به مکان های غیر مجاز برای انتخاب رشته کنکورسراسری نروید/گزارش میدانی

کانی نت:

گزارش میدانی از خبرگزاری مهر در تهران:

انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۳ امروز چهارشنبه ۱۵ مردادماه در سایت سازمان سنجش و آموزش کشور آغاز می شود و بازهم آموزشگاه های معروف و دفاتری که به فعالیت های آموزشی و غیر آموزشی می پردازند، به صورت غیرمجاز با دریافت مبالغ زیاد با وعده ۱۰۰ درصد تضمینی به انتخاب رشته برای داوطلبان اقدام می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۹۳ در سامانه سازمان سنجش به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org انجام می شود و تا ۲۲ مردادماه ادامه دارد.

دکانهای انتخاب رشته باز شدند:

اما به همین راحتی ها هم نیست! انتخاب رشته که شروع می شود ناگهان برخی مراکز هم در میدان انقلاب و سایر مناطق شهری فعال می شوند و انتخاب رشته انجام می دهند. برخی داوطلبان هم که نگران نحوه انتخاب رشته خود هستند به مراکز متعددی که باز شده اند اعتماد کرده و آینده خود را در ازای پرداخت مبلغی، در دستان این افراد قرار می دهند.

جالب اینجاست که هر کدام از این مراکز هم خود را در انجام انتخاب رشته بهترین می دانند. خبرنگار مهر، با مراجعه به برخی از این مراکز، شیوه های انتخاب رشته را در آنجا جویا شد.

۱۰۰ درصد تضمینی با ۵۰ هزار تومان!

بازارچه های زیر پله ای خیابان انقلاب امسال هم برای انتخاب رشته دکان خود را باز گذاشته اند! عبارت “انتخاب رشته ۱۰۰ درصد تضمینی”روی کاغذ که به دیوار یکی از این بازارچه ها چسبانده شده هر داوطلبی را به زیر پله ها می کشاند.

اما برای اینکه به سمت مرکز انتخاب رشته راهنمایی شوید، فردی بالای پله ها نشسته و وقتی مطمئن می شود شما مشتری انتخاب رشته هستید باید پشت سرش حرکت کنید تا به سمت دفتر اصلی راهنمایی شوید.

یک دفتر کوچک که ظاهراً کار پایان نامه نویسی هم انجام می دهد و این روزها به خاطر انتخاب رشته، دیگر دست به پایان نامه ها نمی زند! آماده خدمت دهی به شماست. در این دفتر چهار صندلی و دو کامپیوتر قرار دارد و فردی که مسئول اصلی انتخاب رشته است، با دریافت ۵۰ هزار تومان برای شما انتخاب رشته تضمینی انجام می دهد. کار سختی هم نیست، فقط کارنامه داوطلب را می گیرد و با همکاری و هماهنگی داوطلب، انتخاب رشته انجام می شود!

نرم افزار انتخاب رشته؛ ۲۷ هزار تومان

حال بهتر است با نوع دیگری از انتخاب رشته آشنا شوید که سازمان سنجش هم اصلاً آن را توصیه و حتی تایید نمی کند. در میان فروشگاههای فروشنده نرم افزارهای کامپیوتر، یک تبلیغ دیگر با نام ” فروش نرم افزار انتخاب رشته ” دیده می شود.

یک نرم افزار ۲۷ هزار تومانی که “رایان رشته ” آن را آماده کرده این روزها در بازار انقلاب زیاده دیده می شود. بر اساس اطلاعاتی که روی این بسته درج شده، این نرم افزار دارای ویژگیهایی از جمله انتخاب رشته بر اساس رشته شهر، اعلام احتمال قبولی در هر رشته و معرفی رشته های جدید است و قابل نصب بر انواع ویندوزهاست. جالبتر آنکه وقتی نرم افزار رتبه داوطلب را دریافت می کند، به داوطلب می گوید که احتمال قبولی اش در دانشگاههای کشور زیاد، متوسط یا کم است!

