ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی کاهش یافت/ظرفیت رشته دندان پزشکی ۶۰۰نفر

ظرفيت پذيرش در رشته هاي علوم پزشكي كاهش يافت/ظرفيت رشته دندان پزشكي 600نفر

به گزارش سایت خبری کانی نتkaninet:

ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی درکنکور۹۳ کاهش یافت کمترین پذیرش دررشته دندان پزشکی ۶۰۰نفر می باشد:

دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۳ منتشر شد و بر اساس اطلاعات منتشره در این دفترچه امسال در دوره روزانه دانشگاه های دولتی در رشته پزشکی ۲ هزار و ۸۸۲ نفر پذیرفته می شوند که نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری را نشان می دهد.

در سال گذشته و کنکور ۹۲ برای رشته پزشکی ۴۷۰۰ ظرفیت در دانشگاه های دولتی تعیین شده بود و این ظرفیت برای رشته دندانپزشکی ۱۵۰۰ نفر و برای رشته داروسازی ۱۲۵۰ نفر ظرفیت در دانشگاه های علوم پزشکی بود.

این در حالی است که امسال در دفترچه کنکور ۹۳ تعداد ظرفیت رشته پزشکی ۲ هزار و ۸۸۲ نفر، ظرفیت رشته دندانپزشکی ۸۰۱ نفر و ظرفیت داروسازی ۶۲۹ نفر تعیین شده است.

در پردیس های خودگردان وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی امسال به صورت متمرکز دانشجو پذیرفته می شود و ظرفیت پذیرش در مجموع یک هزار و ۵۴۸ نفر است که در رشته های دکتری حرفه ای به ترتیب در پزشکی ۹۰۰ نفر، در دندانپزشکی ۲۷۰ نفر، در داروسازی ۲۸۰ نفر است.

این ظرفیت غیر از ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی بقیه الله (عج) و ارتش و شاهد است که حدود ۱۰۰ نفر را شامل می شود.

در سال ۹۲ پذیرش در رشته های علوم پزشکی بیش از ۷ هزار نفر بود که با کاهشی ۱۵۰۰ نفری امسال ظرفیت پذیرش در علوم تجربی به کمی بیشتر از ۴ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است. این میزان کاهش در مقابل ۴۴۳ هزار نفر شرکت کننده در کنکور تجربی سال ۹۳ شانس قبولی را به کمتر از ۳۸ درصد کاهش داده است.

 

درباره نویسنده

انتهای پیام/ انتشار خبر از كاني نت

۲۸ Comments

 • علی خدایی wrote on ۱۷ مرداد, ۱۳۹۳, ۲۱:۰۶

  با سلام و خسته نباشید . میخواستم بدانم آیا این از عدالت است که درست لحظه ای که رتبه ها را اعلام کردن ظرفیت پزشکی را کم کنند. داشتیم خوشحالی میکردیم شیرینی گرفتیم . ولی شنیدیم ظرفیت کم شد لااقل بایستی از مهر ماه این تصمیمشون را اعلام میکردند . اگه اینطور میشد ما حتماً به جای ۱۴ ساعت ۱۷ ساعت میخوندیم. به کجا بریم شکایت دردمان را بایستی به کی بگیم؟ متشگرم

 • محمد wrote on ۲۲ مرداد, ۱۳۹۳, ۱۳:۳۰

  درسته ظرفیتارو کم کردن ولی بازم با ۶۰۰ میتونی پزشکی سراسری قبول شی.اگه هم نشدی با توجه به اینکه یه سال هم موندی رشته های دیگه مثل فیزیوتراپی و داروسازی و بزن و برو..چون خودت که داری می بینی سال به سال بدتر میشه..آزاد و بین الملل هم که خودت گفتی نمیتونی بری..

