در این چند روز مانده به برگزاری کنکور من چکار کنم ؟

در اين چند روز مانده به برگزاري كنكور من چكار كنم ؟

به گزارش -“سایت خبری کانی نت kaninet”- به نقل از باشگاه خبرنگاران :

در این چند روز مانده به برگزاری کنکور من چکار کنم ؟

کنکوری ها, حداقل شش ساعت بخوابید .

یک مشاور تحصیلی گفت: داوطلبان کنکور بایستی روزانه بین شش الی هشت ساعت بخوابند .

محمدرضا پوردستمالچی مشاور تحصیلی : در خصوص مدیریت زمان خواب  خطاب به داوطلبان کنکور با بیان اینکه حداقل شش ساعت در شبانه‌روز بخوابید و کم‌تر از آن می‌تواند اثرات زیان‌باری داشته باشد،گفت: حداکثر هشت ساعت بخوابید، بیش‌تر از آن، هم باعث از دست‌دادن زمان (برای مطالعه مفید) است و هم کسلی و خواب‌آلودگی در روز را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: تا نیمه شب برای درس خواندن بیدار نمانید، زیرا منجر به خواب‌آلودگی در روز بعد می‌شود و شما را به سیستم غلط عادت می‌دهد وترک این عادت در روز آزمون سراسری دشوار است.

این مشاور تحصیلی  با یادآوری این مسئله که نیم تا یک ساعت قبل از آن زمانی که تصمیم دارید بخوابید  در محیطی آرام و دور از استرس قرار بگیرید، بیان کرد: نباید در این مدت  ورزش کنید (انجام ورزش‌های منظم برای کمک به داشتن خوابی خوب توصیه می‌شود اما زمان آن بسیار مهم است و بهتر است صبحگاه یا اوایل بعد از ظهر انجام شود).

پوردستمالچی عنوان کرد:زمانی که قصد خوابیدن دارید، نبایدبا تلفن مشغول صحبتهایی شویدکه به شما استرس وارد کرده و ذهنتان را فعال می کند همچنین قبل از خواب از سرگرم شدن با تلویزیون و اینترنت بپرهیزید ؛ نور محیط  نیزحداقل باشدو به کاری سبک مشغول شوید.

وی افزود: تکنیک ریلکسیشن را قبل از خواب درحالی که دراز کشیده اید، اجرا کنید (رجوع بهCDریلکسیشن) با این تمرین بخشی از استرس های روزانه  شما کاسته می شودو آماده ی ورود به مرحله ی خواب شده و با آرامش می‌خوابید.

این مشاور تحصیلی با بیان اینکه از مصرف کافئین و نیکوتین حداقل ۴-۶ ساعت قبل از رفتن به رختخواب پرهیز شود، گفت:  کافئین و نیکوتین محرک‌هایی هستند که اختلالاتی در زمان به خواب رفتن ایجاد می‌کنند و  قهوه، چای، نوشابه، کاکائو، شکلات حاوی کافئین هستند.

پوردستمالچی یادآور شد: طوری برنامه ریزی کنید که صبحها مانند روز امتحان بیدار شوید آماده شدن  برای آن ساعت را تمرین کرده و ساعت بیولوژیکی بدن خود را با خورشید تنظیم کنیدچراکه  هرچه صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوید، شب‌ها نیز بهتر می‌توانید به خواب بروید و قرارگرفتن در معرض نور آفتاب باعث می‌شود، هورمونهای خواب کاهش پیدا کرده و سریعتر هوشیار شوید. چندنفس عمیق زیر نور آفتاب بکشید، کمی نرمش کنید. نوشیدن کمی چای یا قهوه و یا خوردن شکلات (که شبها، گفته بودیم منع مصرف دارد) شما را با نشاط می کند.

وی توصیه کرد : از تخت خود تنها برای خوابیدن استفاده کنید و استفاده از رختخواب خود برای تماشای تلویزیون، درس خواندن و  پرهیز شود، در این صورت  هنگامی که شما به رختخواب می‌روید بدن شما می‌داند که وقت خواب است.

