۳ سرباز ارتش جمهوری اسلامی ایران که با حضور آیت‌الله خاتمی نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری و عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله جعفری نماینده ولی فقیه در استان کرمان و جمعی از مسئولان استان در حسینه ثارالله شهر کرمان برگزار شد، با اشاره به امنیت و جایگاه سرباز و تکریم آن اظهار داشت: سربازان بالاترین امانت الهی و سازمانی در نیروی زمینی ارتش هستند.

وی با بیان اینکه نیروی زمینی سربازمحور است گفت: سرباز در تمامیت ارزی امنیت به وجود می‌آورد و بیش از ۲٫۵ میلیون نفر از جوانان این مملکت با متوسط بیش از ۲۰ ماه سربازی در دوران دفاع مقدس خدمت کردند.

معاون اجرایی فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه برگزاری جشنوارهای جوان سرباز که در راستای تجلیل و تکریم از سربازان انجام می‌شود و در دستور کار همه ساله ارتش است بیان کرد: جشن ازدواج سربازان را ۱۰ استان برگزار شده است و تاکنون بیش از ۸۰۰ زوج از سربازان مورد حمایت قرار گرفته‌اند.

سرتیپ دوم فهمیده با اشاره به اینکه ارتقا حقوق سربازان پیگیری می‌شود و در بومی‌سازی آنها نیز تلاش می‌شود تصریح کرد: نشریه و مجله سرباز منتشر شد تا به شکل تخصصی به این قشر عزیز و فداکار پرداخته شود.

وی با اشاره به اینکه در حادثه واژگونی اتوبوس که در حین اعزم به مرخصی اتفاق افتاد، همه را داغدار و پرسنل ارتش را عزادار کرد افزود: ارتش با تشکیل سریع ستاد بحران در صحنه حضور یافت و هیچ‌گاه یاد و خاطره این ۱۳ سرباز از یاد نمی‌رود.

معاون اجرایی فرمانده نیروی زمینی ارتش خاطرنشان کرد: همه وظایف قانونی و شرعی و انسانی خود را برای حمایت از خانواده‌های سربازان انجام می‌دهیم.

سرتیپ دوم فهمیده تصریح کرد: فرماندهی نیروی زمینی ارتش هر آنچه که شایسته پشتیبانی بود، پیگیری کرد و تمام تلاش خود را در خدمت به این خانواده‌ها انجام می‌دهد.

بهبود وضعیت سربازی از دستورکارهایی است که با جدیت در اولویت دستگاه های ذیربط قرار دارد،امری که از مدت ها پیش کلید خورده و البته وقوع حوادث متعددی برای سربازان در طول یک ماهه گذشته،حساسیت های عمومی را در این خصوص تشدید کرده است.

هفته های گذشته برای سربازان نظام وظیفه عمومی با تلخی و حزن و اندوه فزاینده ای همراه شد.

حادثه واژگونی اتوبوس سربازان وظیفه پادگان۰۵ و سربازان نوشهر از رخدادهای نامیمونی بود که متاسفانه خاطره ناخوشایندی را بر اذهان سربازان نظام وظیفه و افکار عمومی بر جای گذاشت،حادثه ای که مجددا لزوم بهبود وضعیت خدمت نظام وظیفه عمومی را بر سر زبان ها انداخت.

البته در این خصوص سازمان نظام وظیفه عمومی کشور و در راس آن ستاد کل نیروهای مسلح در طول سالیان اخیر اقدامات متعددی را عملیاتی،تنظیم و طراحی کرده است،موضوعی که بر اساس اظهار نظر مقامات مربوطه،این رویه در آینده نیز استمرار خواهد داشت.

آنچنان که سردار موسی کمالی،جانشین اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح عنوان داشته،مجموعه مذکور از هر طرح سازنده ای که به بهبود وضعیت کیفی سربازی منتهی شود استقبال خواهد کرد.

البته وی تاکید می کند در ارائه طرح و پیشنهاد،موضوع منابع مالی آن نیز مد نظر قرار گیرد و به واقع باید طراحان و پیشنهاد کنندگان طرح،مولفه حائز اهمیت تامین منابع مالی آن را نیز مشخص کنند.

سردار کمالی می گوید:هر تغییری در خدمت وظیفه عمومی مستلزم هماهنگی و تامین نظر ستاد کل نیروهای مسلح است.

البته در طول سنوات اخیر تمهیدات و تدابیر متعددی برای ارتقای کیفی سربازی در نظر گرفته شده که طرح سرباز معلم،سرباز سازندگی،سرباز بهزیست،سرباز هیات علمی،سرباز پیام آور بهداشت،سرباز تعاون یار و…از نمونه های آن به شمار می رود.

در نظر گرفتن تسهیلات ویژه برای سربازان نخبه و استعدادبرتر،قهرمانان و مدال آوران ورزشی در حوزه جهانی و بین المللی و یا سربازان بسیجی از نمونه مواردی است که در راستای تسهیل و بهبود کیفی خدمت نظام وظیفه عمومی کشور عملیاتی شده است.

*بهبود کیفی خدمت سربازی به معنای کاهش آن نیست

بسیاری از افراد گمان می کنند بهبود کیفی خدمت سربازی،ضرورتا با کاهش سنوات و طول مدت زمان خدمت،میسر می شود اما نباید از نظر دور داشت که می توان با وجود حفظ مدت زمان تصویب شده برای خدمت سربازی، در جهت ارتقای کیفی آن گام برداشت.

البته تحقق این امر نیز با سهولت امکان پذیر نخواهد بود و مستلزم اتخاذ تدابیر و تمهیدات هوشمندانه از سوی کارشناسان و مسئولان ذیربط است،اما آنچه که به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر مطرح است،معطوف به این امر می شود که پاک کردن صورت مساله و اصل و اساس خدمت سربازی نه میسر و نه منطقی و عاقلانه است.

آنچنان که سردار کمالی عنوان کرده،بخشی از بدنه و نیروی مورد نیاز ارگان ها و یگان های نظامی از طریق سربازان نظام وظیفه عمومی و بخش دیگر آن توسط نیروهای پایور و پیمانی تامین می شود.

جانشین اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح عنوان می کند:برخی موضوع سربازی حرفه ای را مطرح می کنند اما ظاهرا از نحوه تامین نیرو بی خبر هستند.

وی می افزاید:سالهاست که موضوع تامین نیرویِ سربازی حرفه ای از طریق استخدام و جذب پایور و پیمانی در دستور کار قرار گرفته و بخش دیگر نیروی مورد نیاز نیز از طریق خدمت نظام وظیفه جذب می شود.

سردار کمالی معتقد است:ظاهرا برخی از افراد اطلاعی از قوانین و ضوابط ندارند و با عنایت به عدم اشراف به وضعیت و شرایط،موضوع مدل سربازی ترکیبی را مطرح می کنند و این در حالی است که سالهاست این روش اجرایی و عملیاتی می شود.

*عدم بهره وری تخصصی از نیروها،اصلی ترین معضل خدمت نظام وظیفه عمومی

 اظهارات مسئولان ذیربط در خصوص خدمت نظام وظیفه عمومی قابل درک است و به هر حال بخش قابل توجهی از نیاز نظامی و انتظامی کشور از طریق ساز وکار سربازی و نظام وظیفه عمومی تامین می شود.

ملاحظات و موقعیت خاص منطقه ای کشور،تهدیدات خارجی در منطقه خاورمیانه و اساسا وجود انبوهی از مسائل و مشکلات ایجاب می کند که برنامه ریزی ها به نحوی اجرایی شود که کشور در این حوزه کمبود و کاستی خاصی را احساس نکند.

اما با تمامی این اوصاف نباید از نظر دور داشت که باید تغییراتی جدی و گسترده و در دامنه ای وسیع تر از سوی دستگاه های ذیربط نظامی و انتظامی در جهت ارتقای کیفی خدمت سربازی اجرایی و عملیاتی شود.

به  واقع باید راهکاری اتخاذ شود تا علاوه بر تامین ملاحظات در خصوص جذب و بکارگیری نیروی مورد نیاز کشور در عرصه ها و ابعاد گوناگون،بهره وری حداکثری از دانش و تخصص سرمایه جوان این مزر و بوم حاصل شود.

کم نیستند سربازانی که بر خلاف تخصص و رشته تحصیلی خود در یگان و مرکزی غیر تخصصی مشغول به خدمت وظیفه هستند،کم نیستند سربازان وظیفه ای که کیلومترها دورتر از منطقه محل سکونت خود در حال پر کردن سنوات خدمت نظام وظیفه خویش هستند.

دغدغه های مالی و حقوق سربازان از دیگر موضوعات حائز اهمیتی است که باید با جدیت از سوی مجلس شورای اسلامی پیگیری شود،البته اقدامات و تدابیری در گذشته اجرایی و عملیاتی شده که نوید بخش بوده اما همچنان با نقطه مطلوب فاصله بسیاری دارد.

یقینا با عنایت و توجه هر چه بیشتر به سه مولفه،تخصص گرایی،نزدیکی یگان خدمتی به محل سکونت و افزایش حقوق سربازان،می توان ایام خوش و جذابی را برای سربازان نظام وظیفه عمومی ساخت که رغبت و میل بیشتری برای گذراندن آن در اذهان و  افکار مشمولان نقش بندد،امری که در صورت تحقق به کاهش قابل توجه سربازان فراری و غایبان منتهی خواهد شد.

آدرس کانال تلگرام ما : https://telegram.me/kaninet_ir

درباره نویسنده

انتهای پیام/ انتشار خبر از كاني نت

۲۳۲ Comments

 • joseph wrote on ۱۹ خرداد, ۱۳۹۴, ۱۴:۲۳

  سلام آیا بدلیل اسکولیوز میشه معافیت پزشکی گرفت

 • سرباز wrote on ۲۶ خرداد, ۱۳۹۴, ۰:۵۱

  باعرض سلام یک سوال دارم من مشکل شنوایی گوش دارم که معدل شنوایی در فرکانس های داده شده ۱۱۰دسی بل می باشد.ولی درکمیسیون پزشکی به علت داشتن لیسانس معاف از رزم شدم ولی در ایین نامه پزشکی چنین تبصره ای وجود نداشت .برای معاف شدن چکارکنم چطوری اعتراض کنم.من واقعا تعادلی بدنی خوبی ندارم واحساس ازیت شدن دارم کمکم کنید.جوابشو به ایمیلم بزنید تابدونم چه کار کنم

 • حسن wrote on ۳۱ خرداد, ۱۳۹۴, ۱۶:۵۱

  سلام یه سوال دارم
  مگه ضعیفی چشم قانونش به یک چشم بالای نمره۸ برای لیسانس تغییر نکرد؟

 • شهریار wrote on ۱۲ تیر, ۱۳۹۴, ۱۴:۲۳

  دوستان.اصلا اشتباه نکنین برین خدمت سربازی.من الان با فوق لیسانس حقوق ازدانشگاه دولتی به علت معافیت پزشکی صافی کف پا خیلی بدبختی میکشم.اصلا استخدام نیست

 • ايمان wrote on ۲ شهریور, ۱۳۹۴, ۱۵:۴۳

  اقا من هم ……………………………….میشم ؟؟

 • علی wrote on ۱۳ مهر, ۱۳۹۴, ۹:۱۳

  با سلام

  معافیت پزشکی دهان و دندان باز هم در این سال اعمال میشود یا نه؟
  لطفا هرکس خوب می دانند بفرمایید

 • حسین wrote on ۱۵ مهر, ۱۳۹۴, ۱۸:۵۱

  سلام .خواهشا بگید تعریق شدید کف دست و پا معافیت دائم داره؟

 • جلیل wrote on ۱۷ مهر, ۱۳۹۴, ۲۳:۴۳

  باسلام شرمنده من سنگ کیسه صفرا دارم میخواستم بدونم برا من معافیت دایم تعلق میگیره

 • محسن wrote on ۱۸ مهر, ۱۳۹۴, ۱۹:۵۰

  سلام مگه قانون برای معافیت پزشکی چشم با مدرک لیسانس نمره بالاتر از ۱۰ نیس پس چرا کمیسیون شهرستان ما بالاتر از ۱۴ را معافیت میدن