 • زینب wrote on ۲ شهریور, ۱۳۹۳, ۱۴:۱۶

  سلام تو رو خدا یکی جواب منو بده
  برا قبول شدن دانشگاه پردیس رشته های دلخامون باید اولویتای چندم باشن؟؟
  حقیقت داره ک باید اول باشن و اگه اخر باشن محسوب نمیشن؟؟؟

 • سئویل wrote on ۸ شهریور, ۱۳۹۳, ۱۸:۴۳

  خب عزیزم هرچی الویتا اول باشه بهتره دیگه ممکنه مثلا یه رشته ای رو اول انتخاب کنی ولی نخوای بری بعد الویت اصلیتو بعد اون انتخاب کنی حالا اگه احتمال قبول شدنت تو اونی که اول انتخاب کردی بیشتر باشه از اون قبول میشی دیگه به الویت های بعدیت نمیرسی یعنی اونی که بیشتر مد نظرت بود بخونی اگر هم که از الویت اولت قبول نشدی میره سراغ الویت های بعدیت

 • سالار wrote on ۵ مهر, ۱۳۹۳, ۱۸:۰۸

  میخوان چی رو ثابت کنن؟فکرمیکنین باسخت کردن شرایط مادست برمیداریم؟

 • reza wrote on ۱۰ مهر, ۱۳۹۳, ۹:۰۹

  واقعا برای متاسفم که ناگهانی ظرفیت کم میکنن یا ولی دیگر برای جوانان مهم نیست

 • سامان wrote on ۱۲ مهر, ۱۳۹۳, ۱۴:۲۴

  دوستان کم کردن ظرفیت ها واقعا اقدام خوبی بوده الان حرف من رو نمی فهمین . چند سال دیگه می فهمید ما هم فارغ التحصیلان قدیمی مهندسی هستیم الان اوضاع چطوره؟؟؟ امسسال ظرفیت دکترا رشته های مهندسی رو ۴۰ برابر کردن فقط باعث بیکاریه هر کسی الان میتونه نخونده مهندس بشه حتی کارشناس ارشد و جدیداا هم دکترا بگیره . باور کنید خیلی بیسواد شده مهندسای جدید . در ضمن جون انسان شوخی نیست نباید این اشتباه در پزشکی تکرار بشه . باید ظرفیت ها کم بشه تا وقت افرادی که می خونن تلف نشه بعدا با بیکاری. در ضمن پزشکی با جون آدم سرکار داره هر کسی نباید بخونه.

 • مریم wrote on ۲۱ مهر, ۱۳۹۳, ۲۳:۲۲

  اتفاقا بهترین کاری که کردن متمرکز کردن پردیسها بود من خودم امسال پردیس کاشان قبول شدم همه ی قبول شده ها رتبشون حول ۲۰۰۰ بود .خیلی عالیه اینجوری دیگه کسی با ی رتبه نجومی نمیتونه پزشکی بخونه

 • fatemeh wrote on ۱۳ بهمن, ۱۳۹۳, ۱۷:۵۹

  خدا سال۹۴ رو به خیر بگذررونه

 • arash wrote on ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۹:۳۲

  استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۳۹۴

 • hamid wrote on ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۱:۴۱

  اکه ظرفیتها کم بشه بهتره .چون دیگه برا قبول شدنش باید تلاش بیشتر کرد
  قرار نیست که همه پزشکی قبول بشن .

 • پویاpouya wrote on ۱۳ تیر, ۱۳۹۴, ۱۴:۲۵

  من که میخوام دو سال دیگه کنکور تجربی بدم چی…..؟؟؟

 • فاطمه wrote on ۳۰ تیر, ۱۳۹۴, ۱۱:۳۰

  سلام میخواستم بدونم دانشگاه های بین المللی امسال تا رتبه چند واسه رشته های دارو و پزشکی و دندون میگیرن؟؟؟؟
  لطفا جواب بدید مممنون

 • محمد wrote on ۳۰ تیر, ۱۳۹۴, ۱۶:۱۱

  سلام،رتبه موردنیاز برای رشته های پزشکی دانشگاه آزادسال۹۴چنده؟

 • Ardalan wrote on ۳ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۲:۱۰

  سلام دوستان من میخوام دامپزشکی بیارم تا چند هزار؟؟

 • sanaz wrote on ۱ شهریور, ۱۳۹۴, ۱۳:۱۸

  دندونپزشکی تهران بهتر یا شیراز تابسون دومم هیچی نخوندم مشکل بزرگیه

 • سیما wrote on ۱۷ مهر, ۱۳۹۴, ۱۲:۵۵

  من دانشجوی پزشکی هستم وبه نظر من کاهش ظرفیت پذیرش فوق العاده کار خوبیه چون علاوه بر اینکه اموزش در فضاهای بیمارستان و دانشگاه با تعداد کمتر دانشجو کفیت بالاتری خواهد داشت باعث میشود پزشکانی باسواد و با مهارت توسط دانشگاه ها تربیت شود و این از تربیت یک مشت نیروی بی سواد با تعداد زیاد بسیار بهتر است علاوه بر این تمام همت مسیولین باید مبنی بر تربیت نیروی با سواد باشد و کیفت اموزش را بالا ببرند که این امر فقط و فقط با کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو در فضاهای آموزش مسجل میشود. 

