تجمع اعتراضی دانشجویان آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی

تجمع اعتراضي دانشجويان آزمون كارشناسي ارشد علوم پزشكي

به گزارش “سایت خبری کانی نت kaninet”- به نقل از خبرگزاری مهر تجمع اعتراضی دانشجویان آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی:

جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی امروز و در دومین روز، در اعتراض به روند برگزاری آزمون‌های جامع، مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.
جمعی از دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی دیروز و امروز در اعتراض به روند برگزاری آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و دارو سازی با حضور مقابل این وزارتخانه اعتراض خود را اعلام کردند و این درحالی است که این دانشجویان برای ادامه روند اعتراض خود به نهاد ریاست جمهوری رفتند.
دانشجویان در این تجمع بر روند برگزاری آزمون و نحوه طراحی سوالات معترض بودند و معتقد بودند برخی از ارفاقات که در دوره های گذشته به شرکت کنندگان در این آزمون اختصاص می یافت، در این آزمون وجود نداشته است.

این دانشجویان از مسئولان وزارت بهداشت درخواست داشتند که ارفاقات به شرکت کنندگان در این دوره مانند دوره های قبل باشد، این درحالی است که دکتر نسل سراجی، رئیس مرکز آزمون و سنجش وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار علمی «خبرگزاری دانشجو»، گفت: من به تمامی دانشجویان قول می دهم که در برگزاری این آزمون هیچ حقی از هیچ یک از دانشجویان ضایع نشده و هرگونه ارفاقی که لازم بوده به دانشجویان ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه آزمون های جامع دانشجویان پزشکی سال های طولانی است که در وزارت بهداشت برگزار می شود، افزود: دو سال گذشته شورای عالی برنامه ریزی مصوب کرد که کف نمره قبولی برای دانشجویان در این آزمون ها با فرمول جدید محاسبه شود که براساس این فرمول دانشجو باید ۵۰ درصد نمره قبولی را کسب کند که به طور مثال اگر نمره دانشجویان از ۲۰  تعیین شود، لازم است دانشجویان حداقل نمره ۱۰ را کسب کنند.

رئیس مرکز آزمون و سنجش وزارت بهداشت بیان داشت: آیین نامه محاسبه جدید نمره دانشجویان در آزمون های جامع دو سال گذشته به تمامی دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است.

نسل سراجی تصریح کرد: در روند برگزاری آزمون پس از انتشار کلید اولیه سئوالات در سایت مرکز سنجش و آزمون وزارت بهداشت، دانشجویان و افرادی که به سئوالات اعتراض دارند از طریق سایت اعتراضات خود را به مرکز آزمون ارسال می کنند و پس از آن اعتراضات به دبیرخانه ارسال و در آنجا رسیدگی می شود.

وی بیان داشت: دبیرخانه از افرادی که در روند طراحی سئوالات شرکت داشته و همچنین افراد متخصص دعوت می کند که اعتراضات دانشجویان را بررسی کنند و پس از بررسی و یا اعمال اعتراضات در نهایت کلید نهایی سئوالات آزمون جامع بر روی سایت سازمان قرار داده شده و نتایج نیز براساس این کلید نهایی به دانشگاه ها اعلام می شود.

رئیس مرکز سنجش و آزمون وزارت بهداشت تصریح کرد: همچنین قبل از اعلام نتایج نهایی تک تک سئوالات آنالیز شده و نتایج این بررسی به وزیر بهداشت ارائه می شود که بر این اساس سئوالات در شش درجه ساده، متوسط، دشوار، خیلی دشوار، فوق دشوار و میانگین ضریب دشواری تقسیم بندی می شوند و در صورتی که تعدادی از سئوالات به عنوان سئوالات خیلی دشوار شناخته شود، بر اساس صلاح دید نمره این سئوالات به افرادی که با نمره ارفاق قبول می شوند، داده خواهد شد.

