دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکورسراسری۹۴

دفترچه راهنماي انتخاب رشته كنكورسراسري94

به گزارش  سایت خبری تحلیلی کانی نت KaniNet : به نقل از روابط عمومی سازمان سنجش کشور:

“ویژه‌نامه انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۹۵ سازمان سنجش و آموزش کشور”

“زمان اعلام نتایج کنکورسراسری سال ۹۵,دانلودسوالات کنکور سراسری سال۹۵”

“جهت دریافت دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۱۳۹۴ اینجا را کلیک کنید”

“زمان ثبت نام کنکورسراسری سال۱۳۹۵ اینجا کلیک کنید”

ضمن آرزوی موفقیت برای خواهران و برادران داوطلب شرکت کننده در آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ هر یک از گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبانهای خارجی بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون مذکور می‌رساند که نتیجه اولیه آزمون به صورت کارنامه تهیه و بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به آدرس: www.sanjesh.org قرار گرفته است. هر یک از داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ می‌توانند به منظور اطلاع از نتیجه آزمون خود و مشاهده کارنامه نتایج اولیه و پرینت از آن به سایت مذکور مراجعه و با وارد نمودن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره داوطلبی، نام خانوادگی، نام، شماره شناسنامه و سال تولد و یا شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه اقدام نمایند.

ضمناً آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی در این آزمون شده‌اند، لازم است برای  دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره ۲) آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایند (دفترچه راهنمای انتخاب رشته از ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۹۴/۴/۳۰ از طریق سایت سازمان قابل دریافت می باشد) ضمناً برای مساعدت بیشتر برای داوطلبان دفترچه راهنمای شماره ۲به طریق ذیل نیز توزیع می گردد:

۱ـ دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره ۲) این آزمون از ساعت ۱۱ روز پنجشنبه ۹۴/۵/۱ لغایت روزشنبه ۹۴/۵/۸ در نمایندگی های توزیع روزنامه ایران (باجه های روزنامه فروشی )درسراسر کشور توزیع می‌گردد. آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی گردیده‌اند در صورت تمایل به دریافت دفترچه شماره ۲، می‌توانند با مراجعه به باجه های مذکور  درشهرستان محل اقامت خود و با پرداخت مبلغ ۱۰٫۰۰۰ (ده هزار) ریال در مهلت معین به عنوان کارمزد توزیع دفترچه راهنمای انتخاب رشته نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

۲ـ دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی برای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی سال ۱۳۹۴ (دفترچه راهنمای شماره ۲ شامل دفترچه شماره ۲ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی به رنگ مشکی دفترچه شماره ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی به رنگ سبز، دفترچه شماره ۲ گروه آزمایشی علوم انسانی به رنگ آبی و دفترچه شماره ۲ گروه‌های آزمایشی هنر و زبانهای خارجی به رنگ مشکی) حاوی کلیه شرایط و ضوابط اختصاصی رشته‌های مختلف تحصیلی دوره‌های روزانه، شبانه، نیمه‌حضوری، مجازی و پردیس خودگردان و کلیه رشته‌های تحصیلی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، که پذیرش آنها باآزمون ویابدون آزمون صورت می پذیردوهمچنین رشته‌های تحصیلی مؤسساتی که به روش نیمه‌متمرکز دانشجو می‌پذیرند، دانشگاه پیام نور (آموزش از راه دور)، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و پردیسهای دانشگاه فرهنگیان وابسته به وزارت آموزش و پرورش و همچنین توضیحاتی درباره نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته توسط داوطلبانی که بر اساس مندرجات کارنامه مجاز به انتخاب رشته در هر یک از دوره‌های فوق‌الذکر می‌باشند همچنین نحوه مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و نحوه تکمیل نمودن فرم انتخاب رشته می‌باشد.

۱ـ۲ـ هر یک از داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، می‌بایست دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی ذیربط را دریافت نمایند.

۲-۲- هر یک از داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی که بر حسب مورد مجاز به انتخاب رشته از گروه آزمایشی هنر و یا زبانهای خارجی و یا هم گروه هنر و هم زبانهای خارجی می‌باشند، علاوه بر دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی اصلی یعنی علوم ریاضی و فنی و یا علوم تجربی و یا علوم انسانی، می‌بایست دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی گروه‌های آزمایشی هنر و زبانهای خارجی را  نیز  دریافت نمایند.