 • کیمیا wrote on ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۷:۵۰

  من میخوام پزشکی قبول شم ازاین به بعدبه جای۱۶ساعت باید ۱۸بخونم!!

 • علی wrote on ۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۲۱:۳۸

  دوستان راست میگن. اگه ظرفیت پذیرش بیشتر بشه امکان فشار آوردن وزارت بهداشت به بیمه ها و هرگونه درآمد و معیشت همکاران زیر مجموعه گروه پزشکی اون هم با این همه درس خوندن ممکنه کم بشه. ما اگه خودمون به فکر عاقبت و آینده خودمون باشیم از کی ها انتظار میشه داشت؟! پس با یک کم تلاش بیشتر می ارزه که وضعیت پرستیژ پزشکی رو حفظ کنیم… بعد هم باید همه پیز رو به خدادسپرد. ممکنه علی رغم همه تلاش ها یک عده بهتر باشه رشته دیگه ای بخون. خوب همه که نباید پزشک و دندندونپزشک بشن! اینطور نیست؟

 • Hamid wrote on ۲ آذر, ۱۳۹۵, ۱۱:۰۸

  با دوستانی که میگن ظرفیت پزشکی رو کم کنیم موفق نیستم ما باید به سمت کشور های پیشرفت حرکت کنیم
  باید دانشگاه طور بشه هر کسی بر اساس علاقه در رشته تخصصی درس بخوان نه براساس منابع مالی یا پرستیژ فلان رشته درسی
  باید ورودی دانشگاه رو باز بکنن و خروجی رو فیلتر کنند هر کسی واقعا علاقه داره بیاد پزشکی بخونه اما خروجی طور طراحی بشه که پزشک واقعی بیاد بیرون ، مراحل زیاد رو طی کنه تازه بشه پزشک عمومی یا داروساز یا داندپزشک عمومی یعنی نقطه صفر ; روی تخصص و فوق تخصص( آزمون عملی و تئوری) کار کنند .
  شما فرض کنید یه خانمی جوانیشو بزار ارشد شیمی یا فیزیک در دانشگاه شریف بخوونه و بیکار بشه بهتر یا همین خانوم میتونه پزشک عمومی (پردیس یا آزاد) بخونه فرقش اینکه حداقل توی زندگی شخصی نسبت فرزندان و شوهر …استفاده کنه. و شانس این رو هم داره در تخصص (دانشگاه دولتی)قبول بشه.

 • Hamid wrote on ۲ آذر, ۱۳۹۵, ۱۱:۲۲

  اگه ظرفیت رو کم کنند خیلی ها در دانشگاه ها خارج مانند هند-ترکیه- اسلوکی… درس میخونه اما با هزینه ۲ برابر یا ۳ برابر ۴ برابر درس بخونند و از نظر پرستیژ هم فکر کنید بالاتر هستند اما چه فایده این همه ارز از کشور خارج میشه و جوانی که این همه علاقه داره ( سختی قربت و هزینه ها زیاد رو تحمل میکنه) با کم کردن ظرفیت فقط صورت مسئله رو پاک میکنیم به جای اینکه ظرفیت رو کم کنیم کیفیت خروجی الخصوص در رشته پزشکی-داروسازی -دندانپزشکی دانشگاه رو درست کنیم و سطح علمی کشور رو بالا ببریم

 • ... wrote on ۱۳ آذر, ۱۳۹۵, ۲۲:۰۲

  سلام.میخواستم ببینم با هر رتبه ای میشه تو دانشگاه های آزاد و پرویس در رشته های پزشکی و دندانپزشکی قبول شد؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • Hamid wrote on ۱۹ آذر, ۱۳۹۵, ۱۰:۵۱

