سازمان سنجش آموزش کشور برای داوطلبان کنکورسراسری ۹۴ (معلول)، تسهیلات ویژه ای را در نظر نگرفته است

سازمان سنجش آموزش کشور برای داوطلبان كنكورسراسري 94 (معلول)، تسهیلات ویژه ای را در نظر نگرفته است

به گزارش “سایت خبری کانی نتkaninet”به نقل از روابط عمومی سازمان سنجش و آموزش کشور:سازمان سنجش آموزش کشور برای داوطلبان نابینای مطلق، کم‌بینا، ناشنوای مطلق و معلولین جسمی حرکتی، تسهیلات ویژه ای را در نظر نگرفته است. وی افزود: این تسهیلات به تأیید سازمان بهزیستی رسیده باشند و گواهی ذیربط را به سازمان سنجش ارسال کرده و در فرم ثبت‌نام اینترنتی نیز معلولیت خود را بر حسب مورد مشخص کرده باشند.

توکلی در ادامه گفت: در آزمون سراسری سال ۹۴ یک هزار و ۶۷۴ داوطلب جزو داوطلبان مذکور قرار دارند که ۸۳۵ نفر زن و ۹۲۹ نفر از آنها مرد هستند که از این تعداد بر حسب نوع معلولیت ۲۲۱ نفر نابینای مطلق هستند که ۱۰۷ نفر از آنها زن و ۱۱۴ نفر مرد می‌باشند.

همچنین از تعداد ۳۶۵ داوطلب کم‌بینا ۱۷۴ نفر زن و ۱۹۱ مرد هستند. تعداد ناشنوایان مطلق ۶۹ نفر است که ۴۸ نفر زن و ۲۱ نفر مرد هستند و از تعداد ۲۲۱ نفر کم‌شنوا ۱۰۱ نفر زن و ۱۲۰ نفر مرد می‌باشند همچنین از تعداد ۸۸۸ نفر معلول جسمی حرکتی ۴۰۵ نفر زن و ۴۸۲ نفر مرد هستند.

وی گفت: برای داوطلبان نابینای مطلق منشی آشنا به زبان عربی و زبان انگلیسی فراهم شده است و سوالات برخی دروس به خط بریل تهیه شده است. همچنین حوزه‌های امتحانی این داوطلبان در هر یک از گروه های پنج گانه آزمایشی در هر شهرستان مجزا از حوزه‌های داوطلبان تعیین شده است و در شهرستان تهران حوزه آزمون این داوطلبان دانشکده علوم توانبخشی است.

توکلی اظهار داشت: تمامی سوالات زبان و ادبیات فارسی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی برای کلیه داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، انسانی، هنر و زبان‌های خارجی  و همچنین کلیه سوالات ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی ، زبان عربی، تاریخ،‌جغرافی، علوم اجتماعی، فلسفه، منطق و روانشناسی مندرج در دفترچه شماره ۲ برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی و همچنین دفترچه اصول عقاید و فقه سوالات زبان انگلیسی تخصصی در دفترچه شماره ۳ برای داوطلبان گروه زبان‌های خارجه به خط بریل تهیه شده است و همچنین دفترچه سوالات عادی نیز در اختیار داوطلبان نابینای مطلق قرار می گیرد.

وی گفت: دفترچه‌های حاوی سوالات آزمون عمومی (دفترچه شماره ۱) و آزمون اختصاصی( دفترچه شماره ۲) کلیه گروه‌ها برای داوطلبان کم‌بینا به صورت خط درشت تهیه شده است.

وی در پایان گفت: این داوطلبان برای پاسخگویی به دروس ریاضیات، فیزیک، فیزیک مکانیک وشیمی، مکانیک ۱٫۵ برابر زمان معمول پاسخگویی و برای سایر گروه ۱٫۳ برابر زمان معمول زمان دارد. همچنین به منظور فراهم آوردن تسهیلات بیشتر داوطلبان مذکور سهمیه ۱ و ۲ در گزینش نهایی با سهمیه ۲ و ۳ گزینش می‌شوند.

درباره نویسنده

انتهای پیام/ انتشار خبر از كاني نت

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 كاني نت|KaniNet. محفوظ است.