این مشاور تحصیلی اظهار کرد: حتماً شام بخوریدو با شکم خالی آماده ی خواب نشوید، در مقابل بایداز پرخوری هم بپرهیزید؛اگر معده شما خیلی خالی باشد، می‌تواند در خواب شما اختلال ایجاد کند. همینطور، اگر شما عادت به خــوردن یک وعــده غذای  سنگین قبل از خواب داشته باشید، این امر نیز می‌تواند در خواب اختلال ایجاد کندهم چنین استفاده از محصولات لبنی و شیر، قبل از خواب توصیه می‌شود.

پوردستمالچی  گفت: ۹۰دقیقه قبل از خواب حمام کنید ؛یک حمام داغ، دمای بدن را افزایش می‌دهد، اما پس از آن با کاهش دمای بدن، احساس خواب آلودگی به فرد دست می‌دهد.

وی با بیان اینکه از راحتی تخت خواب و اتاق خواب خود مطمئن شوید، عنوان کرد: یک اتاق گرم می‌تواند ناراحت کننده باشد اما اتاق کمی خنک‌تر همراه با پتوی مناسب برای گرم ماندن، توصیه می‌شود؛ اتاق خواب‌تان نباید دارای نور مزاحم باشد که در این صورت می‌توانید از چشم بند استفاده کنید. در صورت وجود سر و صدایی که شما را اذیت کند، می‌توانید از گوش گیر استفاده کنید.

این مشاور تحصیلی گفت: مصرف خودسرانه قرص های خواب آور ممنوع است و موجب بروز مشکلات و آثار جانبی می شود؛ حتماً نگرانی های خود را یادداشت کنید که این کار موجب  آرامش بیشتری برای خوابیدن می شود.

با این تکنیک ها استرس خود را برای کنکور از بین ببرید/ کنکوری ها “لبنیات” نخورند!

با نزدیک شدن به کنکور سراسری استرس و اضطراب در بین داوطلبان افزایش پیدا می کند اما طبق نظر متخصصان با رعایت برخی نکات تغذیه‌ای می توان تا حد زیادی این مسئله را کاهش داد.

با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن جوامع، استرس جز جداناپذیر زندگی شده و اگر راه مبارزه با این حالت روحی را ندانیم به عواقب جبران‌ناپذیر آن دچار می شویم. این نکته حائز اهمیت است که در کنار تمام نکاتی که برای رفع این حالت باید رعایت کرد از تاثیر مواد غذایی نیز نمی توان غافل بود.

استرس و اضطراب که این روزها بیشتر در جوانان دیده می شود زندگی را به کام آنها و خانواده‌هایشان تا حدی تلخ کرده و نزدیک شدن به کنکور هم به این موضوع دامن زده است.مطمئنا برای یک جوان کنکور سراسری یکی از حساس ترین و پراسترس‌ترین امتحان‌ها است که تمام زندگی نه تنها او بلکه خانواده‌اش را تحت‌الشعاع قرار می دهد.

از این رو در روزشمار رسیدن به تاریخ برگزاری آزمون سراسری برآن شدیم تا با کمک متخصصان تغذیه و مشاوران تحصیلی راهی برای کاهش اضطراب و استرس جوانان در این مسیر آینده‌ساز ارائه کنیم، راهی که از درس و کتاب به دور بوده و نکات تغذیه‌ای خوشمزه را مد نظر قرار می دهد.

هرکس خربزه می خورد پای لرزش هم باید بنشیند:

محمد حسین عزیزی متخصص  تغذیه بیان اینکه مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی موجب برهم خوردن تعادل روانی در افراد می شود، گفت: همه مواد غذایی برای بدن لازم است ولی زیاده روی و عدم کنترل روی مصرف مواد غذایی تبعات منفی شامل برهم خوردن خواب، آرامش، و ایجاد اضطراب را به همراه دارد؛ بعنوان مثال مصرف بیش از حد غذاهای حاوی کافئین مانند قهوه ، چای و شکلات در ایجاد اضطراب ، برهم زدن آرامش افراد موثر است.

وی با تاکید بر اینکه در مقابل این خوراکی‌ها، موادی مفید و آرام بخش نیز وجود دارند، گفت: هویج ، تخم مرغ، ماهی ، کرفس هر چه بیشتر مصرف شود آرامش بیشتری را برای فرد به همراه دارد و مانع ایجاد استرس و اضطراب می‌شود.