۳-۲- داوطلبانیکه منحصراً در گروه‌های آزمایشی هنر و یا در گروه آزمایشی زبانهای خارجی و یا در گروههای آزمایشی هنر و زبانهای خارجی مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، می‌بایست منحصراً دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی گروههای هنر و زبانهای خارجی را دریافت نمایند.

۳- به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ از تاریخ انتشار نتیجه اولیه فرصت داده می‌شود که ابتدا نسبت به تهیه و مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره ۲) گروه آزمایشی مربوط و دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی (این دستورالعمل از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش قابل دریافت می‌باشد) اقدام نموده و کدرشته محل های مورد نظر خود را (برابر ضوابطی که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج گردیده) استخراج و به ترتیب تقدم علاقه مرتب نمایند. پس از آن، کدرشته‌های انتخابی خود را ابتدا در فرم پیش‌نویس مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج و پس از اطمینان از صحت کدرشته محل‌های انتخابی بمدت شش روز (از روز دوشنبه ۹۴/۵/۵ لغایت روز شنبه ۹۴/۵/۱۰ ) براساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی با وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده، کدرهگیری و شماره شناسنامه، کدرشته محلهای تحصیلی مورد علاقه از رشته های تحصیلی گروه آزمایشی مجاز یا گروههای آزمایشی مجاز در دوره های مختلف روزانه، شبانه، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان دانشگاهها، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ویژه فرهنگیان وابسته به وزارت آموزش و پرورش خود را ثبت نموده و نسبت به تکمیل فرم مذکور در مدت زمانی که در نظر گرفته شده است اقدام نمایند. بدیهی است پس از تائید نهایی کدرشته های انتخابی توسط داوطلب، شماه رمز ۱۵ رقمی توسط سیستم به عنوان رسید در اختیار داوطلب قرارداده خواهد شد. این رسید پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می‌شود. داوطلبان بایستی توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه انتخاب رشته به هر داوطلب داده می‌شود. پس از انتخاب رشته و دریافت رسید ۱۵ رقمی نیز می‌توانند فرم انتخاب رشته خود را تصحیح و یا ویرایش نمایند. ضمناً به داوطلبان توصیه می‌گردد پس از دریافت رسید از بخش مشاهده اطلاعات حتماً از فهرست کدرشته های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی که بالای آن رسید ۱۵ رقمی و شماره پرینت درج گردیده است یک نسخه پرینت تهیه و آن را تا زمان اعلام نتایج نهایی نزد خود نگهداری نمایند.

۴- تذکرات مهم:      

(۱) داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته می‌باشند برای اینکه مراحل انتخاب رشته‌های تحصیلی را با موفقیت به پایان برسانند و مشکلی برای آنان بوجود نیاید، لازم است اطلاعیه‌های این سازمان، دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی و شرایط و ضوابط موسساتی که به صورت شرایط خاص پذیرش می نمایند و هم چنین دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی را به دقت مطالعه نمایند.

(۲) کلیه دانش آموزان دوه پیش دانشگاهی به شرط قبولی و اخذ گواهینامه دوره پیش‌دانشگاهی حداکثر تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۴ حق انتخاب رشته خواهند داشت.

(۳) داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ مشمول بند ذیل، حق انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال جاری را ندارند. بدیهی است در غیر اینصورت به عنوان متخلف تلقی و برابر مقررات مربوط با آنان رفتار خواهد شد.

– پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی  دوره‌های روزانه (اعم از متمرکز یا نیمه متمرکز) آزمون سراسری سال ۱۳۹۳ که بدون اخذ مجوز  در این آزمون شرکت کرده‌اند.

(۴) از آنجا که بر اساس ضوابط آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ منحصراً آن دسته از داوطلبانی که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا شاغل به تحصیل در دوره دانشگاهی و یا دارای مدرک کاردانی(فوق دیپلم) بوده‌اند، حق ثبت نام و شرکت در آزمون را داشته اند و یا آن دسته از دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره کاردانی که موفق به اخذ مدرک تحصیلی دوره کاردانی (فوق دیپلم) نشده اند، بنابراین آن دسته از داوطلبان نظام جدید آموزش متوسطه که به دوره پیش دانشگاهی راه نیافته‌اند، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ نبوده‌اند. بدیهی است چنانچه در آزمون شرکت نموده و مجاز به انتخاب رشته تلقی شده باشند، مجاز به تکمیل فرم انتخاب رشته نمی باشند و در صورت تکمیل فرم انتخاب رشته از گزینش نهایی حذف و برابر مقررات با آنان رفتار خواهد شد.