  نه. اما رتبه های زیر ۴۰۰۰ پردیس قبول… بازم هم به جنیست ربط داره پسرها شانس قبولی بیشتری دارند.
  در سال ۹۲ رتبه ۷۰۰۰ هم پردیس قبول …موفق باشی

 • مریم wrote on ۲۳ دی, ۱۳۹۵, ۲۲:۴۲

  عجب …به جای اینکه کار ایجاد کنن جلو تحصیل جوونای بد بخت رو میگیرن

 • محدثه wrote on ۲۹ بهمن, ۱۳۹۵, ۲۲:۳۷

  منم میخوام پزشکی بخونم ولی حال درس خوندن نیست

 • Hamid wrote on ۲ شهریور, ۱۳۹۶, ۱:۱۶

  کد خبر۶۲۱۵۷۲۷ 
  تاریخ ۹۶/۶/۱
  قاضی زاده هاشمی در بخش دیگری از اظهاراتش نیز در خصوص وجود پزشک بیکار در کشور به ویژه پزشکان عمومی گفت: ممکن است در تخصص های مختلف پزشکی بیکار داشته باشیم، یعنی کسی علاقه ای به رشته ای نداشته و فارغ التحصیل شده و به حرفه ای علاقمند است که نمی تواند در آن حرفه کار پیدا کند یا با محدودیت هایی که برای حضور در شرایط سخت دارد نمی تواند در حوزه تخصصی خود کار کند.
  وی با بیان اینکه متوسط درآمد پزشک عمومی در کشور بین ۴/۵ تا ۷ میلیون تومان است اظهار داشت: با توجه با این موضوع، فرد باید حرفه ای پردرآمد تر از این رقم داشته باشد که متاسفانه در کشور هم این حرفه ها وجود که گاهی اوقات ایجاد کشش و علاقه می کند و یا اینکه فرد نخواهد به خود زحمت دهد و در مناطقی که مورد نیاز دولت است، حضور پیدا کند؛ بنابراین نباید پزشک بیکار در کشور داشته باشیم مگر اینکه خود فرد مایل به کار در رشته تخصصی خود نباشد.
   وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی همچنین با بیان اینکه علاقمندی به رشته علوم تجربی از قدیم وجود داشته و مختص به مقطع کنونی نیست گفت: اتفاق درستی که در پزشکی افتاد این بود که بی مهابا به سراغ تربیت پزشک نرفتیم و همه وزرای پیشین نیز به بحث کیفیت توجه داشتند و خیلی اجازه ندادیم که خصوصی سازی وارد بحث آموزش پزشکی شود.

 • Hamid wrote on ۱۰ آذر, ۱۳۹۶, ۱۸:۰۵

  سلام
  در سال ۹۶ ظرفیت رشته های پزشکی به شرح ذیل است
  جمع کل پذیرش فقط روزانه ( پزشکی-داندانپزشکی-داروسازی) —>5217
  جمع کل پذیرش فقط پردیس و مازاد ( پزشکی-داندانپزشکی-داروسازی)—>1691
  اما ظرفیت رشته های پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشخص نیست احتمالا از جمع کل پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی فقط پردیس و مازاد بیشتر هستش. در نتیجه ظرفیت پزشکی ۹۶ ( روزانه-پردیس و مازاد) نسبت به ۹۵ تقریبا ۱۳۵ نفر کمتر شده است( متاسفانه)

 • Hamid wrote on ۱۰ آذر, ۱۳۹۶, ۱۸:۱۶

  سلام
  در سال ۹۶ ظرفیت رشته های پزشکی به شرح ذیل است
  جمع کل پذیرش فقط روزانه ( پزشکی-دندانپزشکی-داروسازی) —>5217
  جمع کل پذیرش فقط پردیس و مازاد ( پزشکی-دندانپزشکی-داروسازی)—>1691
  اما ظرفیت رشته های پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشخص نیست احتمالا از جمع کل پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی فقط پردیس و مازاد بیشتر هستش. در نتیجه ظرفیت پزشکی ۹۶ ( روزانه-پردیس و مازاد) نسبت به ۹۵ تقریبا ۱۳۵ نفر کمتر شده است( متاسفانه)

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 كاني نت|KaniNet. محفوظ است.