 • مجبد wrote on ۱۸ مهر, ۱۳۹۴, ۲۱:۲۴

  با سلام آیا مدرک تحصیلی در گرفتن معافیت پزشکی از طریق ناشنوایی یکطرفه گوش تاثیر دارد.لطفا هرچه سریعتر جواب بدهید.باتشکر

 • سینا wrote on ۲ آبان, ۱۳۹۴, ۲۲:۵۲

  اقا من کف پام صاف کف دست و پام همیشه خیسه از عرق تک پسرم بابام بالای ۶۰ پامم شکسته معافیت بهم میدن؟

 • محمدرضا wrote on ۲۳ آبان, ۱۳۹۴, ۱:۳۰

  سلام ببخشید یه سوال داشتم،من۲۵از دندونامو کشیدم ولی کمیسیون  نظرش معاف از رزم بود میخواستم بدونم من اگه دوباره اقدام کنم معاف کامل میشم یا نه?ممنون میشم سریع جواب سوالمو بدید تشکر 

 • سجاد wrote on ۲۵ آبان, ۱۳۹۴, ۲۲:۰۹

  سلام من زیر بازوی سمت راست همچنین زیر بقل سمت راست غده مادر زادی بوده و کف پام صافه میفرستم بدونم. با این شرایط معافیت به من تعلق میگیره یانه لطفا جوابمون بدید ممنون میشم

 • payam wrote on ۲۸ آبان, ۱۳۹۴, ۲۲:۱۱

  سلام ببخشید می خواستم بدونم برای کم کاری تیرویید چه معافیتی تعلق میگیره ؟قضیه ی پاسخ به درمان باشه معاف از رزمی یعنی چی؟

 • محمد wrote on ۱۰ آذر, ۱۳۹۴, ۱۱:۱۶

  سلام آیا کسی که مشمول معافیت پزشکی است میتونه درخواست اعزام به خدمت بده و خدمتا بره و معاف نشه؟

 • مسلم wrote on ۳ فروردین, ۱۳۹۵, ۱۸:۱۵

   سلام ببخشید میخواستم بدونم اگر کسی حین خدمت دچار اسیب بشه بعداز گذراندن۱۴ماه خدمت طبق نظر کمسیون معاف اعلام شده میتواند به خدمت ادامه بده با تشکر

 • مسعود wrote on ۱۸ فروردین, ۱۳۹۵, ۲۰:۳۰

  سلام
  دانشجوی ترم آخرکارشناسی ارشدهستم لغزندگی شدیدمهره کمر داشتم عمل کردم اسفند۹۴وپلاتین گذاشتم آیاازخدمت معاف میشم ممنون

 • كاني نت wrote on ۱۹ فروردین, ۱۳۹۵, ۹:۵۴

  -۱آیا مشمول می تواند در حین خدمت برای معافیت پزشکی اقدام کند؟ بلی ، امکان استفاده از معافیت پزشکی در حین خدمت از طریق شورای پزشکی رده خدمتی وجود دارد.
  -۲ مجموع نمره چشم برای مشمولان دیپلم و زیر دیپلم جهت معافیت چه میزان است؟ مطابق ضوابط موجود در حال حاضر مجموع نمره چشم برای مشمولان دیپلم و زیر دیپلم بیش از ۸ میباشد . و برای مشمولان دارای تحصیلات فوق دیپلم و بالاتر بیش از ۱۰ است.
  -۳ آیا مشمول می تواند در حین تحصیل برای اخذ معافیت پزشکی اقدام کند؟ خیر ، باید بعد از فراغت از تحصیل برای معافیت پزشکی اقدام نماید مگر اینکه در خواست پزشکی خود را قبل از ثبت نام و شروع سال تحصیلی (مهرماه) در دانشگاه ارسال کرده باشد.
  -۴ درجه واریکوسل برای معافیت دائم چند است؟ مطابق ضوابط موجود در حال حاضر درجه ۳ با تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی.
  -۵ آیا صافی کف پا معافیت دارد ؟ بله ، مطابق ضوابط موجود در حال حاضر نوع صافی شدید کف پا با تایید شورای پزشکی وظیفه عمومی ناجا می تواند معاف دائم باشد.
  -۶ آیا پای پرانتزی (ژنواروم) معافیت دارد؟ بله.مطابق ضوابط موجود در حال حاضر فاصله بین دو زانو اگر بیشتر از ۱۰ سانتی متر باشد با تشخیص شورای پزشکی سازمان وظیفه عمومی ناجا می تواند معاف دائم از خدمت باشد.
  -۷ آیا تحصیلات در معافیت پزشکی دخیل است؟ بله.مطابق ضوابط موجود برا ی بیماری چشم و عوارض بینایی، مدرک تحصیلی در معافیت تاثیر دارد.
  -۸ آیا گروه پزشکان می توانند برای معافیت پزشکی اقدام کند؟ پزشکان صرفاَ در صورتیکه به دلیل بیماری موجود قادر به طبابت نباشند می توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند.
  -۹ آیا مشمولی که برگه اعزام بخدمت دریافت کرده است و بیماری پیدا کرده می تواند درخواست پزشکی دهد؟ با ارائه در خواست و نظریه پزشکی می تواند به نظام وظیفه استان مراجعه کند تا در سیر معافیت پزشکی قرار گیرد.
  -۱۰ آیا مشمولی که قبلا در شورای پزشکی شرکت کرده و با اخذ نظریه متخصص سرباز شناخته شده است حق اعتراض به رای شورای پزشکی دارد؟ آرای صادره از طریق شورای پزشکی قابل اعتراض نیست.
  -۱۱ آیا مشمول می تواند به نظر پزشک اولیه معترض باشد؟ بله. در صورت وجود اعتراض می تواند به پزشک دیگری جهت اخذ نظریه مراجعه کند.
  -۱۲ آیا مشمول می تواند به رای شورای عالی پزشکی اعتراض کند؟ خیر نظریه شورای عالی پزشکی قطعی و لازم الاجرا بوده و غیر قابل اعتراض است.
  ۱۳- آیا مشمول می تواند بدلیل چاقی یا لاغری مفرط معاف شود؟خیر
  ۱۴- آیا تعریق کف دست و پا معافی دارد؟ این نوع بیماری در شمول بیماریهای غدد مترشحه داخلی است و با نظر شورای پزشکی وظیفه عمومی می توانند معاف شوند.
  ۱۵- آیا بیماری صرع معافیت دارد ؟ این نوع بیماری در شمول بیماریهای داخلی مغز و اعصاب (نورولژی) است و با نظر شورای پزشکی وظیفه عمومی می تواند معاف دائم باشد.
  ۱۶- آیا مشمول دارای معافیت موقت می تواند در دانشگاه ادامه تحصیل دهد؟ بله ،اگر چنانچه مشمول بدون غیبت اولیه باشد و فرصت تعیین شده در معافیت موقت به اتمام نرسیده باشد امکان ادامه تحصیل در دانشگاه در صورت پذیرفته شدن در آزمون وجود دارد.‌البته چنانچه بدون غیبت اولیه باشد.
  ۱۷- مشمول با یک نوع بیماری در شورای پزشکی شرکت کرده و سرباز یا معاف از رزم شناخته شده است ، آیا می تواند قبل از اعزام بخدمت در صو.رتیکه بیماری دیگری داشته باشد مجددا در شورا شرکت کند؟ بله ، باید ‏‏ ‎مشمول سالم بخدمت اعزام شود و هر تعداد بیماری در شورای پزشکی بررسی می‌ شود و در صورتی که مشمول دارای بیماری جدیدی باشد می‌تواند با مدارک به وظیفه عمومی محل سکونت مراجعه نماید. لیکن بهتر است به منظور جلوگیری از دوباره کاری در ابتدا مشمول همه بیماری های خود را بیان کند.
  لازم بذکر است، شما می توانید دیگر سوالات خود را در مورد معافیت پزشکی با ما در مطالب مرتبط همین خبر در میان بگذارید تا پزشکان سازمان نظام وظیفه به آنها پاسخ دهند./س

 • مهدی wrote on ۳۰ فروردین, ۱۳۹۵, ۲۳:۰۰

  با سلام میخواستم بدونم من ک دوسال خدمت نرفتم میتونم بخرم سربازی؟چشم هام هم ضعیف چشم سمت راستم ۴/۷۵ و چپ۱/۵ ایا معاف میشم؟لطفا جواب بدید ممنونم

 • كاني نت wrote on ۳۱ فروردین, ۱۳۹۵, ۹:۳۴

  وضعیت شما برای معافیت پزشکی غیر قابل قبول می باشد چون ضعیف شدن چشم در قوانین ۹۵ شامل شما نمیشود .اما برای خرید خدمت تشکیل پرونده دهید

 • علی رضا wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۳:۰۷

  سلام علیکم شرررمنده بببخشید خواهش میکنم جواب بنده رو بدین من پرده گوش چپم سوراخ هست و اسیب دیدیه ۷ و گوش راستمم کلی شنوایی کاهش پیدا کرده ایا من معاف هستم یا نه ? 

 • كاني نت wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۴:۲۴

  با سلام قوانین معافیت سربازی در سال ۹۵ اعلام شده است در متن خبر میتونید مشاهده کنید

 • Ali wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۳:۰۹

  عذر میخواهم ببخشید بردادر بنده چشم ها یکیش ۸/۴۵ یکیش ۸/۷۵ هست ایا معاف از خدمت میشود یا نه ? ممنون میشم پاسخ بدید

 • كاني نت wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۴:۲۴

  با سلام قوانین معافیت سربازی در سال ۹۵ اعلام شده است در متن خبر میتونید مشاهده کنید

 • milad zare wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۶:۵۷

  سلام و خسته نباشید ببخشید من یکی از کلیه هام ۶ درصد کار میکند آیا معاف میشم یا نه ?

 • كاني نت wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۲:۲۵

  جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح خبری را که روز گذشته درباره تغییر و تحول در خدمت سربازی، در رسانه‌ها منتشر شد، تکذیب کرد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم از اواخر اردیبشهت ماه ثبت‌نام متقاضیان خرید خدمت غیبت سربازی آغاز شود.سردار موسی کمالی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا در خصوص انتشار خبری درباره تغییر و تحول در خدمت سربازی و ایجاد طرح‌های متحول‌کننده در آن که روز گذشته از قول معاون نیروی انسانی ستادکل نیروهای مسلح در برخی سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر شد، توضیح داد: پس از انتشار این خبر با امیر سرتیپ باقری صحبت کرده و صحت آن را جویا شدم که متاسفانه مشخص شد چنین خبری صحت نداشته و ایشان نیز اعلام کردند که در چند ماه اخیر صحبت یا مصاحبه‌ای در این زمینه نداشتند.وی با بیان اینکه ستادکل نیروهای مسلح در حال پیگیری علت انتشار این خبر و منبع اولیه منتشرکننده آن است، اضافه کرد: خبری که تحت عنوان تغییر و تحول در خدمت سربازی منتشر شده بود تکذیب می‌شود.جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح تاکید کرد: همان‌طور که بارها اعلام شده خبرهای مربوط به سربازی تنها از سوی ستادکل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی اعلام شده و از رسانه‌ها درخواست می‌شود که به اخباری که از منابع و افراد ناشناس منتشر می‌شود، توجه نکنند.سردار کمالی درباره آخرین وضعیت خرید خدمت غایبان سربازی در سال ۹۵ عنوان کرد: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی خرید غیبت خدمت سربازی همان ۸ سال تصویب شد و ما منتظر ابلاغ این مصوبه از سوی دولت هستیم تا جزییات ثبت‌نام برای متقاضیان را اعلام کنیم.وی تاکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم از اواخر اردیبشهت ماه ثبت‌نام متقاضیان خرید خدمت غیبت سربازی آغاز شود.

 • milad zare wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۰:۲۳

  لطفا جواب منو بدید . ممنون میشم.