تبصره: داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ که دیپلم آنان کار دانش و یا فنی و حرفه‌ای نظام جدید می‌باشد، طبق ضوابط مجاز به شرکت در آزمون نبوده‌اند، مگر اینکه دارای مدرک فوق دیپلم باشند و یا دوره پیش دانشگاهی را گذرانده باشند.

(۵) دانشجویان دوره روزانه (سنوات قبل) برای شرکت در آزمون می‌بایست ضمن داشتن شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون، حداکثر تا تاریخ ۹۳/۱۱/۳۰ از رشته‌ای که در آن مشغول تحصیل بوده اند، انصراف می‌دادند. در غیر اینصورت حتی در صورت قبولی در این آزمون قبولی آنها باطل خواهد شد.

داوطلبان گرامی در صورت لزوم می‌توانند سوال یا سوالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org یا با تماس تلفنی در ساعات اداری با شماره تلفن‌های ۹۹-۸۸۹۲۳۵۹۵-۰۲۱ در میان بگذارند. از مراجعه حضوری به این سازمان اکیداً خودداری نمایند.

برای دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکورسراسری۹۳ بر روی نوع دفترچه (ریاضی فیزیک،علوم تجربی،علوم انسانی،هنر ویا زبان های خارجی)خود کلیک کنید:

هر ساله پس از برگزاری آزمون سراسری و نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج اولیه این آزمون که معمولاً از سوی سازمان سنجش در اواسط مرداد ماه صورت می‌گیرد، و واجد شرایط شدن گروه گسترده‌ای از داوطلبان این آزمون برای انتخاب رشته‌های دانشگاهی در فرصتی که از سوی این سازمان اعلام می‌شود، مؤسسات و آموزشگاه‌ های مجاز و غیرمجاز بسیاری اقدام به انجام تبلیغات فراگیر به منظور راهنمایی داوطلبان واجد شرایط انتخاب رشته در این بازه زمانی می‌نمایند؛ اما آنچه که رعایت آن در سال جاری از سوی داوطلبان و همین طور والدین آنان حساسیت ویژه‌ای را می‌طلبد، تغییرات عمده‌ای است که از سوی سازمان سنجش براساس ضوابط و مقررات مصوب مراجع قانونی در فرایند پذیرش و گزینش دانشجو در آزمون سراسری ۱۳۹۳ که در اوایل تیرماه برگزار شد (در مقایسه با سال‌های پیش از آن) صورت گرفته است. این تغییرات به طور عمده مبتنی بر دو محور است:

۱ـ  قانون و مصوبه جلسه اول کارگروه، تأثیر قطعی ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی داوطلبان در آزمون سراسری اخیر و ملاک قرار گرفتن آن در پذیرش و گزینش آنها در این آزمون بر اساس نمره کلی که از حاصل جمع سوابق تحصیلی و نمره آزمون داوطلبان ساخته می‌شود توضیح آنکه در سال‌های گذشته دو نمره کل، یکی بر اساس نمرات آزمون و بدون تأثیر سوابق تحصیلی و دیگری براساس نمرات آزمون و تأثیر مثبت سوابق تحصیلی برای داوطلبان ذی‌ربط محاسبه می‌شده است. در صورتی که در آزمون سراسری سال ۹۳ یک نمره کل بر اساس نمرات آزمون سراسری داوطلبان همراه با تأثیر قطعی سوابق تحصیلی، محاسبه می‌شود و در پذیرش و گزینش علمی داوطلبان همین نمره کل ملاک عمل قرار می‌گیرد و اصولاً آخرین نمرات سال‌های گذشته قابل مقایسه با سال جاری نخواهد بود.

۲ـ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، تغییراتی که در نحوه اعمال سهمیه مربوط به ایثارگران بر اساس قانون مصوب مراجع قانونی صورت گرفته است.