اشتباهی که استرس زا می شود:

غذاها با روش های مختلف استرس را از بین می برند. سروتونین یک ماده شیمیایی آرامش بخش و در مقابل کورتیزول و آدرنالین دو هورمون استرس هستند که کاهش آنها و افزایش سروتونین بسیار در کاهش این بحران روحی که به مرور به بدن آسیب می رساند کمک می کند. در حقیقت یک رژیم غذایی سالم باعث تقویت سیستم بدن، کاهش فشار خون و کم کردن اثر استرس می شود.

کربوهیدرات ها باعث افزایش ترشح سروتونین می شوند برای تامین این ماده آرام بخش باید کربوهیدرات های مرکب که سرعت کمتری در هضم دارند مانند: نان، پاستا، جو و غلات سبوس دار مصرف کرد.

پیام فرحبخش متخصص تغذیه و رژیم درمانی: مهمترین نکته برای کاهش استرس افراد کنکوری، پیروی از یک برنامه غذایی درست است.

این باور که برای جبران افت قندخون به دلیل فعالیت مدام مغز، باید مواد قندی بیشتری استفاده شود، کاملا اشتباه است و این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در این باره افزود: از آنجا که مواد قندی ساده، حالت تحریک پذیری فرد را بیشتر می کند، برای جبران افت قندخون باید از کربوهیدراتهای پیچیده مانند نان، برنج و ماکارونی به جای شربت، شکلات و آبمیوه استفاده شود.

شب کنکور دور این غذاها را خط بکشید:

فرحبخش بیان کرد: برای کاهش استرس نکته بسیار مهم دیگر، مصرف ویتامین های خانواده گروه B است که تاحد زیادی درغلات دیده می شوند، بنابراین باید بیشتر از نان‌های سبوس دار استفاده شود.

وی با اشاره بر گنجاندن مواد پروتئینی کافی در برنامه غذایی این دسته از افراد عنوان کرد:  منابع امگا ۳ موجود در ماهی‌ها بخصوص ماهی‌های چرب اضطراب، تنش و افسردگی را کاهش می دهد لذا به کنکوری ها توصیه می شود هفته‌ای دو تا سه وعده ماهی مصرف کنند.

فرحبخش تاکید کرد: استفاده از غذاهای خانگی مناسب به جای غذاهای بیرون در روزهای نزدیک به کنکور بسیار مهم است چرا که ابتلا به مسمویت را تا حدزیادی کم می کند، همچنین شب کنکور حتما غذای سبک و مقوی و صبح روز کنکور باید صبحانه کامل ( نان، پنیر، گردو، عسل و مربا) میل شود. حتی افرادی که عادت به صبحانه ندارند در روز کنکور باید این وعده را به طور کامل جدی بگیرند.

گفتنی است، برای دریافت ویتامین‌های این خانواده علاوه بر مصرف غلات می توان از مکمل‌ها که به صورت قرص یا آمپول هستند استفاده کرد. تهیه ویتامین‌های ب کمپلکس از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک مجاز است چرا که مصرف آن برای یک مدت کوتاه (مثلا ۱۰ روز) هیچ مسمومیتی را ایجاد نمی کند.

لبنیات تمرکزتان را به هم می زند:

عزیزی ادامه داد : برخی از لبنیات و مشتقات آن مانند شیر گاو و بستنی در افراد به دلیل افزودنی های موجود حساسیت ایجاد می کند مثلا لاکتوز موجود در شیر باعث اضطراب می شود یا مصرف بیش از حد نوشابه‌های گاز دار، در ایجاد استرس و اضطراب افراد موثر است.

فرحبخش توصیه کرد: در روز کنکور از مصرف لبنیات به دلیل ایجاد تهوع و دل‌درد احتمالی و مایعات زیاد به دلیل برهم خوردن تمرکز و تکرر ادرار باید خودداری شود.

دانه‌های خوراکی که استرس را از شما می گیرد:

پسته، مغزها و دانه های دیگر منابع خوبی از چربی های سالم هستند. خوردن روزانه یک مشت پسته، گردو یا بادام، کلسترول و احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می دهد و بدن را در برابر استرس محافظت می کند البته به دلیل اینکه این دانه ها بسیار پرکالری هستند رعایت در خوردن آنها توصیه می شود.

