ثبت نام دریافت کارت اعتباری خرید کالای ایرانی

ثبت نام دريافت كارت اعتباري خريد كالاي ايراني

به گزارش -“سایت خبری کانی نت kaninet”- بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری که حقوق خود را از بانک صادرات دریافت می نمایند و حقوق آنها کمتر از  یک میلیون و پانصد هزار تومان می باشد،میتوانند با مراجعه با سامانه “ثبت نام دریافت کارت اعتباری خرید کالای ایرانی” با وارد کردن شماره حساب،کدملی و شماره شناسنامه ثبت نام نمایند.

طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانیان -کارا کارت :

معرفی وضرورت اجرای طرح
کارت خرید اعتباری یک ابزار مالی است مانند تسهیلات و ضمانت نامه بانکی که یک فرد با استفاده از آن می تواند کالایی را خریداری نماید که بدون این ابزار امکان خرید آن ممکن نبوده است. این کارت تاکنون برای اقشار مختلف و توسط ادارات و سازمان های مختلف صادر شده است. در طرح جدید که توسط معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با عنوان کارت رفاه اجتماعی ایرانیان (کاراکارت) معرفی گردیده است، تلاش شده است که این کارت اعتباری به طور گسترده بین اقشار مختلف توزیع گردد و از این رو برای فروشگاه های پذیرنده کارت مزیت و یا صرفه های حاصل از قیاس بزرگ ایجاد شود چرا که فروشگاه ها با توجه به افزایش تعداد مشتریان می توانند کالاهای خود را با قیمت مناسب تر تامین و به مردم عرضه نمایند. در این طرح تلاش شده است که دریافت کنندگان این کارت بدون ارائه تضامین بانکی (سفته یا معرف) از این کارت و ابزار نوین مالی بهره مند شوند. کارت خرید اعتباری به عنوان یک وام کوچک محسوب می شود که دارنده آن می تواند نواسانات خرید خود را کاهش دهد و بدون مراجعه به بانک یا افراد حقیقی مانند دوستان و اقوام ، نیاز کوتاه مدت خود را تامین کند. لازم بذکر است در حالی که در بسیاری از کشورها کارت اعتباری به عنوان ابزاری برای خروج از رکود مطرح است در ایران عدم دسترسی به وام های خرد یکی از علل مهم فقر اقتصادی محسوب می شود.

جامعه هدف : در این طرح در مرحله اول بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری و در صورت تمایل سایر وزارتخانه ها ، سایر کارکنان دولت میتوانند مشمول این طرح شوند، در همین راستا تلاش می شود برای کارگران و افراد بخش خصوصی که حق بیمه را به تامین اجتماعی می پردازند و اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی، کارت صادر شود.

مشخصات طرح :

فروشگاه های پذیرنده طرح:

تعاونی های سراسر کشور، فروشگاه های زنجیره ای رفاه، اتکا، شهروند، سپه، اسکان، اسکات و فرهنگیان که در صورت ازدیاد تقاضا به تعداد این فروشگاهها افزوده می شود. در مراحل اولیه بدلیل مشکلات اجرایی امکان استفاده از تعاونی های استانی ممکن نمی باشد. در صورت تداوم طرح و پذیرش مقررات کار و اجرای طرح توسط تعاونی های استانی می توان فروشگاههای استانی را به شبکه پذیرنده کارت افزود.

فرایند درخواست کارت اعتباری:

بازنشستگان تأمین اجتماعی وبازنشستگان کشوری، می توانند از طریق همین سامانه درخواست خود را برای دریافت کارت اعلام نمایند.

شرایط بهره مندی از طرح کارت اعتباری:

  • کلیه بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی میتوانند از این طرح استفاده نمایند که حقوق بانشستگی خود را از یکی از شعب بانک رفاه دریافت می نمایند.
    • کلیه بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری میتوانند از این طرح استفاده نمایند که حقوق بانشستگی خود را از یکی از شعب بانک صادرات دریافت می نمایند.

زمان تحویل کارت:

انتظار میرود حداکثر پس از مدت ۱۵ روز از زمان ثبت نام ، کارت برای هر فرد صادر گردد.