 • كاني نت wrote on ۱۱ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۹:۱۹

  با سلام قوانین معافیت سربازی در سال ۹۵ اعلام شده است در متن خبر میتونید مشاهده کنید

 • Saeb wrote on ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۹:۳۱

  سلام خسته نباشید.در متن اعلام شده قانون برای معافیت پزشکی چشم با مدرک لیسانس نمره بالاتر از ۱۰ میباشد
   پس چرا کمیسیون شهرستان ما بالاتر از ۱۴ را معافیت میدن؟ آیا قوانین معافیت تغییر کرده؟

 • مهران wrote on ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۲:۳۰

  باسلام ؛ من بخاطر داشتن سنگ کیسه صفرا عمل برداشتن کیسه صفرا کردم ، خواستم بدونم که میشه معافی بگیرم م-تشکرم از راهنمائیتون

 • فرشاد wrote on ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۷:۱۹

  سلام من دانشجوی کارشناسی هستم و مجموع نمرهی دوچشمم ۱۰ هستش با احتساب آستیگمات بالای ۱۱ هست.آخرین مدرک تحصیلی من هم پیش دانشگاهی است.وضعیت معافی من چگونه است؟آیا من معاف دائم میشم یا خیر؟
  با تشکر از راهنماییتون

 • حسین wrote on ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۵:۳۶

  سلام من ۱۹سالم هست و وزنم ۱۴۳ کیلو میباشد آیا معاف دآءم میشوم یا خیر لطفا جواب م را بدهید با تشکر.

 • علی wrote on ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۲۲:۴۴

  سلام.من در دهان م مجموعا ۱۱ دندان سالم دارم. الباقی یا خرد شده یا در حال خورد شد هسمت کردم تن سوالم اینجاس. آیا من مشمول معافیت دایم میشم.ذکر این نکته ک من بتازگی ترک خدمت کردم

 • hony wrote on ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۴:۳۷

  سلام . ببخشید دیابت نوع ۱ معافیت دائم دارد؟

 • بهزاد wrote on ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۷:۰۴

  سلام من فتق دارم رفتم پزشک معاینه کرد نوشت کمیسیون پزشکی، آیا میتونم معافیت دایم بگیرم؟! 
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید 

 • سعید wrote on ۹ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۴:۲۳

  سلام من سال ۸۲از یگان محل خدمتم بدلیل فوت پدرم فرار کردم و الان یه کلیه ام رو اهدا کردم ایا طبق قانون از سربازی معاف میشوم و باید چیکار کنم و از کجا شروع کنم 

 • hadi wrote on ۱۱ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۰:۲۵

  سلام من لیسانسم روگرفتم بعدعمل cclهم کردم میخواستم بدونم میتتونم معاف بشم یانه؟

 • محسن wrote on ۱۴ خرداد, ۱۳۹۵, ۲:۱۰

  سلام من دیپلمم ۳ سال از خدمت فرار کردم الان یک سالی میشه مشکل اعصاب روان پیدا کردم دکتر میرم میخواستم بپرسم ایا به این شرایط خودمو معرفی کنم بهم معافیت میدن خواهش میکنم بهم جواب بدین زود ممنون

 • علی wrote on ۱۸ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۵:۲۰

  دوستان یک سوال..الان من مدرکم دیپلمه نمره چشمام باید جفتیشون باهم ۸باشن..یا هرکدومشون باید ۸باشن هیمون بمن بگین…ببینم من کورم خودم نمیفهمم یانه

 • كاني نت wrote on ۱۸ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۶:۱۹

  با سلام در متن خبر اطلاع رسانی خواهد شد.

 • مهدی wrote on ۲۲ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۴:۳۹

  سلام دوستان من ده تا دندون دارم ۳۱سالمه معاف دایم میشم یا نه لطفا جواب بدین

 • منصور wrote on ۲۲ خرداد, ۱۳۹۵, ۲۱:۵۸

  سلام . لطفا درباره معافیت پزشکی دندان یه توضیحی بدید. من همه دندون هامو کشیدم و فقط ۴ تا مونده ایا معاف دایم میشم . ؟خیلی ممنون اگه جواب بدید 

 • سهیل wrote on ۲۳ خرداد, ۱۳۹۵, ۵:۰۸

  سلام  یه سوال داشتم .من ۵۰ روز پیش بابت سوختگی پا معاف شدم ولی وقتی برای کارتم به هنگ مراجعه کردم گفتن چون مدرکم لیسانسه نمیتونم معاف شم.  واقعا میشه؟راهی نیست من دباره دفتر چه پست کنم با دیپلم؟

 • محسن wrote on ۲۵ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۴:۲۰

  با سلام 
  ایا دیسک مهره ای باعث معافیت میشود؟؟

 • احسان wrote on ۲۶ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۴:۰۰

  سلام ببخشید میخواستم بدونم من ۱۰تت دندون از پایین ندارم نمیتونم غذا بخورم بقیه دندونامم خرابه آیا میتونم معاف بشم

 • مجید wrote on ۲۸ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۴:۳۱

  سلام، من شنیده ام که برای معافیت دائم باید یک چشم بالاتر از ۸ باشد، الان که سوالات دوستان را میخوانم میبینم که صحبت از مجموع بالاتر از ۱۰ هست. آیا قوانین عوض شده؟ من الان مجموعا ۱۱ هستم. آیا امکان معافیت دائم دارم؟
  با سپاس.

 • كاني نت wrote on ۲۸ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۸:۳۸

  با سلام در این هفته از طریق همین خبر اطلاع رسانی خواهیم کرد

 • Omid wrote on ۳۰ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۱:۳۶

  سلام 
  میخاستم بدونم عود مجدد فتق معاف دایم داره 
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  من لیسانسم

 • حمید wrote on ۳ تیر, ۱۳۹۵, ۱۵:۱۸

  سلام فوق لیسانس دارم فتخ دارم عمل نکردم میتونم معاف بشم ممنون جواب بدید

 • امیرحسین wrote on ۴ تیر, ۱۳۹۵, ۱۳:۳۱

  سلام،ببخشید من واریکوسل۳دارم ایا از خدمت سربازی معاف میشم؟

 • امیرحسین wrote on ۴ تیر, ۱۳۹۵, ۱۳:۳۲

  Oسلام،من واریکوسل۳دارم ایاازخدمت سربازی معاف میشم؟

 • reza wrote on ۷ تیر, ۱۳۹۵, ۲۱:۱۳

  Slm man in mah yani 4/19 ezamam in moafiyat ha male sale 95 ? Chon yeki az cheshmam .3.75 e yeki 4.75age male 95 bashe moaf daem, misham lotfan komak konin

 • یوسف wrote on ۱۹ تیر, ۱۳۹۵, ۰:۴۶

  سلام لطفا جواب بدید که تعریق شدید کف دست و پا مفافیت داره یا نه من از چند تفر پرسیدم میگن نه قبلا معافی میدادن الان معاف از رزمه

 • كاني نت wrote on ۱۹ تیر, ۱۳۹۵, ۹:۱۰

  سلام معافیت نداره . مگر در شرایط خاص که شامل معافیت بشه

 • یوسف wrote on ۱۹ تیر, ۱۳۹۵, ۹:۳۸

  پس چرا تو این بخش نوشته معافیت داره!!!!!!!’!!!!!

 • كاني نت wrote on ۱۹ تیر, ۱۳۹۵, ۱۰:۲۴

  سلام معافیت نداره . مگر در شرایط خاص که شامل معافیت بشه

 • امیر wrote on ۲۰ تیر, ۱۳۹۵, ۲۲:۳۲

  سلام من یکبار برا معافی دندون اقدام کردم تهران تایید کرد معاف ۱۲ تا دندون داشتم اما شهر خودمون تایید نکرد الان هیچ دندونی ندارم مگه نمیگن کمتر از ۱۴ تا معاف من باید چکار کنم.
  ی جوابی بدید ممنون میشم

 • پوریا wrote on ۲۱ تیر, ۱۳۹۵, ۱۶:۲۲

  سلام.نمی دونید بیماری نقرس به چه شکل باشه معاف می کنند؟من‌لیسانس‌دارم

 • حمید wrote on ۲۳ تیر, ۱۳۹۵, ۲:۲۸

  سلام من پاهام پرانتزیه ۸ سانت ایا کسری خدمت بهم میدن بابتش ؟

 • كاني نت wrote on ۲۳ تیر, ۱۳۹۵, ۹:۰۹

  سلام خیر

 • رسول wrote on ۲۴ تیر, ۱۳۹۵, ۱۹:۲۷

  من در حال حاضر سرباز هستم پاهام پرانتزی هست تقریبا ده سانتی متر فاصله بین پام هست البته زیر زانوهام ب دلیل پرانتزی بودن بیشتر هست فاصلش.میتونم معافیت بگیرم.یا اگه عمل کنم هر دو پامو باز هم میشه معاف شم.برا عمل چند روز مرخصی میدن؟؟؟

 • رسول wrote on ۲۴ تیر, ۱۳۹۵, ۱۹:۲۸

  لطفا اگه میشه جواب رو ایمیل کنید با تشکر

 • ارسلان wrote on ۲۶ تیر, ۱۳۹۵, ۱:۲۳

  سلام تو رو خدا اگه میشه جواب منو بدین  من ۲۰سالمه اما هنوز ریش در نیاوردم …………..ممنون میشم هرچه سریعتر جوابمو بدین

 • میلاد wrote on ۲۶ تیر, ۱۳۹۵, ۴:۱۵

  سلام من من یک ماه پیش عمل مینیکس و ربات زانو داشتم و الانم تو زانوم
  پیچ و مهره هست آیا من شامل معافیت دائم میشم یانه؟؟؟؟لطفا جواب رو برا من بفرستین

 • اسی wrote on ۲۹ تیر, ۱۳۹۵, ۱۸:۴۱

  سلام
  بنده دارای نزدیک بینی با نمره مجموع ۱۱ و هر چشم ۵٫۵ هستم
  استیگماتم حدود ۲ هست
  مدرک من فوق لیسانس
  ایا مشمول معافیت میشوم
  لطفا به میل من پاسخ دهید
  ممنون

 • محمد wrote on ۴ مرداد, ۱۳۹۵, ۱:۱۱

  سلام توروخدا جواب بدید من سنگ صفری داشتم عمل کردم برداشتم آیا معافیت مسدت تو قوانین ی بند هست میگه برداشتن هرعضوی از بدن بجز آپاندیش معاف دائم من متاهلم  برم سربازی کی پول خونه زندگیرو بده خودمم کارشناسی ارشد عمران سازم توروخدا کمک کنید 

 • علی wrote on ۴ مرداد, ۱۳۹۵, ۹:۲۳

  سلام من نمره چشمم یکیش۴ یکیش۴/۲۵ ایا معاف میشم خواهشن جواب بدید دقیقا متوجه نشدم مطلب خوندم 

 • كاني نت wrote on ۴ مرداد, ۱۳۹۵, ۱۳:۰۳

  با سلام شرایط معافیت را مطالعه فرمایید

 • علی wrote on ۴ مرداد, ۱۳۹۵, ۱۰:۴۲

  جواب منو بدید دیگه مدرکمم دیپلم 

 • amir wrote on ۴ مرداد, ۱۳۹۵, ۱۳:۵۶

  سلام می خواستم بدونم کف پام صافه مواف میکنن.تک فرزندم هستم.جواب فری.ممنون میشم

 • صبا wrote on ۱۰ مرداد, ۱۳۹۵, ۴:۲۲

  سلام خواستم بپرسم پاهای ضربدری موجب معافیت میشه؟ لطفا جوابمو بدید مرسی

 • جلیل wrote on ۱۰ مرداد, ۱۳۹۵, ۷:۳۶

  سلام .خسته نباشین من چن روز قبل ب علت تصادف استخوان زیر چشم اینا شکسته و باید پلاتین بذارن.خدمتمم تو یکم شهریور هسش.ایا برای عمل جراحی صورت وپلاتین صورت معافیت تعلق میگیره بهم؟؟؟لطفا زود جواب بدین تورو خدا…وقت کمه.ادرس ایمیل هس بفرسین جوابو یا بنویسن زود.