علاوه بر مواد غذایی نمی توان تاثیر ورزش روزانه را در کاهش استرس نادیده گرفت. ورزش های هوازی در ذخیره کردن اکسیژن کمک کننده هستند. اکسیژن کافی در حالت آرام بخشی بدن بسیار موثر است. پس فعالیت های بدنی خود را به طور منظم هفته ای سه تا چهار بار یا روزی نیم ساعت شروع کنید تا در کنار رعایت رژیم غذایی در کاهش استرس در بدنتان موثر واقع شوید.

بخورید و بخوابید تا استرس نداشته باشید:

عفت غفوری مشاور تحصیلی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه نخستین کار برای کاهش استرس کنکوری ها ذکر و یاد خدا است، گفت: کنکوری ها قبل از هر چیز باید به خدا توکل داشته باشند. همچنین کنکوری ها باید خواب کافی و تغذیه مناسب داشته باشند.

علی عظیمی کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی و مشاور تحصیلی و تربیتی: هرچند که بدن برای تجدید قوا از ۲۴ ساعت شبانه روز به ۷ ساعت خواب نیاز دارد و در غیر اینصورت توانایی ذهنی و حافظه برای یادگیری کاهش یافته و خستگی چیره می شود اما با توجه به فرا رسیدن ایام ماه مبارک رمضان قبل از کنکور سراسری، این فرصت خوبی است که داوطلبان از ساعت ۴ (وقت سحر) تا ۱۰ صبح با استفاده از سکوت و آرامش این لحظات، حسابی دروس را مرور کرده و سپس به استراحت بپردازند.

به راحتی افزایش بازدهی داشته باشید:

هرچند استرس کنکور برای قبولی در رشته‌های تاپ دانشگاهی با موقعیت شغلی مناسب بیشتر می شود، اما خوشبختانه افزایش ظرفیت دانشگاهی این تب را تا حد زیادی شکسته است.

غفوری در مورد نحوه‌ی درس خواندن داوطلبان کنکور در روزهای پایانی گفت: در این روزها به مرور مطالب خوانده شده بپردازند و از یادگیری مطالب جدید بپرهیزند. علاوه بر این داوطلبان باید واقع بین و در حد توان از خود توقع داشته باشند.

عظیمی با بیان اینکه تمرکز روی اشکالات و ضعف‌ها باعث رفع موضوعی آنها می شود، ‌گفت: با تفکیک مطالب مهمتر از کم اهمیت‌تر و خواندن یادداشت برداری‌های خلاصه شده، به راحتی می توان سرعت مرور را افزایش داد؛ این کار همچنین باعث می شود اولویت بندی سوالات سخت و آسان کنکور برای پاسخ دهی در زمان مشخص هم راحت صورت گیرد. به منظور افزایش بازدهی، متناسب کردن استراحت با ساعات مطالعه بهترین کار است.

بهترین نتیجه با کمترین استرس:

این کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی و مشاور تحصیلی و تربیتی با بیان اینکه داوطلبین کنکور برای کاهش استرس خود باید از مشاور و یا روانشناس کمک بگیرند، یادآور شد: خانواده‌ها نباید با انتظارات بی‌جای خود به این استرس دامن بزنند، زیرا آثار ناشی از استرس نتایج زیان‌باری را به وجود می آورد.

خانواده ها باید به فرزندان خود آرامش و امید دهند و به آن ها بیاموزند قبولی در کنکور تنها شرط خوشبختی و موفقیت در زندگی نیست و می توان با کسب هر مهارت و پیشرفتی به موفقیت در زندگی دست یافت. بنابراین ضرورت دارد با ایجاد فضایی آرام و پر نشاط در ضمن رعایت نکات تغذیه‌ای لازم، فرزندان را بدون دغدغه و استرس خاص، راهی آزمون کنند و نوجوانان هم با آرامش خاطر بهترین نتیجه را برای خود رقم زنند.

ریشه اضطراب در کنکور را بخشکانید:

یک مشاور تحصیلی گفت: اصلی‌ترین پارامتر در رفع اضطراب و ایجاد آرامش، کشف ریشه‌ی ترس است.

