انتخاب رشته دانشگاه آزاد از ۲۱مرداد/افزایش ظرفیت در علوم تجربی

انتخاب رشته دانشگاه آزاداز 21مرداد/افزایش ظرفیت در رشته های  علوم تجربی

انتخاب رشته دانشگاه آزاداز ۲۱مرداد/افزایش ظرفیت در رشته های علوم تجربی

کانی نت:

انتخاب رشته دانشگاه آزاداز ۲۱مرداد/افزایش ظرفیت در رشته های  علوم تجربی:

رییس سازمان سنجش در حاشیه بازدید از برگزاری آزمون مرحله نهایی نوزدهمین المپیاد علمی دانشجویی کشور، گفت: شب گذشته با اصلاحاتی که انجام شد ۳۰۰ ظرفیت به ظرفیت رشته‌های علوم تجربی اضافه شد و تعداد آن به ۶۱۰۰ ظرفیت رسید؛ اما بازهم در مقایسه با سال گذشته ۱۲۰۰ نفر کمتر است.

دکترابراهیم خدایی امروز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در مورد این آزمون توضیح داد: ۸۲۷ داوطلب در این آزمون شرکت کردند که ۲۷۴ نفر آن‌ها از طریق المپیاد متمرکز از طریق آزمون کارشناسی ارشد و ۵۵۳ نفر از قطب‌های هشتگانه دانشگاهی در۱۷ رشته مختلف به رقابت می‌پردازند و آزمون مرحله نهایی نوزدهمین المپیاد علمی کشور روز جمعه ۱۷ مرداد ۹۳ به پایان می‌رسد.

وی در مورد نحوه پذیرش دانشجویان توضیح داد: نحوه پذیرش دانشجویان در المپیاد متمرکز به این طریق است که ۱۵ نفر اول آزمون کارشناسی ارشد در رشته‌های المپیاد بدون احتساب معدل در نظر گرفته می‌شود و در المپیاد غیرمتمرکز از هر قطب دانشگاهی یک تیم ۵ نفره در صورتی که دانشجویان ۶۰ درصد نمره کل نفر اول آن قطب را دارا باشند به مرحله نهایی راه می یابند.

رئیس سازمان سنجش گفت: در این آزمون دانشجویان ممتاز ۶۳ دانشگاه دولتی، ۳ واحد دانشگاه آزاد اسلامی و ۵ واحد پیام نور شرکت دارند.

خدایی در ادامه در مورد آزمون المپیاد ۳ رشته شیمی، ریاضی و آمار توضیح داد: نتایج این ۳ رشته هفته آینده به صورت داخلی اعلام می‌شود تا برگزیدگان آن در تاریخ ۲۰ تا ۲۵ مرداد ماه با شرکت ۱۱ کشور دیگر در شیراز به رقابت بپردازند.

وی در مورد تسهیلات برگزیدگان این المپیاد اظهار کرد: ۳ نفر اول هر رشته به عنوان عضو بنیاد ملی نخبگان انتخاب می‌شوند و از تسهیلات این بنیاد برخوردار می‌شوند. ۱۵ نفر اول هر رشته نیز می‌توانند بدون آزمون وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد از ۲۱ مرداد ماه شروع می‌شود

رئیس سازمان سنجش در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد نحوه انتخاب رشته داوطلبان ورود به دانشگاه آزاد اسلامی گفت: و تا اول شهریور ادامه دارد.

داوطلبان برای انتخاب رشته در سایت مرکز آزمون یک کد پیگیری مشاهده می‌کنند که از طریق آن می‌توانند به انتخاب رشته بپردازند.

خدایی با بیان اینکه ۹۸ درصد ظرفیت‌های دانشگاه آزاد بدون آزمون است، در مورد هزینه‌های دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: هزینه‌ها از طرف دانشگاه آزاد اعلام می‌شود.