 • مهدی wrote on ۱۲ مرداد, ۱۳۹۵, ۰:۴۶

   سلام من کمتر چهاردهتا دندان دارم وشکاف زبان من هم زیاده ایا معاف میشم

 • Ehsan_tuk wrote on ۱۹ مرداد, ۱۳۹۵, ۱۹:۰۲

  سلام من عمل باز قلب کردم معاف میشم

 • حسن wrote on ۲۰ مرداد, ۱۳۹۵, ۲۰:۰۹

  سلام ببخشید من دانشجو هستم در فوتبال رباط صلیبی و مینیسک(LCR وPCR پام پاره  شده بدون عصا نمیتونم  راه برم تعادل ندارم و نمیتونم پام رو روی زمین بزارم ایا اقدام کنم معاف میشم؟

 • حمید wrote on ۲۱ مرداد, ۱۳۹۵, ۱۴:۰۰

  سلام و خسته نباشید،ضمن تشکر از مطلب خوب و رسایی که منتشر کردید،فقط در خصوص معافیت دائم برای سربازان فراری که تمام دندان هایشان را کشیده و مصنوعی دارند هیچ گونه اشاره ای نشده و نکرده اید،البته هیچ کس در هیچ صفحه ای ننوشته،ممنون میشم و میشیم اگه لطف کنید و بجای امثال من که ترس از مراجعه و سوال پرسیدن داریم پیگیری کنید و راهکاری رو پیش پامون بزارید،چطور میتونیم بفهمیم که با نداشتن حتی یک دندان،(تمام دندان ها را کشیده ایم،هیچ دندونی نیست تو دهنمون) ،معاف بشیم و اگه امکانش هست ، به کجا باید مراجعه کنیم و ایا باید به پادگان مراجعه کنیم و از طریق پادگان اقدام کنیم،یا نه باید به کمیسیون پزشکی یا جایه دیگه ای مراجعه کنیم،لطفا شما که همکارهای درگیر با خبر و مسؤلان دارید،پیگیری کنید وگرنه ما به هیچ عنوان نمی تونیم بفهمیم،ممنون میشیم و عمری دعا گوی شما عزیزان،

 • كاني نت wrote on ۲۳ مرداد, ۱۳۹۵, ۹:۰۴

  سلام حتمن در هیمن خبر اطلاع رسانی خواهیم کرد

 • امیر علی wrote on ۲۲ مرداد, ۱۳۹۵, ۱۲:۴۹

  سلام من مدرکم پیش دانشگاهیه نمره چشمم یکیش ۴/۲۵ یکیش۴ ایا معاف میشم؟ اخه من شنیده بودم تک چشم باید ۸ باشه 

 • آراس wrote on ۲۳ مرداد, ۱۳۹۵, ۱۴:۲۱

  سلام …………………………..معاف میکنه شرایطش چیه

 • فرهاد wrote on ۲۴ مرداد, ۱۳۹۵, ۱۳:۰۳

  سلام من قدم ۱۸۰ هست وزنم ۴۷ چند ساله سنم هم ۲۰ آیا معافیت دایم میشم؟ 

 • امیر wrote on ۲۵ مرداد, ۱۳۹۵, ۰:۰۲

  با سلام.تو یک جای متن نوشته کسایی که معافیت تحصیلی دارن اگر مقطع تحصیلی تواون مشکل گزشکی دخیل نباشه میتونن در حین تحصیل اقدام کنن واسه معافیت،چن خط پایینترش نوشتن که نه نمیتونن. این یک سوالمه که نهایتا چطوریه شراییط.سوال دومم اینه که اگه امکانش باشه در حین تحصیل اقدام کرد واسه معافیت گزشکی،و فرد اقدام کنه ولی معاف نشه،باید چیکار کنه؟میذارن درسش تموم میشه بعد باید بره سربازی یا همون موقع که جوابش میاد که شما معاف پزشکی نمیشی،باید ترک تحصیل کنه و بره سربازی؟چون برای استارت معافیت پزشکی باید دفترچه پست کنه دیگه

 • jafar wrote on ۲۶ مرداد, ۱۳۹۵, ۱۰:۲۶

  آیا بیماری میگرن باعث کسری خدمت میشه اگه کسی میدونه لطفا بگه

 • محمد wrote on ۱ شهریور, ۱۳۹۵, ۲۳:۰۷

  سلام من واریکوس درجه ۳ ، گرید ۳ دارم. دو روز قبل رفتم واسه معافیت بهم گفت که فقط ۶ ماه بهت وقت میدن که بری عمل کنی.اکه بعد از عمل عود کرد.معاف دائم میشی وگرنه باید بری خدمت.حالا موندم چیکار کنم. کسی هست که بهم بگه که من واقعآ معاف میشم یه نه.

 • محمد wrote on ۲ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۹:۵۱

  خواهشآ جواب منو بدید.

 • علیرضا wrote on ۶ شهریور, ۱۳۹۵, ۷:۵۶

  من دیپلم دارم مجموع ضعیفی دو چشمم هم ۹/۷۵ با استیگماتیسم ۱و۱/۵.آیا معافم یا نه

 • علیرضا wrote on ۶ شهریور, ۱۳۹۵, ۸:۰۲

  آستیگماتیسم ، با علامت منفی منظور شود ولی محاسبه نگردد یعنی چی یعنی از دجه چشم کم میکنند یا نه 

 • mohsen888 wrote on ۶ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۱:۴۵

  من والا سر در نمیارم تخصصی،شنیدم الان فقط ب یک چشم معافی میدن ک بالا ۶ باشه،من شماره چشم چپم ۶ با آستیگماتیسم ۲٫۲۵هست معاف میشم؟؟خدایی یکی جوبمو بده هفته دیگ کمیسیون دارم

 • آرمین wrote on ۷ شهریور, ۱۳۹۵, ۲۳:۱۸

  لطفا جواب بدین

  . سنگ کیسه صفرا دارم.میشه برای معافیت دائم اقدام کنم؟

 • فرید wrote on ۸ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۲:۴۷

  سلام
  من دارای بیماری اختلالات هدایتی دهلیزی بطنی سندروم lgl که به صورت psvt و مشکلات دریچه mvp به صورت خفیف هستم ک آیا طبق ماده ی ۱۵ برای مشکلات سندروم قلبی wpw میتونم اقدام برای مممعافیت کنم یا خیر ؟

 • كاني نت wrote on ۸ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۳:۱۵

  سلام بله میتونید اقدام کنید .

 • سینا wrote on ۱۳ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۸:۴۰

  سلام ببخشید من الان ۱۸ سالم است و اندازه قدم تقریبا ۱٫۷۱ متر است و وزنم ۴۸ آیا من معاف می شویم ؟؟؟

 • علی wrote on ۱۴ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۸:۴۷

  سلام. من بیماری صرع دارم میشه معافیت بگیرم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • علی wrote on ۱۶ شهریور, ۱۳۹۵, ۲۳:۳۳

  وقتی این همه پرسیدند ………………

 • سید محمد سجادی wrote on ۱۷ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۲:۴۷

  سلام بنده ۲۲ سال سن دارم و در حال خواندن مقطع کارشناسی هستم.
  بنده دو بار عمل جراحی در ناحیه مجاری ادرار داشته ام به دلیل تنگ بودن مجرا.
  به دلیل این که این بیماری عود شونده هست می‌توان معافیت گرفت؟

 • ehsanp858@gmail.com wrote on ۱۹ شهریور, ۱۳۹۵, ۲:۴۲

  سلام من بواسیردرجه۳دارم که هرباروقتی مدفوع میکنم بواسیرم میادبیرون که فقط بادست میره تو آیا معافیت دائم بهم تعلق میگیره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟خواهشاحتماجوابشوبزارید

 • يوسف wrote on ۱۹ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۳:۳۳

  سلام من کف پام تقریبا صافه و دیسک خفیف دارم به نظرتون میتونم معاف دائم بشم متاهل هستم لطفا ج بدید ممنون

 • يوسف wrote on ۱۹ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۳:۴۱

  سلام من کف پام تقریبا صاف هست و دیسک کمر دارم متاهل هم هستم به نظر شما اقدام کنم معاف دائم میتونم بگیرم

 • كاني نت wrote on ۲۰ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۶:۱۳

  خیر معاف از رزم

 • شایان wrote on ۲۱ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۳:۲۶

  با سلام.من با شماره ی چشم هر کدام ۴/۷۵ که در مجموع ۹/۵ میشود امکان معافی وجود دارد؟
  چون بالا نتونستم ایین نامه ها را باز کنم الان دارم میپرسم و لطفا پاسخ دهید.با تشکر

 • محمد wrote on ۲۳ شهریور, ۱۳۹۵, ۲۰:۲۲

  باعرض سلام یک سوال دارم بنده دارای سنگ صفرا به اندازه۱۱میل هستم آیا معافیت دائم شامل حال اینجانب می شود یا خیر باتشکر

 • حمیدرضا wrote on ۲۷ شهریور, ۱۳۹۵, ۴:۲۳

  سلام وقت بخیر
  ۲۸ سال سن دارم و در ۱۶سالگی عمل باز قلب ترمیم رگ آئورت داشتم و پزشکم در هر بار معاینه سالانه میگوید معاف هستی از خدمت 
  آیا واقعا معاف پزشکی میتونم بگیرم 
  سپاس 
  جواب در ایمیل داده شود ممنون میشم

 • پوریا wrote on ۲۸ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۷:۵۵

  سلام.من‌نقرس دارم.خواستم جزئیات معافیت رو بدونم.تو دفتر چه کلی نوشته

 • ارمان wrote on ۳۱ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۶:۲۶

  سلامخسته نباشید.
  من دو ماه پیش واریکوسلم رو جراحی کردم ولی معاف نشدم در صورت عود ایا میتونم معافیت بگیرم؟

 • Amir wrote on ۲ مهر, ۱۳۹۵, ۲۱:۰۳

  با سلام
  لطفا جواب بدین
  من واریکسل ٣ دارم اکثرا به من گفتم معاف نمیشی ، قوانین تغییر کرده.ولی شما اینجا نوشتین معافه ، قوانین اصلی کجا می تونیم مشاهده کنیم

 • محسن wrote on ۳ مهر, ۱۳۹۵, ۸:۲۵

  سلام ببخشید یه سوال دارم  من از خدمت معاف شدم بابت شنوایی حالا  یعنی اون معافیتم قابل قبول نیس دوباره درخواست معافی بکنم 

 • محسن wrote on ۵ مهر, ۱۳۹۵, ۱۳:۳۶

  سلام
  ببخشید من یکی از چشمام تنبلی داره نمرش ۶/۵ یکیشم ۵/۵ نزدیک بینی و دورینی هم ضعیفه .مدرکمم لیسانسه .تکلیف من چیه معاف از رزم میشم یا معاف دائم ؟؟

 • كاني نت wrote on ۵ مهر, ۱۳۹۵, ۱۴:۲۸

  سلام جواب سوالهای خود را در ایمیل خود مشاهده فرمایید

 • محمد wrote on ۶ مهر, ۱۳۹۵, ۱۳:۵۶

  ایا بعد ازاینکه درشورای عالی رای به معافیت داعم پزشکی صادرشود بازهم باید پزشک بهداری نظام وظیفه رای دهد//>؟؟؟؟؟؟ چون که به بنده گفتن اینطور است خواهشا پاسخ دهید

 • مسلم درخشنده wrote on ۷ مهر, ۱۳۹۵, ۱۰:۱۹

  سلام
  من بیماری آس یعنی نفس تنگی دارم میشه معافیت بگیرم؟ممنون راهنماییم کنید.

 • هادی wrote on ۹ مهر, ۱۳۹۵, ۲۲:۵۴

  سلام  من ۱۶سال پیش بعداز شش ماه از خدمت فرار  الان هم کمر وپا درد وفاقد کل دندان هستم ومتحل ودارایه دو فرزند وشغل کارگر ساختمان  آیا با این وضع معاف میشویم لطفاً راهنمای کنید

 • حسین ع wrote on ۱۴ مهر, ۱۳۹۵, ۱۸:۴۷

  سلام
  من دندان کمتر از ۱۴ تا دارم معاف دائم  میشم.ممنونم اگر راهنمایی کنین.