محمدرضا پوردستمالچی مشاور تحصیلی در خصوص رفع اضطراب در داوطلبان کنکور با بیان اینکه در بیش از ۸۰ درصد موارد، علت ترس روشن نیست، گفت:‌ این موضوع به خاصیت «پیوسته‌سازی» ذهن افراد بستگی دارد؛ این خاصیت موجب می‌شود زمانی که برای دست‌یابی به آرامش به موضوعی فکر می‌کنیم، به صورت ناخودآگاه ذهن ما در دنیای تخیلات سیر کند و ما از موضوع اصلی دور شویم.

وی ادامه داد: بهترین روش ریشه‌یابی علل ترس ها بدون خاصیت پیوسته‌سازی ذهن، نوشتن علت ترس بر روی کاغذ است که دانش آموزان بایستی این کار رابه روش بارش مغزی(بارش مغزی یعنی پیرامون یک موضوع هر آن‌چه را که به ذهن خطور می‌کند، بیان کنیم) انجام دهند،هفت دقیقه به خود فرصت داده تا هر آن‌چه را که می‌توانند، بنویسند.

این مشاور تحصیلی بیان کرد: نوشتن علت اضطراب دو مزیت دارد؛‌ که اول باعث شفاف‌سازی و از بین‌رفتن ابهام در علت ترس است و دوم باعث حذف بسیاری از ترس‌ها  می‌شوند.

پوردستمالچی بنابر این مزایا به دانش آموزان توصیه کرد: ترس‌هایتان را بنویسید و اصلی‌ترین عوامل آن را معین کنید.

 آرامش چگونه می‌آید؟

این مشاور تحصیلی خطاب به داوطلبان در خصوص حفظ آرامش با اشاره به اینکه ترس از افتادن تنها عامل عدم موفقیت در طی‌کردن مسیر است؛ زیرا تمامی شرایط به جز ارتفاع ثابت مانده، اظهار کرد: تصور کنید باید طول یک چوب بلند با عرض کم(مثلاً بیست سانتی‌متر) را که روی سطح زمین قرار گرفته است طی کنید، بدون این که پای شما به سطح زمین برخورد کند. مسلماً به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. اما اگر همین چوب به ارتفاع ۱۰۰ متری سطح زمین منتقل شود، عبور و طی مسیر از روی چوب بسیار دشوار می شود و با ترس زیاد و احتمالاً افتادن همراه است.

وی ادامه داد: اکنون تصور کنید در شعاع بسیار وسیعی تورهای حمایت‌کننده گسترده شده که قطعاً شما را حفاظت می کند و پس از افتادن هیچ صدمه‌ای نخواهید دید. اگر خوب فکر کنید احساس می‌کنید شرایط گذر کردن و طی‌کردن چوب بسیار راحت‌تر است به راستی دلیل این موضوع چیست؟

پوردستمالچی یادآور شد: اگر پس از یافتن ریشه‌ی اضطراب تورهای حمایت‌کننده خود را بسازید و به آن‌ها ایمان داشته‌باشید، احتمال موفقیت شما (عبور از مسیر) بسیار بیشتر می شود. ساختن تورهای نجات بسیار ساده است، کافی است فرمول زیر را استفاده کنید: می‌ترسم از این که … و سپس اگر اتفاق بیفتد در عوض …

وی به داوطلبان توصیه کرد: یادمان باشد، تورهای حمایت‌کننده صرفاً برای ایجاد آرامش و در نهایت رسیدن به هدف است و نباید باعث سستی شود.

با این روش ها وقتتان را در کنکور مدیریت کنید:

یک مشاور تحصیلی گفت: کسب رتبه‌های برتر در کنکور، فقط با داشتن اطلاعات علمی میسر نیست؛ زیرکی و استفاده‌ی درست از وقت نیز نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد.

محمدرضا پوردستمالچی مشاور تحصیلی در خصوص مدیریت زمان در جلسه کنکور گفت: بسیاری از دانش‌آموزان با وجود  اطلاعات علمی بسیار بالا، به دلیل عدم مدیریت زمان در جلسه‌ی آزمون، فرصت نمی‌کنند به همه‌ی سؤال‌‌ها پاسخ دهند و عبارتی مانند «در جلسه‌ی آزمون وقت کم می‌آورم»، «عجله کردم و همین باعث شد تعدادی تست را غلط بزنم»، «وقتی یک سؤال را جواب نمی‌دهم، دچار آشفتگی می‌شوم»، «نمی‌توانم وقتم را در جلسه تنطیم کنم»، «روی یک سؤال، خیلی وقت می‌گذارم و نمی‌توانم به تعدادی از سؤال‌های دیگر پاسخ دهم.» مشکلاتی هستند که بیشتر دانش‌آموزان کنکوری با آن مواجه بوده‌اند.