به گفته فروشنده این نرم افزار ۱۰۰ درصد مورد تایید سازمان سنجش است در حالیکه حسین توکلی – مشاور عالی سازمان سنجش ـ این روزها بارها و بارها تاکید کرده که نرم افزار هیچ مرکزی برای انتخاب رشته مورد تایید این سازمان نیست. ضمن آنکه سازمان سنجش برای جلوگیری از مراجعه داوطلبان به مراکز غیرمجاز، نرم افزار مجازی انتخاب رشته را در سامانه این سازمان برای داوطلبان فعال کرده که مبلغ آن ۱۵ هزار تومان است.

انتخاب رشته موسسات کنکوری مشهور:

اما یک موسسه آموزش کنکور مشهور هم شیوه دیگری برای انتخاب رشته دارد. خبرنگار مهر با مراجعه به این موسسه نحوه و شهریه انتخاب رشته را جویا شد. در بدو ورود به موسسه، ابتدا جنسیت داوطلب پرسیده می شود. سپس به محل دیگری که برای انتخاب رشته در نظر گرفته شده راهنمایی خواهید شد.

پشت چندین میز موقت که ظاهراً فقط برای انتخاب رشته تعبیه شده کارشناسانی نشسته اند که ابتدا درباره رتبه داوطلبان سوال می پرسند و بعد شیوه های مشاوره و انتخاب رشته را به اطلاع داوطلبان می رسانند.

به گفته یکی از این کارشناسان، یک پکیج ۶۰ هزار تومانی که شامل نرم افزار انتخاب رشته است از سوی موسسه به فروش می رسد. راه دیگر این است که این پکیج به همراه مشاور در موسسه در اختیار داوطلب قرار می گیرد و در ازای آن ۱۵۰ هزار تومان دریافت می شود.

موسسه آموزش کنکور مشهور دیگری که در همان منطقه خیابان انقلاب واقع شده، انتخاب رشته خود را دقیق ترین انتخاب رشته می داند. این موسسه در ازای انتخاب رشته برای داوطلبان ۱۹۰ هزار تومان دریافت می کند و یادآوری می کند احتمال رد شدن داوطلب خیلی خیلی کم است،

رزرو نکنید جا می مانید!

علاوه بر این مراکز، باید سری هم به سایتهای انتخاب رشته بزنید تا به جزئیات انتخاب رشته توسط متخصصان امر پی ببرید.

تمام این مراکز و سایتها در حالی به صورت غیرمجاز و زیرزمینی اقدام به انتخاب رشته برای داوطلبان می کنند که سازمان سنجش بارها تاکید کرده تنها افراد واجد صلاحیت برای انتخاب رشته داوطلبان و خانواده هایشان هستند. اما متاسفانه خود داوطلبان هم به گستردگی این کاسبی ها تن می دهند و بدون توجه به توصیه های سازمان سنجش آگاهانه و ناآگاهانه به سراغ این مراکز می روند.

به گزارش مهر، هر لحظه که به زمان آغاز انتخاب رشته داوطلبان در سامانه سازمان سنجش نزدیک می شویم تب و تاب داوطلبان برای انجام یک انتخاب رشته صحیح و تضمینی بیشتر می شود. در حالیکه می توانند با مطالعه کامل و دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته، خودشان به همراه خانواده ها بر اساس اولویت علاقه، بهترین انتخاب را داشته باشند اما به مراکزی مراجعه می کنند که صرفاً برای سواستفاده از خانواده هایی کم اطلاع فعال شده اند! خانواده های که تصور می کنند با پرداخت این مبالغ، پر کردن جیب این مراکز و افزایش انگیزه برای گسترده تر شدنشان، در صدد تضمین آینده فرزندانشان هستند.

منبع :خبرگزاری مهر

 

درباره نویسنده

انتهای پیام/ انتشار خبر از كاني نت

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كاني نت|KaniNet. محفوظ است.