 • جواد wrote on ۱۶ مهر, ۱۳۹۵, ۹:۲۹

  سلام ببخشید من ٢سال پیش در هنگام تحصیل اقدام ب معافیت کردم ب علت شکستگی پیچ و مهره معافیت از رزم شامل ما شد الان پیچ و مهره هایم در اوردم ایا میتونم معاف از رزم رو باطل کنم ممنون از راهنمایتون

 • ehsan wrote on ۱۶ مهر, ۱۳۹۵, ۲۳:۰۶

  سلام. من چندتا سنگ کیسه صفرا ۱۵میل دارم. آیا معاف میشم؟ در قوانین واضح گفته نشده
  متشکرم

 • سرباز wrote on ۱۹ مهر, ۱۳۹۵, ۲:۴۷

  سلام
  من لیسانس دارم ایا میوپی چشم هایم که جمع شان۹/۵ و اسیگمات ۱.۷۵ هست معاف دائم بگیرم.ممنون

 • شایان wrote on ۱۹ مهر, ۱۳۹۵, ۱۲:۵۸

  باسلام و خسته نباشید،
  سوالی داشتم
  من الان اشتغال به تحصیل دارم تا ۲ سال دیگه
  من هم دیسک کمر دارم هم فیشر
  خواستم بدونم میتونم الان برای معافیت پزشکی اقدام کنم یا باید مدت تحصیلم تمام بشه؟

 • حسن wrote on ۲۰ مهر, ۱۳۹۵, ۱۷:۱۸

  سلام میخواستم بدونم با واریکوسل درجه ۳ معاف میشم .؟؟

 • مرتضي wrote on ۲۱ مهر, ۱۳۹۵, ۲:۳۵

  سلام من فتق دارم معافیت ذایم میتونم بگىرم ممنون

 • علی wrote on ۲۲ مهر, ۱۳۹۵, ۱۹:۳۶

  سلام من لیسانس دارم ۲۲ سالمه شکستگی بینی قدیمی دارم که بینیم انحراف پیدا کرده و مشکل تنفسی دارم و برای عملم جراحی زیبایی میخواد میخواستم بدونم معاف میشم یا نه؟

 • هيربد wrote on ۲۶ مهر, ۱۳۹۵, ۱۲:۳۱

  سلام من وزنم ۴۴کیلو قدم ١.٧٠ معاف هستم؟ لیسانس هستم

 • علی wrote on ۲۶ مهر, ۱۳۹۵, ۱۴:۴۹

  باسلام من کف پام کاملا صاف هستش و زانو هام تقریبا ۶سانت فاصله دارند آیا معاف میشم یانه؟ با تشکر لطفا جواب بدید

 • احسان wrote on ۲۶ مهر, ۱۳۹۵, ۲۱:۰۱

  با سلام. من دیسک کمر و دیسک گردن شدید و واریکوسل وانحراف چشم واعتیاد به ترامادول دارم با این شرایط من معاف هستم در ضمن من ۳۵ سال سن دارم

 • امیدد wrote on ۲۷ مهر, ۱۳۹۵, ۱۲:۳۹

  سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم مشکل من پارگی مینیسک و پارگی یک رباط صلیبی و یک رباط جانبی میباشد ایا معاف دائم میشوم ممنون میشم اگه جواب دهید.

 • محسن wrote on ۲۸ مهر, ۱۳۹۵, ۱۳:۲۲

  سلام
  من بیماری کراهت منظر آلوپسی یونیورسالیس دارم و دارای مدرک دکتری داروسازی هستم و فارغ التحصیلم.این بیماری معافیت دائم می باشد.
  آیا با توجه به شغلم که داروسازم معافیت شامل من میشود؟
  البته در گروه پزشکی فقط حق طبابت ذکر شده که داروساز حق طبابت ندارد.

 • مجتبی wrote on ۲۸ مهر, ۱۳۹۵, ۲۰:۴۵

  سلام لطفا جواب بدید…من دارای لک قرنیه هستم که هر بعدش ۶ میل هست و دکترم گفت احتمال معافیت زیاده اما به نظر کمیسیونه بودن کسایی که معاف نشدند …شانس معاف شدن بنده چقدر خواهد بود ؟

 • محمد جواد wrote on ۲۹ مهر, ۱۳۹۵, ۲:۰۵

  سلام.متولد ۷۴ هستم ب علت تصادف دندان هایم شکسته و همه را کشیدم.میتونم معافیت بگیرم؟

 • حمید wrote on ۲۹ مهر, ۱۳۹۵, ۵:۴۸

  سلام این شرایط معافی برای پای پرانتزی رو اشتباه نوشتی این مال قبلا بوده۱۰سانت الان شده ۱۲سانت زیر لیسانس ،لیسانس به بالا باید ۱۴سانت باشه تازه برای منو زدن ۱۲ سانت معافم نکردن معاف ازرزم شدم حالا تو آموزشی دوباره اقدام کنم برای معافی احتمالش هست معاف شم؟ ممنون میشم جواب بدین

 • حمید wrote on ۱ آبان, ۱۳۹۵, ۱۴:۴۰

  سلام عرض خسته نباشید من از بچگی خیلی ارزو دارم ک برم تو نیرو انتظامی ی مشکلی هست من معافی پزشکی دارم میخواستم بدونم میشه معافی برگردوندن ک بتونم برم تو نیرو انتظامی تو رسته درجه داریش ن  ،پشته میز همین ک لباس نظام تنم باشه  میشه جواب بدین

 • محمد wrote on ۲ آبان, ۱۳۹۵, ۱:۰۳

  سلام من هیچی دندان ندارم.ایا معاف از خدمت هستم؟لطفا جواب بدید

 • محمد wrote on ۲ آبان, ۱۳۹۵, ۱:۰۴

  چرا ب سوالات مربوط ب دندان پاسخی نمیدید؟؟؟؟؟

 • كاني نت wrote on ۲ آبان, ۱۳۹۵, ۱۲:۱۵

  تمامی شرایط معافیت در مطلب ذکر شده است

 • مهدی wrote on ۲ آبان, ۱۳۹۵, ۱۶:۴۸

  با سلام و خسته نباشید
  بنده شکستگی شدید بینی دارم و انحراف بینی دارم به صورتی که در هنگام خواب باید با دهانم نفس بکشم..بارها اتفاق افتاده آب دهانم به گلو پریده و خفگی بهم دست داده..خانواده بدادم میرسند..امکان معافی پزشکی وجود دارد؟
  با تشکر

 • كاني نت wrote on ۳ آبان, ۱۳۹۵, ۱۳:۱۱

  تمامی جواب سوالهای شما را از طریق ایمیل پاسخ داده ایم. بعضی از موارد داخل سایت .

 • محمد wrote on ۱۰ آبان, ۱۳۹۵, ۰:۵۸

  سلام 
  من نمره مجموع دو چشمم ١٣ هستش ولى دکتر رفتم براى معاینه اولیه میگفت سایت درست نیست یک چشم براى لیسانس باسد ٨ به بالا باشه پس سایت چرا زده مجموع  ١٠؟

 • احسان wrote on ۱۱ آبان, ۱۳۹۵, ۲۲:۰۲

  سلام ببخشید من دیسک کمر شدید ودیسک گردن دارم واریکوسل دارم اعتیاد به ترامادول دارم و متاهل هستم سی و چهار ساله آیا با این شرایط معاف هستم یا نه خواهش میکنم جوابم رو بدید

 • مازیار wrote on ۱۲ آبان, ۱۳۹۵, ۸:۳۳

  سلام
  من چشام شب کوره شب دیدم خیلی کمه و عینکیم هستم استیگماته چشمم میتونم اقدام برای معافیت بکنم؟

 • فیروز بنباس wrote on ۱۶ آبان, ۱۳۹۵, ۱۲:۲۶

  سلام.من فقط نه تا دندون سالم دارم‌ایا معاف دایم میشوم؟؟؟رفتم پیش پزشک گفت هنچین قانونی نداریم،ایا صحت داره،لطف کنید سریعا جواب بدین خیلی وقت کم دارمم.ممنون

 • رضا wrote on ۲۳ آبان, ۱۳۹۵, ۱۷:۳۱

  سلام.من ژنووارم دوطرفه دارم که ۱۱/۵ سانته.بنظرتون معاف میشم؟؟؟؟؟ممنون.

 • علی wrote on ۲۵ آبان, ۱۳۹۵, ۱۰:۳۰

  سلام توروخدا  راهنماییم کنید امروز دوشنبه ۲۴ابان ماه است من میخام خدمتمو بخر دیپلم ناقص هستم میشه خریدش یا نه

 • حمید wrote on ۲۵ آبان, ۱۳۹۵, ۱۹:۱۹

  با سلام . من نمره ی استیگمات چشم چپم ۶/۷۵ و چشم است ۶/۵۰ است . میتونم معاف دایم بشم مدرکمم لیسانسه ممنون جواب بدید

 • علی wrote on ۲۵ آبان, ۱۳۹۵, ۲۰:۴۱

  ادمین میشه راهنماییم کنی لطفا

 • ایلیاد wrote on ۲۶ آبان, ۱۳۹۵, ۱۸:۴۶

  سلام،خواهشا راهنماییم کنید
  من دندونام خرابه و کشیدمشون،جمعا۱۳تا دندون دارم آیا معافیت بهم تعلق میگیره؟

 • كاني نت wrote on ۲۹ آبان, ۱۳۹۵, ۱۶:۴۳

  خیر

 • amin wrote on ۲ آذر, ۱۳۹۵, ۱۸:۳۳

  سلام لطفا اگه میشه جوابمو بدین.من مشکلم اینه
  mvp mild mr mild tr mild pi
  یکمی ام دهلیز چپم بزرگه.ایا معافیت شاملم میشه؟؟؟؟؟

 • amin wrote on ۷ آذر, ۱۳۹۵, ۱۴:۵۹

  لطفا جواب بدید

 • مجید wrote on ۱۲ آذر, ۱۳۹۵, ۲۱:۳۰

  سلام .
  من ۷ سالم بود که بیماریه عفونت گوش میانی پیدا کردم و هر دووشم را عمل کردم و از اون به بعد تا الان ک لیسانس گرفتم حدودا ۱۵ ساله سرگیجه دارم که قابل درمان نیست  بعد از اون عمل و چشمام هم ضعیفه یکیش ۴ یکیش ۵ و دو بیماری پوستی لکو پیس و اگزمای غیر قابل در مان هر دو توی صورتم  و همچنین کودکی تصادفی کردم از ناحیه سینه و تپش قلب و عرق کفو دستو پا و ضعف اعصاب و کم خونی دارم انصافا همیشه افتادم تو خونه توان کار ندارم با این اوصاف معاف دائمم؟

 • دانیال wrote on ۱۳ آذر, ۱۳۹۵, ۹:۵۸

  سلام من پدرم قلبشون رو عمل روی بازانجام دادن در سال ۸۲ ایا این مورد معافیت دارد یا خیر

 • میلاد wrote on ۱۳ آذر, ۱۳۹۵, ۱۲:۳۵

  سلام من تیک عصبی گردن دارم و بعضی اوقات ب طور ناخداگاه یک چشمام نیمه بسته میشه ایا معافیت پزشکی شاملم میشه

 • امیر رضا wrote on ۱۴ آذر, ۱۳۹۵, ۸:۱۵

  سلام و با تشکر برای مطالب مفیدی که گذاشتین.من واریکوسل شدید داشتم الان عمل کردم و صافی کف پا نیز دارم آیا معافیت دائم شامل بنده میشه؟

 • amin wrote on ۱۶ آذر, ۱۳۹۵, ۱۷:۳۱

  جمعه اعزامم جواب بدین لطفا

 • javad wrote on ۱۷ آذر, ۱۳۹۵, ۵:۰۴

  ایا انحرافی چشم معافی میدهند وضعیف باشد بعد معافی ګرفتن می تواند ګواهی نامه بګیرد

 • مجید wrote on ۱۸ آذر, ۱۳۹۵, ۲۱:۲۶

  سلام. من هجده ساله ام و درکودکی پرولاپس رکتوم داشتم که جراحی کره ام و الان عود کرده و دوباره میخوام جراحی کنم میخواستم ببینم ایا من معاف میشم؟

 • مهدی wrote on ۱۸ آذر, ۱۳۹۵, ۲۱:۲۹

  سلام.ببخشید جواب منو اگه میشه حتما بدید یا ایمیل کنید.
  من الان کارت معافیت پزشکی اعصاب روان دریافت کردم.الان در حال درمان هستم.میخواستم بدونم اگه دوره ی درمان تموم بشه و من بتونم از شورا نامه بگیرم که سلامت هستم  باید دوباره به خدمت اعزام بشم؟یعنی قبل از دو سال؟بعد از دو سال برم شورا چی؟بازم باید برم خدمت؟یا دیگه معافیت من قطعی هستش؟
  لطفا جواب منو حتما بدید.چون پای تمام زندگی خودم و زن و بچه ام در میانه.