وی ادامه داد: باید به خاطر داشته باشیم که کسب رتبه‌های برتر در کنکور، فقط با داشتن اطلاعات علمی میسر نیست؛ زیرکی و استفاده‌ی درست از وقت نیز نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد.

این مشاور تحصیلی به نکاتی در مورد مدیریت زمان در جلسه‌ی آزمون اشاره داشت و بیان کرد:داوطلبان با رعایت آن‌‌می‌توانند  افزایش بازدهی در جلسه‌ی آزمون داشته و به  بیشتر سؤال‌هایی را که معلومات کافی برای پاسخگویی به آن را دارند،  پاسخ دهند.

پوردستمالچی افزود: اولین مورد ” تست زمان‌دار” بوده  که هدف از انجام این تمرین، «قدرت تنظیم وقت» و «افزایش سرعت» است، نکته دوم نیز “مدیریت زمان در جلسه” ، نکته سوم” نوشتن زمان شروع پاسخ‌گویی به سؤال‌های هر درس در همان ابتدا” ونکته آخر ” از دست دادن روحیه” در زمان آزمون  است.

وی در ادامه به تکنیک (دایره و ضربدر ) که مرتبط با بحث مدیریت زمان در جلسه کنکور است اشاره داشته وخطاب به داوطلبان گفت: به‌طور‌حتم، تا ‌به ‌حال برای شما اتفاق افتاده است که نام شخص یا موضوعی را به یاد نمی‌آورید و فکر‌ کردن هم نتیجه‌ای نمی‌دهد، اما همین‌که ذهن، به موضوع دیگری مشغول می‌شود، ناگهان نام آن را به خاطر می‌آورید؛ ذهن ما دارای خاصیت رهایش است؛ یعنی اگر از موضوعی رها شود، به آن مسلط می‌شود.

این مشاور تحصیلی یادآور شد:  اصل رجعت بعد از تمرکز، خود‌فعالی ذهن را روی موضوع‌های مختلف می‌رساند بنابراین اگر سؤال‌هایی را که شک دارید یا نمی‌دانید، رها کنید، به‌طور‌حتم جواب آن‌ها را در دور دوم یا در هنگام جواب دادن به تست‌های دیگر، درمی یابید.

پوردستمالچی به مزیت دیگر این روش اشاره داشته و  اظهار کرد: به دلیل این‌که ابتدا به تست‌های ساده پاسخ می‌دهید، روحیه می‌گیرید و به‌راحتی به سؤال‌های سخت هم پاسخ می‌دهید.

وی با یادآوری این مساله که برای موفقیت نیازی به پاسخ دادن همه‌ی تست‌ها نیست و کافی است تست‌هایی را که می‌دانیم درست است، جواب دهیم ، بیان کرد: برای هر سؤال، چهار حالت وجود دارد؛ ۱) با یک نگاه به سؤال و گزینه‌ها، جواب صحیح را تشخیص می‌دهیم؛۲) به سؤال، به‌طور‌ کامل مسلط هستیم و آن را با یک‌بار حل کردن، پاسخ می‌دهیم؛۳) راه‌حل سؤال را نمی‌دانیم یا این‌که پس از کلی وقت ‌گذاشتن، متوجه می‌شویم که راه‌حل صحیح را نمی‌دانیم. در کنار این سؤال‌، یک علامت “خط تیره”گذاشته و عبور می‌کنیم و ۴) حل‌کردن سؤال‌ نیاز به زمان زیادی دارد و یا بین دو گزینه شک داریم. در کنار این سؤال‌ علامت “ضربدر” می‌گذاریم و از آن عبور می‌کنیم.

این مشاور تحصیلی گفت: پس از این‌که سؤال‌های یک درس را به طور ‌کامل جواب دادیم، در صورت داشتن وقت اضافی، می‌نویسیم رجوع به قسمت قبل و ابتدا به سؤال‌هایی که در کنار آن‌ها علامت “ضربدر” وجود دارد و سپس به سؤال‌‌هایی که کنار آن‌ها علامت “خط تیره” وجود دارد، پاسخ می‌دهیم.