نسل سراجی اضافه کرد: بیشتر افرادی که در آزمون های جامع نمره قبولی را کسب نمی کنند، دانشجویانی هستند که در کشورهای غیر معتبر تحصیل کرده اند و به دلیل کافی نبودن آموزش ها نمی توانند در این امتحان برگزیده شوند.

وی با بیان اینکه افراد فعال در وزارت بهداشت متولیان گروه پزشکی در کشور هستند، بیان داشت: دانشجویانی که مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده اند، خواهان دریافت نمره قبولی هستند که این سئوال مطرح است آیا مردم جامعه به ما این حق را می دهند که بدون داشتن اطلاعات لازم به افرادی که نمره لازم در آزمون های جامع را نیاورده اند، نمره اضافی داده شود؟

رئیس مرکز سنجش و آزمون وزارت بهداشت تصریح کرد: در آزمون پیش کارورزی ۱۰ درصد مردودی، در آزمون علوم پایه پزشکی ۱۳٫۳ درصد مردودی، در آزمون دارو سازی حدود ۸ درصد مردودی  و در آزمون دندانپزشکی حدود ۳۰ درصد مردودی وجود داشت که آمار مردودی های رشته دندانپزشکی از دیگر رشته ها بیشتر بوده است که این امر مربوط به بحث آموزش به دانشجویان این رشته است که باید بررسی شود.

نسل سراجی بیان داشت: در سال حدود ۲۷ آزمون در این مرکز برگزار می شود که به طور میانگین می توان گفت هر دو هفته یک بار یک آزمون توسط این مرکز برگزار خواهد شد.

خاطرنشان می شود، در مجموع دانشجویان بر حذف حد نصاب نمره قبولی به صورت شناور، تعیین حد نصاب نمره از ۱۰۰ و حذف ارفاقات معترض بودند و در مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند

جمعی از داوطلبان کارشناسی ارشد رشته‌های علوم پزشکی برای دومین بار در مقابل ساختمان وزارت بهداشت در اعتراض به کاهش ظرفیت رشته‌های کارشناسی ارشد علوم پزشکی بدون اطلاع آنان تجمع کردند.

این داوطلبان با تجمع در مقابل وزارت بهداشت ضمن اعتراض به کاهش ظرفیت‌ها بدون اطلاع قبلی، خواستار بازگشت ظرفیت‌ها به سال ۹۲ شدند.

یکی از داوطلبان معترض به خبرنگار ایسنا گفت: ظرفیت‌ها بیش از۵۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده و این مساله بدون اطلاع‌رسانی قبلی و بعد از کنکور انجام شده است. این در حالی است که آقای پورکاظمی قبل از کنکور اعلام کرده بودند که ظرفیت‌ها اگر افزایش نداشته باشد به هیچ وجه کاهش نخواهد داشت.

یکی از داوطلبان کارشناسی ارشد رشته صنایع غذایی نیز با بیان اینکه ۶۵ درصد ظرفیت این رشته کاهش داشته است، گفت: رشته صنایع غذایی فقط در دو دانشگاه شهیدبهشتی و تبریز پذیرش دارد که دانشگاه شهید بهشتی ظرفیتش از ۱۵ نفر به ۵ نفر و دانشگاه تبریز از ۱۲ نفر به ۵ نفر کاهش پیدا کرده است.

این داوطلبان معترض با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت اگر نیرو لازم ندارد، باید یک سال قبل از کنکور این مساله را اعلام کند، افزودند: هر سال قبل از ثبت‌نام ظرفیت‌ها مشخص بود، اما امسال بعد از ارائه کارنامه‌ها، ظرفیت‌ها اعلام شد. از سوی دیگر ظرفیت‌های دانشگاه‌های بین‌المللی که شهریه‌ای است، افزایش پیدا کرده است و سوال اصلی اینجاست که چرا دانشجویی که استعداد دارد باید برای تحصیل پول پرداخت کند. این مساله در حالی است که هنوز هزینه‌های دانشگاه‌های بین‌المللی نیز مشخص نشده است.