 • نورمحمدخوش بنیه استادی wrote on ۱۹ آذر, ۱۳۹۵, ۱:۲۳

  باسلام
  بنده گروهبان یک وظیفه سرباز پادگان محمد رسوالله تیپ ۳۸ زرهی تربت جام هستم که اعزامی ۹۵/۲/۱می باشم درحال حاضر دچارشکستگی گردن مهره های ۳و۴ براثر تصادف شدم وکمیسیون پزشکی مشه من رومعاف از نگهبانی ومعاف از رزم کردن درصورتی که شکستگی مهره ها معافیت دائم یا ۶ماه کسر از خدمت داره.
  درد گردنم خیلی زیاده نمیتونم حتی گردنم وپایین نگه دارم
  طول درماننم ۲ساله الان ۲ ماه گذشته از تصافم ولی هنوز مهره هاجوش نخورده 
  خواستم داهنماییم کن چطوری معافیت بگیرم 
  باتشکر

 • علیرضا wrote on ۲۳ آذر, ۱۳۹۵, ۱۲:۳۰

  باسلام خسته نباشید من سرباز فراری هستم ۲۱سال پیش رفتم خدمت و به دلایل مشکلات رها کردم الان قانون جدید که امده برای سربازان فراری یاخرید خدمت یا از طریق پزشکی میتونن معاف بشن خواستم بدونم که ایا من شرایط معاف از پزشکی رو دارم شنوای یک طرف میخام اقدام کنم باید برم دوباره محل خدمت از اونجا پیگیری کنم یا اینکه از پلیس+۱۰ میتونم برم اقدام کنم خواهش میکنم اینو بهم بگین فقط میخوام بدونم نیازی به رفتن به محل خدمت هست برا اینکه وضعیت فرارم مشخص بش تصویه بگیرم یان که برم پلیس+۱۰ اقدام کنم برا معافیت ممنون میشم کمک کنید

 • كاني نت wrote on ۲۳ آذر, ۱۳۹۵, ۱۳:۱۵

  سلام باید به هر ۲ مکان مراجعه نمایید

 • علیرضا wrote on ۲۳ آذر, ۱۳۹۵, ۲۲:۰۱

  باسلام مجدد من برای معافیت پزشکیم اقدام کردم از طریق همین پلیس+۱۰ اونجام گفتم که من سر باز فراری هستم ایا نیاز به رفتن به یگان خدمت هست یان گفتن شما تو سیستم ما مشمول هستین ن سرباز فراری بدش این قانون که باید بری محل خدمت از طرف رهبری برداشته شده دیگه نیازی برای یگان خدمتی نیست بری وبرای من پرونده پزشکی تشکیل دادن و بداز چند روز پیامک امد که برا ماین برید به بیمارستانی که گفته بودن بد من رفتم اونجام تاییید شدم و برا کمیسونزشکیم رفتم اونجام تایید شد گفنم معافی یک ماه دیگه کارت برات میاد رفتم پولم واریز کردم بانک همچی تم.م شد اما وقتی گفتم من نیازی برا تصویه نمیخاد برم یگان خدمت تازه به من میگه مگه فراری میگم من از اول گفتم که فراریم به من گفتن اگر کارت برات صادر نشد تا یک ماه اونوقت یعنی قبول نکردن باید بیای اینجا این کمیسیون پزشکیتو باطل کنی یعنی هرچی که این مدت رفتی امدی معاف شدی پولیم که ریختی هیچ دوباره باید بری محل خدمت اول اونجا بری دادگاه بد بگی میخوام از معافیت پزشکی استفاده کنم بد اونجا بری کمیسیون پزشکی محل خدمت که بودی اونا این کمیسیون اینجارو قبول نمیکنن من الان چیکار باید کنم ایا مگه قانون نظام وظیف تهران با اونجا فرق میکن ایا این معافیت منو اونجا قبول نمیکنن چرا از اول نگفتن باید بری برا محل خدمتت اقدام کنی ایا نمیشه یه نامه بدن من برم اونجا تصویه کنم بیام دیگه از اول نرم بدش مگه اطلا عات من تو سیستم سازمان نظام وظیفه نیست که من فراری بودم خوب اگر قرار بود که من از اول باید میرفتم یگان خدمتم چرا پس با درخواست پزشکی من موافقت شد چرا ادامه کارو دادن الان که همچی تموم شده اینجوری میگن ممنون میشم کمک کنید

 • پوریا wrote on ۲۴ آذر, ۱۳۹۵, ۱۱:۰۳

  سلام.من نقرس دارم.شرایط معافیت دائم تو دفترچه زده ۳ بار اوت حملات.این سه بار باس پرونده ی بستری داشته باشم؟؟

 • امیر حسین کریمی wrote on ۲۶ آذر, ۱۳۹۵, ۲۰:۲۷

  با سلام.تو یک جای متن نوشته کسایی که معافیت تحصیلی دارن اگر مقطع تحصیلی تواون مشکل پزشکی دخیل نباشه میتونن در حین تحصیل اقدام کنن واسه معافیت،چن خط پایینترش نوشتن که نه نمیتونن. این یک سوالمه که نهایتا چطوریه شراییط.سوال دومم اینه که اگه امکانش باشه در حین تحصیل اقدام کرد واسه معافیت پزشکی،و فرد اقدام کنه ولی معاف نشه،باید چیکار کنه؟میذارن درسش تموم میشه بعد باید بره سربازی یا همون موقع که جوابش میاد که شما معاف پزشکی نمیشی،باید ترک تحصیل کنه و بره سربازی؟چون برای استارت معافیت پزشکی باید دفترچه پست کنه دیگه

 • جمال wrote on ۲۹ آذر, ۱۳۹۵, ۱۰:۵۸

  با سلام

  . میخواستم بدونم با شرایطی که عرض میکنم خدمتتون من میتونم معاف دائم بشم…. من خودم دانشجو سال آخر کارشناسی هستم . سه تا برادر دارم که هرسه تا خدمت سربازی رفتن و ازدواج کردن و الان متاهل و جدا از پدرم اینا هستند .درضمن پدر و مادری دارم که پدرم الان چشماش ضعیفه و بالای ۶۵ سال سن دارد و مادرم نیز متاسفانه مریضه…. در ضمن من با این وضعی که دارم الان هم خرج و مخارج خودم و هم پدر و مادرم را نیز میدم …. در ضمن هر دو چشمای منم ضعیفه…

 • Aria wrote on ۳۰ آذر, ۱۳۹۵, ۱۲:۴۴

  سلام. با تشکر از سایت خوبتون. من در کودکی پرولاپس رکتوم داشتم و جراحی کردم. حالا داخل سایت نظام وظیفه زده پرولاپس رکتوم معاف داعم نگفته هم عمل شده یا نشده حالا میخواستم بدونم من معاف میشم یا نه؟!

 • Ali wrote on ۳۰ آذر, ۱۳۹۵, ۱۷:۵۴

  سلام میخواستم بدونم در حین تحصیل میتونم معافیت پزشکی بگیرم…از کجا باید اقدام کنم

 • حسین wrote on ۲ دی, ۱۳۹۵, ۲۲:۱۸

  من بیماری دیابت دارم آیا من هم معاف میشوم؟؟؟

 • علی wrote on ۵ دی, ۱۳۹۵, ۱:۳۴

  سلام بر دوستان
  عزیزان به هیچ وجع دنبال معافیت نباشید نمونش من بعد ۱۳ ماه خدمت در هوابرد منو معاف پزشگی کردن بعدش هر جای رفتم استخدام نمی کردن درحالی که من روزی ۳ گیلمتر میدوم یکروزی رفتم نیرو انتظامی برای استخدام  تمام ایتماشو قبول شدم ولی اخر کار گفتن کارت پزشگی بروبیرون …
  دوستان من که نصف خدمتم کردم این شد وای بحال شما

 • عباس wrote on ۸ دی, ۱۳۹۵, ۱۷:۲۳

  سلام معافیت دندون اجرا سال ۹۵ اجرا مشود

 • محمد wrote on ۱۱ دی, ۱۳۹۵, ۱۳:۲۲

  سلام من سال ۸۴اعزام به خدمت شدم معاف از رزم هم بودم تو تمرینات دستم شکست صورت جلسه کردند که حین انجام وظیفه بوده چهارده روز مرخصی استعلاجی دادند ولی متاسفانه بعد چهارده روز مراجعه کردم تجدید دوره شدم و تو این فاصله تو یه تصادف پای راستم شکست و دیگه مراجعه نکردم و خدمت رو ترک کردم الان بعد دوازده سال متاهلم دو فرزند دارم و دندونهام ده تا هستن میخواستم بپرسم معاف میشم اگر معاف میشم چه جوری اقدام کنم اگر هم معاف نمیشم مدت خدمتم چند ماهه خواهشا دقیق بخونید و به ایمیلم جواب بدین ممنون

 • حسین wrote on ۱۶ دی, ۱۳۹۵, ۱۳:۰۳

  سلام و خسته نباشید
  بنده ۹سال است که فراری هستم و اکثر دندانهایم خراب شده یعنی بیش از ۱۴تا هم خراب شده هم کشیدم آیا معافیت به من هم تعلق میگیره خواهش میکنم جواب دهید ممنون میشم

 • Joneid wrote on ۱۶ دی, ۱۳۹۵, ۱۴:۱۷

  با سلام.آیا در قوانین جدید واریکوسل گرید ۳ معافیت دائم دارد؟
  با تشکر

 • mohammad wrote on ۲۱ دی, ۱۳۹۵, ۱۹:۵۰

  سلام.من واریکوسل گرید ۳ داشتم و عمل کردم. حال دوباره عودت یافته و گرید آن ۳ میباشد. آیا معاف دائم میشوم؟

 • حسن wrote on ۱ بهمن, ۱۳۹۵, ۲۲:۵۸

  سلام من پام سوختگی داره وگوشت اضافی اومده جاهای سوختگی به طوری که نمیتونم اصلا کفش بپوشم میخواستم بدونم معافم؟

 • سعید wrote on ۹ بهمن, ۱۳۹۵, ۱۳:۰۴

  سلام
  آیا واریکوسل درجه ۳ معافیت دارد یا نه؟
  لارنژیت مزمن حنجره چطور؟
  همچنین برامدگی سمت راست قفسه سینه ؟
  ممنون

 • omid wrote on ۱۲ بهمن, ۱۳۹۵, ۱۱:۵۸

  سلام من یکسال پیش دندم شکست و دکتر نرفتم و دندم کج جوش خورد و الان درد خودشو داره و ن میتونم روی دندم بخوابم ن غذا زیاد بخورم ایا شامل معافیت میشه

 • رضا wrote on ۱۳ بهمن, ۱۳۹۵, ۱۳:۱۵

  سلام و عرض خسته نباشید .من یک ونیم بند از انگشت اشاره ی دست راستم قطع شده آیا از خدمت معاف میشم یانه؟باتشکر