نحوه دریافت کارت:

پس از چاپ کارت به شماره تلفن همراه که متقاضی اعلام کرده و شعبه بانک انتخاب شده از سوی ایشان از طریق همین سامانه ، پیامکی ارسال و زمان و شعبه تحویل دهنده کارت به متقاضی اعلام می شود.فرد به بانک مراجعه می کند و با ارائه کارت ملی و تکمیل فرم رضایتنامه کسر از حقوق، کارت خرید اعتباری خود را دریافت می نماید.
• هزینه صدور کار ۲۰۰۰ تومان می باشد که در بانک از انها اخذ خواهد شد.

فعال کردن کارت:

در پاکت حاوی کارت خرید اعتباری، رمز کارت بصورت برگه ای جداگانه وجود دارد که با اولین خرید از فروشگاههای فوق الذکر و پس از ورود رمز مربوطه در دستگاه کارت خوان، کارت فعال می شود.
• تغییر رمز کارت از طریق همان دستگاه کارت خوان امکان پذیر میباشد.

میزان اعتبار کارت:

میزان اعتبار کارت یا میزان تخصیص وام معادل چهار برابر حقوق هر ماه فرد می باشد. به طور مثال اگر فردی ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال حقوق دریافتی در ماه داشته باشد میزان وام اعتباری خرید کالای ایشان ۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال خواهد بود.

مدت اعتبار کارت:

مدت اعتبار کارت بر روی کارت درج شده است و در صورتی که اجرای این طرح تداوم یابد امکان شارژ مجدد کارت وجود دارد .

بانکهای طرف قرارداد:

  • بانک رفاه کارگران
    • بانک صادرات

کارمندان رسمی و پیمانی، بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی کشوری و زوج‌های جوانی که در سامانه تسهیلات ازدواج نام نویسی کرده و هنوز تسهیلات نگرفته‌اند، مشمول دریافت کارت اعتباری می‌شوند.

ضمن آنکه از امروز چهار میلیون بازنشسته می توانند اینترنتی برای کارت های خرید نام نویسی کنند .

ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در گفتگو با فارس، با اشاره به تقسیم بندی مشمول دریافت کارت اعتباری در فاز اول به سه گروه هدف توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اظهارداشت: گروه اول زوج‌های جوانی هستند که در سامانه دریافت تسهیلات ازدواج ثبت نام کرده‌ و کد رهگیری دریافت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه زوج‌ها با همان کد می‌توانند درخواست خود را برای دریافت کارت اعتباری خرید کالا در سامانه ثبت کنند، افزود: البته این تسهیلات علاوه بر تسهیلات وام قرض‌الحسنه ازدواج است و اگر از این تسهیلات استفاده کنند، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج آنها حذف نمی‌شود.

وی تصریح کرد: گروه دوم کارمندان رسمی و پیمانی دولت و گروه سوم بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری که دریافتی آنها کمتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان (۱۵ میلیون ریال) است، هستند.

وی ادامه داد: منابع اجرای طرح توسط بانک مرکزی احصا شده و از امروز این سه گروه در فاز اول می‌توانند درخواست دریافت کارت اعتباری را بدهند.

حکیمی در توضیح جزئیات نحوه ثبت نام متقاضیان مشمول در طرح کارت اعتباری، گفت: شنبه سامانه ثبت نام تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج باز می‌شوند و زوج‌هایی که کد رهگیری دارند، می‌توانند برای دریافت کارت اعتباری در این سامانه ثبت نام کنند.

وی در مورد ثبت نام کارمندان و بازنشستگان، گفت: فرم‌هایی از طرف دستگاه‌ها در اختیار متقاضیان واجد شرایط قرار می‌گیرد، همچنین فرم دیگری هم در هنگام ارائه کارت از طرف بانک‌ها در اختیار آنها قرار می‌گیرد که بیشتر کاربرد احراز هویت دارد.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی افزود: دستگاه درخواست‌ها را دریافت و به همراه گواهی کسر حقوق به بانک ارسال می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که سقف کارت اعتباری برای کسانی که حداکثر ۵ر۱ میلیون تومان درآمد دارند، چقدر است، گفت: در طرح سقف کارت اعتباری برای افراد تا چهار برابر دریافتی ماهانه است،بنابراین فردی که حداکثر ۵ر۱ میلیون تومان دریافتی دارد، کارت اعتباری شش میلیون تومانی دریافت می‌کند.