با توجه به موارد مذکور، به داوطلبان و والدین آنها توصیه می‌شود که به هیچ وجه تحت تأثیر تبلیغات پیشگفته در  سطور بالا که از سوی مؤسسات و آموزشگاه‌های مجاز و غیرمجاز درباره انتخاب رشته صورت می‌گیرد قرار نگیرند، و ضمن مطالعه سلسله مطالبی که از این به بعد در شماره‌های آتی پیک‌سنجش تا زمان انتخاب رشته آزمون سراسری ۹۳ در هر شماره از سوی سازمان سنجش درباره انتخاب رشته تدوین شده و در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد، با دقت هر چه بیشتر در زمان مقرر نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

“زمان ثبت نام کنکورسراسری سال۱۳۹۵ اینجا کلیک کنید”

آدرس کانال تلگرام ما : https://telegram.me/kaninet_ir

درباره نویسنده

انتهای پیام/ انتشار خبر از كاني نت

۱۵ Comments

 • دفترچه کنکور سراسری 94 wrote on ۱۸ بهمن, ۱۳۹۳, ۱۴:۰۴

  دفترچه کنکور سراسری ۹۴ کی منتشر میشه؟

 • مریم باقری wrote on ۳۰ تیر, ۱۳۹۴, ۱۵:۳۳

  باسلام من مجاز شدم ولی نمیدونم چه جوری باید رشته های دانشگاه آزادو انتخاب کرد میشه راهنماییم کنید

 • سینا wrote on ۳۱ تیر, ۱۳۹۴, ۹:۲۰

  با سلام
  دفترچه کنکور سراسری۹۴ کی منتش میشود؟واینکه کسانی که مجاز در دوره های روزانه نیستند میتوانند در رشته های د انشگاه ازاد تعیین رشته کرد.با تشکر فراوا ن وخداحافظ.

 • نسیم wrote on ۳۱ تیر, ۱۳۹۴, ۱۵:۲۸

  سلام من فرزند جانباز هستم و رتبه در سهمیه من ۹۰۰۰ شد و تمام دوره ها رو مجاز شدم ولی نمیدونم چه جوری باید انتخاب رشته کنم لطفا راهنماییم کنید

 • reyhane wrote on ۱ مرداد, ۱۳۹۴, ۲۰:۳۶

  سلام
  درصورت استفاده از سهمیه مناطق محروم متعهد به چه چیزهایی میشویم؟

 • باران لطفی wrote on ۹ دی, ۱۳۹۴, ۱۹:۳۳

  سلام می خواستم بدونم که فرزند فرهنگیان بودن تا ثیری دررتبه کنکورداره با تشکر ؟لطفا بگین

 • Mehrdad wrote on ۲ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۶:۴۴

  سلام

  من در ثبت نام کنکور سهمیه منطقه ۳ رو داشتم،چرا تو کارنامم سهمیه منطقه ۱ خورده؟؟؟ممنون میشم اگه جوابمو بدین.

 • مریم wrote on ۳ مرداد, ۱۳۹۴, ۲۳:۰۴

  سلام.من سراسری روزانه و شبانه مجازنشدم ازکجابفهمم که ازاد هم مجاز شدم یانه؟؟؟چجوری و کدوم سایت رشته های دانشگاه ازاد و انتخاب کنم؟؟؟ممنون میشم که جوابمو بدین خداحافظ

 • sami wrote on ۷ مرداد, ۱۳۹۴, ۰:۰۹

  Hhhhh

 • مرضیه wrote on ۷ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۱:۰۸

  سلام
  من فرزند جانباز هستم و رتبه در سهمیه ام ۱۱۰۰۰ شده. لطفا مرا جهت انتخاب رشته راهنمایی کنید.

  تشکر و منتظر راهنماییتون هستم

 • سینا wrote on ۱۶ شهریور, ۱۳۹۴, ۱۰:۲۴

  سلام برای انتخاب رشته

 • raha wrote on ۱۸ بهمن, ۱۳۹۴, ۱۱:۴۹

  دفترچه کنکور ۹۵ کی منتشرمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟

 • كاني نت wrote on ۱۸ بهمن, ۱۳۹۴, ۱۴:۱۰

  فردا ۱۹/۱۱/۱۳۹۴

 • شیوا wrote on ۱۸ بهمن, ۱۳۹۴, ۱۵:۵۶

  مگه سنجش نگفته هجدهم؟؟پس چرا میگین فردا دفترچه میاد.اه

 • fatemeh wrote on ۲۲ مرداد, ۱۳۹۵, ۱۲:۰۵

  سلام دفتر چه انتخاب رشته ۹۵ کی منتشر میشود؟

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 كاني نت|KaniNet. محفوظ است.