 • سید علی سی شرفی wrote on ۱۴ بهمن, ۱۳۹۵, ۹:۲۰

  سلام من وزنم ۴۷ و قد ۱۶۵ ایا معافیت لاغری شامل من میشه

 • Arash wrote on ۱۵ بهمن, ۱۳۹۵, ۲۱:۴۱

  من متولد۱/۱/۱۳۶۵٫باتحصیلات ابتدایی مجرددرتاریخ۱۸/۵/۱۳۸۷شروع به خدمت کردم به علت شکستگی ساق پاووجودپلاتین درپادرخواست کمسیون پزشکی کردم ۲بارمراجعه به تهران داشتم جواب قطعی ندادند۶ماه خدمت کردم۲برادرم سربازی رفتندوپدرم متولد۱۳۱۳می باشد.می خواهم ببینم وضعیت معافیت من به چه صورت است ویااینکه درطرح مشمولین غایب ثبت نام کنم تخفیف شامل حالم می شود؟به چه صورت؟

 • Arash wrote on ۱۵ بهمن, ۱۳۹۵, ۲۱:۴۴

  من متولد۱/۱/۱۳۶۵٫باتحصیلات ابتدایی مجرددرتاریخ۱۸/۵/۱۳۸۷شروع به خدمت کردم به علت شکستگی ساق پاووجودپلاتین درپادرخواست کمسیون پزشکی کردم ۲بارمراجعه به تهران داشتم جواب قطعی ندادند۶ماه خدمت کردم۲برادرم سربازی رفتندوپدرم متولد۱۳۱۳می باشد.می خواهم ببینم وضعیت معافیت من به چه صورت است ویااینکه درطرح مشمولین غایب ثبت نام کنم تخفیف شامل حالم می شود؟به چه صورت؟

 • زهرا بافنده wrote on ۲۱ بهمن, ۱۳۹۵, ۲۱:۵۱

  سلام و عرض ادب .پس رم درسال ۸۹ به دلیل بیماری مورفه آ ۰(اسکلرودرم لوکال معاف شد .ولی چون در طول مدت تحصیل دانشگاهی این کار رو کردیم معافیتش باطل شد.الان که درسش تمام شده ،اگر دوباره اقدام کنیم ،شانس معافیت چه قدر است .با سپاس

 • حسین wrote on ۲۲ بهمن, ۱۳۹۵, ۵:۱۹

  سلام شماره چشمم کلا۱۶ هستش قبلاعمل کردم معاف دائمی یا معاف غیررزمی؟

 • محمد علی wrote on ۲۳ بهمن, ۱۳۹۵, ۱۰:۳۱

  با عرض سلام . من درحال حاضر معافیت تحصیلی دارم و در دوره لیسانس مشغول تحصیل هستم . شماره چشم هام مجموع ۱۲٫۲۵ میشه . لطفا راهنماییم کنید که آیا الان میتونم درخواست معافیت پزشکی بدم؟

 • علی wrote on ۳۰ بهمن, ۱۳۹۵, ۱۸:۴۶

  سلام.من کف هر دوتا پام صاف صافه معهفیت داره؟

 • حسین wrote on ۱۶ اسفند, ۱۳۹۵, ۱۱:۴۶

  بچه ها من دست و پام عرق میکنه نه خیلی خیلی شدید.درحد متوسط دائم مرطوبه.اینو ایا بهش معافیت تعلق میگیره؟همین الان ک دارم تایپ میکنم کیبورد خیس شده.لدفن یه راهنمایی بکنین فدای همتون

 • امین wrote on ۲۴ اسفند, ۱۳۹۵, ۱۱:۲۹

  سلام ادمین من هر دو چشمم ۴.۵ و ۱.۷۵ آستیگمات هست…شامل معافیت دائم میشم یا نه؟؟؟ممنون میشم جوابو به ایمیلم ارسال کنید….با تشکر از سایت خوبتون…

 • محمد wrote on ۲۷ اسفند, ۱۳۹۵, ۱۸:۰۸

  ایا میشه در حین تحصیل  هم درخواست معافیت پزشکی ارسال کرد یا باید حتما فارغ التحصیل باشیم؟

 • بنیامین wrote on ۱۱ فروردین, ۱۳۹۶, ۲۰:۴۱

  باسلام خسته نباشید 
  من سرخوردگی مهره درم با سیاتیک دردش خیلی بده ایا میتونم مئاف بشم؟

 • naser wrote on ۲۱ فروردین, ۱۳۹۶, ۰:۰۷

  باعرض سلام
  آیا معافیت فک و دندان الانم امکانپذیر هست یا نه؟
  خواهشا جواب بدین

 • سیامک wrote on ۲۱ فروردین, ۱۳۹۶, ۲۱:۲۱

  با سلام
  پنج سال از فارغ التحصیلیم میگذرهمقطع لیسانس و دفترچه هم پرکرده بودم اما نرفتم و اضافه خوردم.دیسک کمر هم دارم و مهره ی پنجمم آسیب دیده و عرق دست و پا هم دارم که گفتن قانونش برداشته شده.میخواستم ببینم معاف پزشکی شاملش هستم یا میتوانم بخرم ۸ سال هنوز نشده ؟ممنون میشم راهنمایی کنین

 • shayan wrote on ۲۲ فروردین, ۱۳۹۶, ۱۴:۱۰

  با سلام. قد من ۱۸۰ و وزنم ۵۰ کیلو هست.

  مدرک لیسانس دارم و چند روز دیگه اعزامم.

  میخاستم بدونم معافیت لاغری شامل من میشه؟؟؟

  لطفا زودتر جواب بدید.
  ممنون

 • محمد wrote on ۲۲ فروردین, ۱۳۹۶, ۲۳:۴۵

  سلام من سال ۹۱ واریکوسل گرید ۳ داشتم و عمل کردم الان دوباره رفتم سونوگرافی و متوجه شدم واریکوسلم دوباره عود کرده و گرید ۳ است ایا اقدام کنم معاف میشم البته من شنیدم باید اول در بیمارستان ایران ناجا عمل کنم و بعد از ۶ ماه اگر دوباره عود کرد معافیت دارد ۱_ من در بیمارستان ایران ناجا عمل نکردم ۲_تقریا ۵ سال از عملم گذشته لطفا به هر ۳ سوال بنده پاسخ دهید

 • محمد wrote on ۲۸ فروردین, ۱۳۹۶, ۲۲:۱۹

  سلام من یه گوشم نمی شنوه معاف میشم یا نه؟

 • لبیک یا رقیه wrote on ۱۲ اردیبهشت, ۱۳۹۶, ۱۶:۱۴

  سلام من پام پرانتزی هست فاصله ۲ زانو ۱۱ سانت هست ایا معاف دایم میشم تک فرزند خانواده هم هستم ایا معاف میشم لطفا پاسخ بدید

 • علی wrote on ۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۶, ۵:۴۷

  سلام
  ایا برای باز شدن بیش از حد ارنج معافی میدن؟ 

 • محمد wrote on ۲۶ خرداد, ۱۳۹۶, ۱۵:۱۷

  سلام من پر کاری تیروئید دارم
  وزنم ۵۲کیلو هستش و متخصص که رفتم گفت راه درمانی نداره میخواستم بدونم میتونم برا معافیت دائم اقدام کنم یا خیر ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • امید wrote on ۳۱ خرداد, ۱۳۹۶, ۱۳:۱۶

  سلام
  من یه چشمم ۴  و یکی ۵/۵ است. هر کدوم هم یک  نمره آستیگمات است. فوق لیسانسم. معاف کامل میشم؟؟_،
   توی سایت نظام وظیفه نوشته  یک چشم ۸، باید باشه. یعنی مجموعش  ۱۶ بشه؟؟  مقدار آستیگمات بع محموع ضعیفی چشم اضاف میشه؟؟
  لطفا جواب رو بدید یا  برام  ایمیل کنه مدیر محترم سایت

 • عباس wrote on ۸ تیر, ۱۳۹۶, ۰:۳۹

  من متولد ۶۶ هستم.
  ۹۰درصد دندان هام.پوسیده و از بین رفته اند.ایا معاف میشم?

 • جواد wrote on ۱۰ تیر, ۱۳۹۶, ۱۲:۰۸

  سلام…دوستان برین خدمت ، من با ۷ ماه خدمت در نیروی انتظامی حین خدمت معافیت پزشکی گرفتم که الان خیلی پشیمونم برای همین .من با مدرک لیسانس تقاضای ابطال کارت پزشکی و اعزام به خدمت رو دادم..ا…توصیه میکنم اصلا معافیت پزشکی نگیرین

 • هادی توحیدی wrote on ۱۰ مرداد, ۱۳۹۶, ۱۷:۲۷

  سلام. من سال ۱۳۹۱ با عمل به روش لاپروسکوپی کیسه صفرا م رو برداشتن به دلیل سنگ داشتن و پوسیدگی الان هم قراره برم کمسیون پزشکی میخاستم بدونم معاف داعم میشم یا نه ممنون میشم راهنمایی کنیند؟؟؟

 • محمد wrote on ۱۲ مرداد, ۱۳۹۶, ۱۲:۴۹

  سلام میگم معافیت لاغری رو چطوری محاسبه میکنن

 • :) wrote on ۱۳ مرداد, ۱۳۹۶, ۱۶:۵۳

  سلام خسته نباشید
  من چشمام اب مرواید داشته بخاطر ضربه عمل شده لنز دائم گذاشتن
  نمره چشمم ۴٫۷۵
  معافی میگیرم مدرکمم فوق دیپلمه

 • علی wrote on ۱۵ مرداد, ۱۳۹۶, ۲۱:۲۴

  معافیت پزشکی برای مجموع دو چشم جهت مشمولین دیپلم از کی عملی است در سال ۹۵ شرط معافی یک چشم ۶ بود در سال ۹۶ دو چشم بیش از ۸ اضافه شده است؟

 • rezaalijani wrote on ۱۹ مرداد, ۱۳۹۶, ۱۲:۰۲

  سلام خسته نباشید.من پاهام پرانتزیه ۱۳ سانت ولی معاف رزم شدم با مدرک دیپلم الان دوباره دارم میرم دنبال معافیم آیا معاف میشم یا ن

 • amir wrote on ۱۹ مرداد, ۱۳۹۶, ۱۸:۵۲

  سلام
  اوپتو متریست به من گفته که استیکمات مخلوط هر چشم من بیش از چهاره 
  ایا من معاف دائم میشم ؟

 • یاشار wrote on ۲۲ مرداد, ۱۳۹۶, ۱۴:۲۵

  سلام
  چشم راستم قوز قرنیه داره و چند سال پیش عمل لیزر کردم ولی چشمم ضعیف شد که فکر کنم ۳.۵ باشه و چشم چپم هم ضعیفه 
  من میتونم معاف شم??  ضمنا سال آخر کارشناسی هستم آیا تاثیری داره??
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 • محمد حسين wrote on ۱۲ شهریور, ۱۳۹۶, ۱۷:۲۲

  سلام میخواستم بدونم ایا پرولاپس قلب بصورت مادرزاد و با علایم سختی تنفس پس از فعالیت،دردقفسه سینه و… معاف پزشکی دائم میشود؟ اب اوردن زانو نیز معافیت دارد؟

 • سیا wrote on ۱۴ شهریور, ۱۳۹۶, ۱۴:۵۲

  باسلام من ۱۹ سالم هست و کف دستم خیلی عرق میکنه ایا معاف میشم !؟ جواب بدید ممنون

 • erfan wrote on ۱۵ شهریور, ۱۳۹۶, ۱۴:۴۸

  سلام میخواستم ببینم برای گرفتن معافیت پزشکی چقدر وقت میبره؟میخوام دانشگاه ثبت نام کنم درچه مرحله ای از معافیت میتونم دانشگاه ثبت نام کنم که دیگه مشکلی برای معافیتم پیش نیاد؟

 • محمد wrote on ۳۰ شهریور, ۱۳۹۶, ۱۴:۰۲

  سلام ببخشید من دندونام ریخته بود هشت تا دندونم مونده بود چهارسال پیش اقدام به معافیت کردم گفتن باید ترک تحصیل کنی من منصرف شدم الان دوباره میخام اقدام کنم معاف دائم میشم ؟ ممنون میشم جواب بدین