رئیس سازمان سنجش در ادامه در مورد کاهش ظرفیت رشته‌های علوم تجربی نیز توضیح داد: ظرفیت سال گذشته برای رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی ۷۳۰۰ نفر ظرفیت بود که امسال در فاز اول تعیین ظرفیت، ظرفیت این ۳ رشته به ۵۹۰۰ نفر کاهش پیدا کرد. اما شب گذشته با اصلاحاتی که انجام شد ۳۰۰ ظرفیت به ظرفیت این رشته‌ها اضافه شد و تعداد آن به ۶۱۰۰ ظرفیت رسید اما بازهم در مقایسه با سال گذشته ۱۲۰۰ نفر کمتر است.

وی در مورد علت این کاهش ظرفیت اظهارکرد: کاهش ظرفیت‌ها براساس بررسی‌ها و نیازبخشی وزارت بهداشت صورت گرفته است.

رئیس سازمان سنجش در مورد نحوه انتخاب رشته داوطلبان کنکور۹۳ توضیح داد: پکیج راهنمای انتخاب رشته بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار داده شده است و داوطلبان می‌توانند به راحتی با استفاده از این پکیج به راحتی انتخاب رشته کنند.

خدایی ادامه داد: مراجعه به برخی از مراکز انتخاب رشته که تبلیغ می‌کنند به صورت تضمینی انتخاب رشته انجام می‌دهند توصیه نمی‌شود.

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در خصوص کاهش ظرفیت های سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی گفت: سال گذشته ۷ هزار و ۳۰۰ نفر در این رشته ها پذیرش شدند و امسال پس از اصلاحیه افزایش ظرفیت وزارت بهداشت، در مجموع ۶ هزار و ۱۰۰ نفر امسال در این سه رشته پذیرش می شوند که نسبت به سال گذشته هزار و ۱۰۰ نفر کاهش دارد.
نوزدهمین دوره آزمون المپیاد علمی و دانشجویی کشور در سال جاری امروز و فردا در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود. دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور صبح امروز با حضور در دانشگاه تربیت مدرس از حوزه برگزاری آزمون المپیاد علمی و دانشجویی کشور بازدید کرد.

وی در حاشیه بازدید از آزمون در پاسخ به خبرنگاران گفت: نوزدهمین المپیاد علمی و دانشجویی کشور با حضور ۸۲۷ نفر داوطلب برگزار شد. تعداد ۲۷۴ نفر از طریق المپیاد متمرکز آزمون کارشناسی ارشد و ۵۵۳ نفر از طریق قطبی های دانشگاهی در ۱۷ رشته به رقابت می پردازند.

خدایی در خصوص نحوه پذیرش این دانشجویان توضیح داد: در المپیاد متمرکز ۱۵ نفر اول آزمون کارشناسی ارشد در رشته های المپیاد بدون احتساب معدل در نظر گرفته می شود و در المپیاد غیرمتمرکز از هر قطب دانشگاهی یک تیم ۵ نفره. در صورتی که دانشجویان ۶۰ درصد نمره کل نفر اول آن قطب را دارا باشند به مرحله نهایی راه می یابند.

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تصریح کرد: در این آزمون دانشجویان ممتاز ۶۳ دانشگاه دولتی سه واحد دانشگاه  آزاد و ۵ واحد دانشگاه پیام نور شرکت دارند.

وی ادامه داد: نتایج المپیاد شیمی، ریاضی و آمار زودتر از رشته های دیگر یعنی ۲۵ تا ۳۰ مردادماه اعلام می شود تا برگزیدگان آن بتوانند در المپیاد بین المللی  این سه رشته که با حضور ۱۱ کشور در  شیراز برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

وی افزود: اعلام نتایج نهایی المپیاد علمی دانشجویی کشور در نیمه دوم شهریور از طریق سایت مرکز المپیاد سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

خدایی ادامه داد: سه نفر اول هر رشته به عضویت بنیاد ملی نخبگان درآمده و از تسهیلات این بنیاد استفاده می کنند و همچنین ۱۵ نفر اول هر رشته بدون آزمون وارد مقطع کارشناسی ارشد می شوند.