وی ادامه داد: حدود ۴۰۰ هزار نفر در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج ثبت نام کرده‌اند که مشمول این طرح می‌شوند همچنین حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر از کارمندان و بازنشستگان هم شرایط دریافت کارت اعتباری را دارند بنابراین حدود یک میلیون (تا یک میلیون ۱۰۰ هزار) کارت اعتباری توزیع خواهد شد.

حیکمی اعتبار مدت زمان استفاده از کارت‌های اعتباری را یک سال بیان کرد و گفت: در صورت صلاحدید دولت امکان تمدید اعتبار آن وجود دارد.

همچنین رئیس اتحادیه لوازم خانگی گفت:افرادی که گواهی کسر از حقوق داشته باشند می‌توانند از تسهیلات جدید خرید اقساطی لوازم خانگی استفاده کنند و شرایط اعطای این تسهیلات توسط بخش خصوصی شبیه طرح دولت است و در اقساط ?? ماهه پرداخت

می شود.

محمد طحان پور در گفتگو با تسنیم، در ارتباط با طرح جدید این اتحادیه برای فروش اقساطی لوازم خانگی به مردم اظهار کرد: این طرح در مرحله اول به صورت پایلوت در تهران آغاز می‌شود و در مرحله بعد به سایر استانها توسعه می‌یابد.

وی خاطر نشان کرد: سعی می کنیم در اجرای این طرح تنوع مناسبی برای عرضه کالاها ایجاد شود و بتوانیم علاوه بر کالاهای داخلی کالاهای خارجی را هم در طرح شرکت دهیم تا مردم بتوانند به آسانی کالای مورد نظر خود را انتخاب کنند.

طحان پوربا اشاره به رکود در فروش لوازم خانگی در کشور تصریح کرد: مردم به دلیل تاخیر طولانی در شروع طرح دولت، از خرید لوازم خانگی صرف نظر کرده‌اند و قصد ما از اجرای این طرح رونق بخشیدن دوباره به بازار است.

وی در پایان گفت: جزئیات کامل این طرح به زودی برای آگاهی مردم اطلاع رسانی عمومی می شود.

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم گفت: از شنبه چهار میلیون بازنشسته می توانند، اینترنتی برای کارت های خرید نام‌نویسی کنند. به گزارش فارس، احمد میدری دیشب در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه در دو استان نام نویسی کارت های خرید برای بازنشستگان انجام شده است، اظهارداشت: ۷۰ هزار کارت چاپ شده است که امیدواریم در میان بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی توزیع شود.

وی افزود: از امروز چهار میلیون بازنشسته می توانند اینترنتی برای کارت های خرید نام نویسی کنند.

طهماسب مظاهری وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی هم در این برنامه با بیان اینکه اجرای طرح کارت اعتباری به رونق اقتصادی کشور کمک می کند، گفت: تاکنون یک کارت اعتباری هم صادر نشده است. وی افزود: آن زمانی که این طرح اعلام شد، یک ایده بود و نه یک طرح ساماندهی شده و نظام مند و اکنون هم ساز و کاری برای اجرای طرح کارت اعتباری وجود ندارد.

مظاهری گفت: دولت از انجام این کار به وسیله کارت اعتباری بگذرد و اگر خانوارهای نیازمند را شناسایی کرده، طرح تسهیلات خرید لوازم خانگی را در همان کارت های معمولی اجرا کند.

“برای ثبت نام دریافت کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در فروردین ماه ۹۵ اینجا را کلیک کنید”

امین پور خلیلی مدیر فروش یکی از بنگاه های تولیدی داخلی:این کارت برای تولید کنندگان داخلی لوازم خانگی در بحث توزیع و فروش اثرات مثبتی به همراه خواهد داشت و می توان به عنوان یک محرک برای تولید داخل به آن نگاه کرد.

وی در ادامه افزود: گروه های انتخاب شده جهت تخصیص کارت خرید کالای ایرانی که شامل، بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی، کارمندان و بازنشستگان آموزش و پرورش می شوند، انتخاب های به جایی هستند.