یک داوطلب رتبه ۲۵ کنکور کارشناسی ارشد علوم پزشکی در اعترض به بی‌برنامگی‌های وزارت بهداشت، گفت: ابتدا زمان اعلام نتایج را ۲۴ تیرماه اعلام کردند؛ اما مجددا شب ۲۴ تیرماه زمان اعلام نتایج، هفته اول مردادماه اعلام شد، این درحالیست که نتایج ۲۷ تیرماه بر روی سایت قرار گرفت. همچنین قراربود که طی یک هفته نتایج اعتراضات اعلام شود، اما هنوزهیچ‌گونه نتیجه‌ای اعلام نشده است.

وی ادامه داد: همچنین در اسفندماه منابع درسی را تغییر دادند به گونه‌ای که رشته شیمی تبدیل به رشته بیوشیمی شده است. در حالی که بیوشیمی هیچ ربطی به شیمی ندارد.

این داوطلب معترض با تاکید بر اینکه ۲۰ درصد ظرفیت برای سهمیه جانبازان در نظر گرفته شده است، گفت: با این وجود فقط ۸۰ درصد سهمیه آزاد وجود دارد و این بدین معناست که شانس قبولی حتی از ظرفیت‌های اعلام شده نیز کمتر است.

یکی از دانشجویان دستیاری دندان پزشکی نیز در تماس تلفنی با ایسنا نسبت به نحوه محاسبه نمره دانشجویان اعتراض کرد واظهارکرد: من در آزمون دستیاری دندان پزشکی رتبه ۲۸ را کسب کردم، این در حالی است که فرد دیگری با نمره مشابه رتبه ۱۱ را کسب کرده است و هم چنین در موردی دیگر، دو نفر با نمره یکسان رتبه‌های ۳۰ و ۵۲ را کسب کرده‌اند.

وی با بیان این که پس از بررسی چندین کارنامه متوجه شدیم که دروس ضریب بندی شده‌اند، گفت: هر سال آزمون به گونه‌ای بود که تمام سوالات یک ارزش داشتند و با محاسبه نمره، رتبه بندی‌ها انجام می شد؛ اما در آزمون امسال بدون اطلاع قبلی دروس مختلف آزمون، ضریب بندی شده‌اند به گونه‌ای که ارزش یک سوال آزمون با ۳ سوال یک درس دیگر برابری می‌کند وحتی برخی دروس تاا ضریب ۶ محاسبه شده اند که این امر بی عدالتی است.

وی با اشاره به این که به وزارت بهداشت نیز بابت این موضوع مراجعه کرده‌ایم، ادامه داد: متاسفانه وزارت بهداشت این اعتراضات را قبول نکرده است. با این وصف در حق برخی ظلم شده و برخی دیگر نیز از این مسئله سود برده‌اند که درهر دو حالت چه این موضوع تصحیح شود و چه به همین شکل باقی بماند یکسری از داوطلبان ضربه روحی خواهند خورد.

درباره نویسنده

انتهای پیام/ انتشار خبر از كاني نت

۳ Comments

 • سارا wrote on ۱۰ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۶:۲۰

  من به نتیجه کنکور اعتراض دارم باید چکارکنم

 • مریم wrote on ۹ تیر, ۱۳۹۵, ۱۵:۱۴

  منم اعتراض ارم
  منم راهنمایی کنید لطفا
  واسه من دوتادرسمو ودردامو روری که ازکنکور امدم حساب کردم امروز وقتی نتیجه مو دیدم هنگ کردم
  یه درصدمو منفی زده درصورتیکه منفی زدم
  توروخدا یکی کمکم کنه
  دارم دیونه میشم

 • سمیه wrote on ۱۰ تیر, ۱۳۹۵, ۱۳:۰۷

  به نظر خودم امتحانم رو خوب دادم مثلا روانشناسی حداقل یک سوم پاسخها درست بوده در حالی که نمره منفی یک برام رد شده و کلا در رشته بهداشت قبول نشدم این ازمون بیشتر جنبه یا شانس یا اقبال دا شته تا جنبه لیاقت تحصیلی به هر حال امیدوارم حق به حق دار برسه

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كاني نت|KaniNet. محفوظ است.