پوردستمالچی بیان کرد: با اجرای این روش، دست‌کم ۲۰ درصد زمان دارید که به تست‌های (ضربدر و خط تیره دار) پاسخ دهید.

این مشاور تحصیلی اظهار داشت: همان‌طور که می‌دانید درصد متعادل در همه‌ی درس‌ها، عامل مؤثری در افزایش نمره‌ی تراز و رتبه است؛ بنابراین، هر درس را فقط در زمان مورد پیش‌بینی، پاسخ دهیدو برای این موضوع و کنترل آن، با شروع آزمون، طبق جدول پیش‌بینی زمان پاسخ‌گویی به سؤال‌ها، زمان شروع هر درس را در ابتدای آن درس بنویسید.

وی به “از دست دادن روحیه “در جلسه کنکور اشاره داشت و گفت: بیشتر داوطلبان کنکور وقتی نمی‌توانند به یک یا چند سؤال پاسخ دهند، دچار آشفتگی می‌شوند و روحیه‌ی خود را از دست می‌دهندکه علت این موضوع، ایده‌آل‌گرایی و میل پاسخ‌گویی به تمامی سؤال‌ها است.

پوردستمالچی یادآور شد: خوب است بدانید  تعداد داوطلبانی که به ۱۰۰ درصد سؤال‌‌ها پاسخ می‌دهند، بسیار کم بوده و تعداد آن‌ها زیاد نیست. پس نگران این نباشید که ۱۰۰ درصد نزدید. ولی نگران این موضوع باشید که نتوانید توانایی‌های خود را بروز دهید؛ مهم نیست که نتوانیم به همه‌ی تست‌ها پاسخ دهیم، مهم این است که بتوانیم همه‌ی سؤال‌‌هایی را که می‌دانیم، پاسخ دهیم.

در روزهای آخر منتهی به کنکور سراسری در خصوص رعایت مسائل تغذیه ای داوطلبان چند توصیه داشت و گفت: همیشه باید دریافت غذا با نیازهای متابولیک (سوخت و ساز) بدن متناسب باشد، هم چنین استفاده از غذاهای چرب را محدود کنید، زیرا هضم این غذاها سخت تر است و باعث سنگینی و کسلی می‌شوند و از غذاهای پروتئینی به میزان متناسب بهره جویید؛ پروتئین‌های اساسی را در گوشت، جگر، حبوبات (عدس و لوبیا و …) سویا و مانند آن‌ها می‌توانید به‌دست آورید.
وی با بیان اینکه مواد قندی نیاز اصلی فعالیت‌های مغزی را تأمین می‌کنند،افزود: حتماً در جلسه‌ی آزمون نیز مواد هیدرات کربنی مثل شکلات، بیسکوئیت و… همراه داشته باشید تا هنگام ضعف، از آن‌ها بهره گیرید.
این مشاور تحصیلی بیان کرد: استفاده از میوه‌ها در این فصل حتما قبل از استفاده باید ضدعفونی شوند؛ خوردن هندوانه، زردآلو، گوجه‌سبز اگر هم‌زمان صرف شوند، باعث ناراحتی‌های گوارشی می شود.
پوردستمالچی با اشاره به اینکه خوردن گردو، پسته، بادام و فندق به میزان مناسب (نه افراط) مفید است، عنوان کرد: به دلیل گرمای هوا و از دست دادن میزان فراوان آب و املاح (نمک) حتماً به میزان مناسب مایعات و نمک در غذا استفاده کنید.
وی افزود: هرگز در رستوران‌ها و بیرون از منزل غذا نخورید؛ حتی از غذاهایی که مدت زیادی بیرون از یخچال مانده‌اند نیز استفاده نشود.
این مشاور تحصیلی  گفت: از قرص‌های انرژی‌زا هرگزاستفاده نشود چراکه ضرر این قرص‌ها از منفعت آن‌ها بیشتر است هم چنین به خاطر داشته باشید که بعد از هر وعده غذا بلافاصله مطالعه را شروع نکنید، زیرا پس از هر وعده غذا جریان خون در اطراف دستگاه گوارش افزایش یافته و از کارایی هوش می‌کاهد.

درباره نویسنده

انتهای پیام/ انتشار خبر از كاني نت

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كاني نت|KaniNet. محفوظ است.