 • زهرا منصوری wrote on ۷ مهر, ۱۳۹۶, ۱:۵۱

  پسر من یکسال ونیم پیش به علت بیماری شدید سایکوز ۲۱ روز بیمارستان بستری شد برای سربازی اقدام کرده ۶ ماه معاف موقت شده دوباره اقدام کرده آیا معاف دا ئم میشه

 • زهرا wrote on ۷ مهر, ۱۳۹۶, ۱:۵۲

  پسر من یکسال ونیم پیش به علت بیماری شدید سایکوز ۲۱ روز بیمارستان بستری شد برای سربازی اقدام کرده ۶ ماه معاف موقت شده دوباره اقدام کرده آیا معاف دا ئم میشه

 • erfan wrote on ۱۸ مهر, ۱۳۹۶, ۱۹:۲۹

  سلام من ضعف بینایی دارم و الان رفتم پلیس+۱۰وچندروز پیش هم رفتم پیش دکتر متخصص که خودشون گفتن حالا میخوام ببینم میتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟؟ مشکلی برای معافیم پیش نمیاد؟؟؟؟

 • Mohammad wrote on ۱۸ مهر, ۱۳۹۶, ۱۹:۴۰

  سلام،من به خاطر شکستگی ران پام و جراحی به خاطر نصب پیچ و پلاک ۲۴ سانتی متر بخیه دارم به خاطر طول بخیه معاف دایم میشم؟؟ تروخدا جوابمو بدید

 • M wrote on ۲۱ مهر, ۱۳۹۶, ۲۲:۰۳

  سلام من سینوستوز استخوان ساعد دارم دردودست ومدرکم فوق دیپلومه میخاستم ببینم معاف میشم یان؟؟؟

 • بhamed wrote on ۱۳ آبان, ۱۳۹۶, ۱۶:۱۶

   با سلام، ببخشید بنده ی سوال داشتم، دوبار خونریزی معده داشتم و ۷۰%پرز معدم و از دست دادم میخاستم ببینم میتونی برای معافی اقدام کنم یا ن؟

 • Sam wrote on ۱ آذر, ۱۳۹۶, ۱۳:۱۲

  سلام
  در عین تحصیل میشه برای معافیت پزشکی اقدام کرد و اگه امکانش بود و اقدام کردم و معافیت دائم نشد ادامه تحصیل میشه داد ،بیماری کاتاراکت مادر زادی دارم .ممنون

 • Sam wrote on ۱ آذر, ۱۳۹۶, ۱۹:۱۵

  سلام
  من بیماری کاتاراکت مادر زادی چشم دارم .میخواستم بدونم:
  ۱ )در عین تحصیل و دانشجوی کاردانی هستم (فوق دیپلم هم هنوز نگرفته ام )با این بیماری میتونم اقدام کنم ؟
  ۲)معافیت دائم چقدر احتمال داره بدن ؟

 • داودعبدالملکی wrote on ۲ آذر, ۱۳۹۶, ۲۰:۵۵

  سلام خسته نباشید چندتا سوال داشتم یک واریسکول اگر گرید ۳ باشه شخص مورد نظر معافیت بهش تعلق میگیرد دو اگر کسی سرباز فراری ومتاهل باشه و بخواد معافیت بگیرد چطوری باید اقدام کند ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 • سجاد wrote on ۵ آذر, ۱۳۹۶, ۱۰:۲۶

  سلام چطور باید درخواست کمیسیون پزشکی معاف از رزم رو لغو کرد؟

 • سهیل wrote on ۹ آذر, ۱۳۹۶, ۱۸:۲۹

  با سلام. من برگه معافیت موقت ۶ ماهه گرفتم نوشته طبق ماده ۵ بند ۱۵ جزء ب آیین نامه اما هر چی نت را سرچ میکنم نمیدونم دلیل معافیتم چی بوده. چون در ۳ مورد اقدام کردم . لطفا راهنماییم کنید

 • علیرضا wrote on ۹ آذر, ۱۳۹۶, ۲۱:۱۵

  باسلام

  بنده برا برج ۱۰ اعزام خدمت هستم اما امروز رفتم سونوگرافی گفت که واریکوسل درجه۳ به صورت شدید دارم میخواستم بدون معاف میشوم یا خیر؟

 • صادق wrote on ۱۴ آذر, ۱۳۹۶, ۱۴:۲۸

  سلام.میخواستم بدونم معاف میشم.کمبود وزن دارم قدم۱۷۶وزنم۴۲کیلو هستش

 • عادل wrote on ۲۸ آذر, ۱۳۹۶, ۱۵:۲۰

  سلام خسته نباشین.من واریکوسل گرید۳ دارم.در حین اموزش رفتم بهداری امام حسین اردبیل.اما اونجا ب بنده گفتن ب واریکوسل شدید هم معاف دایم تعلق نمیگیره.ولی شما در اینجا نوشتین ک واریکوسل گرید ۳ بر اساس تشخیص شورای پزشکی عمومی معاف دایم میباشد…لطفا اگ ممکنه زود جواب بدین.برا اتمام مرخصیم یه روز مونده…منتظر جوابتون هستم…باتشکر

 • عادل wrote on ۲۸ آذر, ۱۳۹۶, ۱۵:۳۲

  سلام خسته نباشین.من واریکوسل گرید۳ دارم.در حین اموزش رفتم بهداری امام حسین اردبیل.اما اونجا ب بنده گفتن ب واریکوسل شدید هم معاف دایم تعلق نمیگیره.ولی شما در اینجا نوشتین ک واریکوسل گرید ۳ بر اساس تشخیص شورای پزشکی عمومی معاف دایم میباشد…لطفا راهنماییم کنید معافیت تعلق میکیره واقعا یا نه…لطفا اگ ممکنه زود جواب بدین.برا اتمام مرخصیم یه روز مونده…منتظر جوابتون هستم…باتشکر

 • MohammadAmin wrote on ۱۶ دی, ۱۳۹۶, ۲۲:۵۵

  سلام خسته نباشید من یه چشمم ۵/۷۵ و یکی ۵/۵ و هر چشم ۲/۷۵ هم استیگمات مدرکمم دیپلم مگه این قانون جدید تصویب نشده که میگن هنوز قانون قدیمه یعنس یک چشم بیشتر از ۶ ممنون میشم جواب با استفاده از قوانین جدید من معاف میشم ولی میگن بخشنامه هنوز نیومده و همون قانون قبله لطفا جواب سوالمو در ایمیل بدید

 • ساسان wrote on ۲۹ دی, ۱۳۹۶, ۱۹:۲۴

  سلام من ۷ ماه خدمتم ،رستم توپه ،در واقع توپچیم ،ب دلیل قوس زیادی کف پام معاف از رزم شدم ،ایا الان منو از رسته توپ کسر میکنن؟؟؟

 • حمید قادری wrote on ۲۵ بهمن, ۱۳۹۶, ۱۹:۰۵

  با عرض سلام بنده شماره چششمم به شرح زیر می باشد سمت راست۸وسمت چپ۸ ولی معاف نشدم با مدرک فوق لیسانس این قانون که نوشتید منبعشش کجاست؟؟؟؟چرا پس کسی پاسخگو نیست….ما حالا چکار کنیم؟؟؟؟؟

 • حمیدرضا wrote on ۱۷ اسفند, ۱۳۹۶, ۴:۳۸

  سلام این شرایط معافی برای پای پرانتزی رو اشتباه نوشتی این مال قبلا بوده۱۰سانت الان شده ۱۲سانت زیر لیسانس ،لیسانس به بالا باید ۱۴سانت باشه تازه برای منو زدن ۱۲ سانت معافم نکردن معاف ازرزم شدم 

 • پوریا wrote on ۲۵ فروردین, ۱۳۹۷, ۱۲:۵۵

  سلام میخواستم بدونم من سینوس پیلونیدال عمل کردم ی ماه پیش در حین خدمت،من الان معاف رزم یا چیزی شامل حال من میشه؟

 • علی wrote on ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۱۰:۴۹

  سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگوار گرتمی ک وقتتونو صرف ما نیاز دارها میکنید .میخشین مزاحم میشم من سرباز هستم در حال حاظر و ۱۴ ماه خدمت هستم در چند ماه پیش ینی برج ۱۰سال ۹۶احساس درد از ناحیه بیضه کردم رفتم دکتر موضوع رو گفتم گفتش باید سونو بدی سونو دادم طرف راستم گرید ۲٫۳ و طرف چپ ۲٫۱و باز دکتر واسه ازمایش اسپرم هم فرستاد ک هم حرکتش ضعیف بود هم تعدادش کم عمل کردم و دوباره عود کرده ب ۲٫۱ همون سمت چپ و درد نسبت ب قبل بیشتر شده فرستادنم شورا عالی تهران فردا شورا دارم تروخدا کمکم کنید عایا میتونم معافیتمو بگیرم تروخدا زود جوابمو برین مدیر ممنون میشم

 • امیر سلامت wrote on ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۳:۳۳

  با سلام و خسته نباشید…من سال ۹۴ ام آر آی دادم و پارگی در تاندون آشیل پای چپ داشتم اما الان بهبود پیدا کرده .آیا معافیت پزشکی تعلق میگیره یا نه؟خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی کنین.

 • سجاد wrote on ۵ خرداد, ۱۳۹۷, ۱۰:۲۲

  سلام من دوسال پیش واریکوسل دوطرفه عمل شدم والان طبق نظریه سونوگرافی کالر داپلر عود کرده چپ شدید وراست خفیف.در بیمارستان دولتی متخصص ارولوژی عمل کرده معافیت دایم برام تعلق میگیره

 • Hamid.hamid.11223344 wrote on ۲۲ تیر, ۱۳۹۷, ۹:۲۷

  سلام خسته نباشید
  من درحال حاضر سرباز هستم و دچار دررفتگی مکرر مفصل شانه هستم به طوری که با کوچکترین ضربه به کتف دچار در رفتگی کتف میشدم چه توی خواب چه بیداری با کوچکترین حرکت سریع یا فشار کم کتفم دچار در رفتگی میشد تا اینکه حدود دوماه پیش حین سربازی کتفم بصورت شدیدتر از قبل دچار دررفتگی شد و جا انداختم که بعد از اون تا چند روز قادر به انجام هیچ کاری نبودم  و امروز دوباره همین حالت برام پیش اومد و بعد از مراجعه به درمانگاه پادگان منو راهنمایی کردن که امکان معافیت داعم من وجود داره و حالا دارم اقدام میکنم میخواستم بپرسم ایا من میتونم معافیت داعم بگیرم

 • رضا wrote on ۲۲ تیر, ۱۳۹۷, ۹:۳۱

  سلام خسته نباشید
  من درحال حاضر سرباز هستم و دچار دررفتگی مکرر مفصل شانه هستم به طوری که با کوچکترین ضربه به کتف دچار در رفتگی کتف میشدم چه توی خواب چه بیداری با کوچکترین حرکت سریع یا فشار کم کتفم دچار در رفتگی میشد تا اینکه حدود دوماه پیش حین سربازی کتفم بصورت شدیدتر از قبل دچار دررفتگی شد و جا انداختم که بعد از اون تا چند روز قادر به انجام هیچ کاری نبودم  و امروز دوباره همین حالت برام پیش اومد و بعد از مراجعه به درمانگاه پادگان منو راهنمایی کردن که امکان معافیت داعم من وجود داره و حالا دارم اقدام میکنم میخواستم بپرسم ایا من میتونم معافیت داعمفغ بگیرم

 • مرتضی فیضی wrote on ۲۸ تیر, ۱۳۹۷, ۱۷:۵۶

  سلام من psvt مادرزادی داشتم و ابلیشن کردم ایا معاف میشوم

 • hamed wrote on ۲۹ مرداد, ۱۳۹۷, ۱۲:۴۷

  سلام من واریکوسل گرید ۳ دارم با قطر ورید ۴٫۴ میلیمتر میخاستم بدونم امکانش هست معاف دائم بشم

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 كاني نت|KaniNet. محفوظ است.