این فعال اقتصادی در خصوص مکان های توزیع کالاهای تحت پوشش کارت خرید کالای ایرانی اظهار داشت: محل توزیع محصولات تحت پوشش این کارت هنوز بطور مطلوب مشخص نشده و این مسأله خلائی را بوجود آورده به طوری که لیست فروشگاه های لوازم خانگی در سایت وزارت صنایع موجود است ولی با توجه به شرایط جدیدی که برای این طرح در خصوص واریز مستقیم هزینه این محصولات به حساب کارخانه اعمال شده هنوز از طرف بانک ها دستگاه پوز مخصوص به این فروشگاه ها تخصیص پیدا نکرده است.

وی پیش بینی خود درمورد آینده این طرح را چنین عنوان کرد: با توجه به پیگیری مشمولین طرح برای دستیابی به امکانات ارائه شده، پیش بینی می کنیم که استقبال قابل توجهی از کارت های خرید کالای ایرانی صورت پذیرد.

پور خلیلی در پایان به تنها نقطه ضعف این طرح اشاره کرد و گفت: خدمات طرح کارت خرید کالای ایرانی به طور متوازن و یکنواخت در همه شرکت ها پوشش داده نمی شود، برخی تولید کنندگان هستند که دارای فروشگاه ها و نمایندگی های فروش اختصاصی هستند و این امر موجب می شود از سایر تولید کنندگان که محصولاتشان به طور پراکنده در بازار توزیع می شود سبقت بگیرند.

خریداران تحقیق قبل از خرید را فراموش نکنند

محمد طحان پور رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: مشکل صنعت لوازم خانگی رکود و کیفیت پایین محصولات نیست بلکه معضل اساسی در بسیاری کارخانه های لوازم خانگی عدم توانایی برای ارائه خدمات پس از فروش است.

وی در ادامه افزود: در حوزه های مختلف صنعت لوازم خانگی نیاز به همه کارخانه های موجود نیست بلکه تنها تعداد محدودی از آنها را می توان به عنوان قدرتهای لوازم خانگی تولید داخل معرفی کرد .

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت:در دوران پسابرجام صنعت کشور با دنیا آشتی کرده و سرمایه گذاران زیادی ابراز علاقمندی به سرمایه گذاری در بازار کشور کرده اند.

طحان پور در خصوص طرح کارت خرید کالای ایرانی عنوان کرد: پس از ماه ها تاخیر، این کارت به دست چهار گروهی که برای استفاده از خدمات این طرح معرفی شدند رسید و افراد مشمول این طرح می توانند از سه ماه اعتبار این کارت ها استفاده کنند .

وی تاکید کرد:مصرف کنندگان می بایست  در هنگام مراجعه به فروشگاه تحقیق کنند و سپس اقدام به خرید نمایند زیرا طبق شرایط تعریف شده امکان پس دادن کالا وجود ندارد.

وی تصریح کرد:حسن این طرح کالاهای خوبی است که در آن گنجانده شده و وام ۱۲ درصدی که برای آن تعریف شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار داشت: رکودی در صنعت لوازم خانگی مشاهده نمی کنم، تنها مشکل زیاد شدن تعداد تولیدکنندگان است با وجود افزایش کارخانه های لوازم خانگی صادرات چشم گیری نداشتیم.

وی تاکید کرد: مردم نگران قیمت لوازم خانگی نباشند زیرا گرانی سال های قبل امکان ندارد مجدد به وقوع بپیوندد.

درباره نویسنده

انتهای پیام/ انتشار خبر از كاني نت

یک نظر

  • بازنشسته wrote on ۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۳:۳۸

    سلام بازنشسته هستم و از بانک صادرات حقوق می گیرم اما حائز شرایط برای ثبت نام کارت اعتباری نشدم.چرا که سقف حقوق را یک و پانصد اعلام کرده بودن و متاسفانه بدلیل اینکه دریافتی من شصت تومان بیشتر بود شامل حال من نشد!آیا این تبعیض نیست ؟چرا کارت اعتباری شامل همه ی بازنشسته ها نمی شود؟خواهشمندم تجدید نظر کنید

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 كاني نت|KaniNet. محفوظ است.