وی در مورد انتخاب رشته آزمون سراسری نیز گفت: سازمان سنجش پکیج راهنمای انتخاب رشته را بر روی سایت این سازمان قرار داده است داوطلبان می توانند به راحتی با استفاده از این پکیج انتخاب رشته کنند.

رئیس سازمان سنجش و آموزش مراجعه به برخی از مراکز انتخاب رشته که تبلیغ می کنند به صورت تضمینی انتخاب رشته کرده و رشته هایی که داوطلبان در آن پذیرش می شوند را اعلام می کنند توصیه نکرد و گفت: با استفاده از پکیج انتخاب رشته سازمان داوطلبان به راحتی می توانند خودشان انتخاب رشته کنند.

وی در خصوص کاهش ظرفیت های سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی گفت: سال گذشته ۷ هزار و ۳۰۰ نفر در این رشته ها پذیرش شدند و امسال وزارت بهداشت ۵ هزار و ۹۰۰ نفر ظرفیت در این رشته ها اعلام کرد و سپس به یک اصلاحیه ۳۰۰ نفر نیز به آمار فوق اضافه کرد که در مجموع ۶ هزار و ۱۰۰ نفر امسال در این سه رشته پذیرش می شوند که نسبت به سال گذشته هزار و ۱۰۰ نفر کاهش دارد.

وی در خصوص انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز گفت: انتخاب رشته این دانشگاه از ۲۱ مرداد آغاز شده و تا اول شهریور ماه ادامه دارد. کد مربوط به انتخاب رشته در کارنامه داوطلبان درج شده است. داوطلبان می توانند با وارد کردن این کد در سایت مرکز آزمون در تاریخ اعلام شده نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

خدایی ادامه داد: ۹۸ درصد ظرفیت های پذیرش دانشگاه آزاد به صورت بدون آزمون است و تنها در یک سری از رشته ها و رشته های علوم پزشکی از طریق آزمون پذیرش دارد.

باپکیج انتخاب رشته (نرم افزار)سازمان سنجش بهترین انتخاب رشته را داشته باشد:

به نقل ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش در حاشیه برگزاری نوزدهمین المپیاد دانشجویی کشور در دانشگاه تربیت مدرس گفت: سه نفر برتر تمام رشته‌ها عضو بنیاد ملی نخبگان می‌شوند و تسهیلات این بنیاد مانند بورس و معافیت سربازی شامل آنها خواهد شد.

وی افزود: نتایج المپیاد شیمی، ریاضی و آمار زودتر از رشته های دیگر یعنی ۲۵ تا ۳۰ مردادماه اعلام می شود تا برگزیدگان آن بتوانند در المپیاد بین المللی  این سه رشته که با حضور ۱۱ کشور در  شیراز برگزار خواهد شد، شرکت کنند.
خدایی گفت: اعلام نتایج نهایی المپیاد علمی دانشجویی کشور در نیمه دوم شهریور از طریق سایت مرکز المپیاد سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.
وی در مورد انتخاب رشته آزمون سراسری نیز گفت: سازمان سنجش پکیج راهنمای انتخاب رشته را بر روی سایت این سازمان قرار داده است داوطلبان می توانند به راحتی با استفاده از این پکیج انتخاب رشته کنند.
رئیس سازمان سنجش و آموزش مراجعه به برخی از مراکز انتخاب رشته که تبلیغ می کنند به صورت تضمینی انتخاب رشته کرده و رشته هایی که داوطلبان در آن پذیرش می شوند را اعلام می کنند توصیه نکرد و گفت: با استفاده از پکیج انتخاب رشته سازمان داوطلبان به راحتی می توانند خودشان انتخاب رشته کنند.

 

منبع :ایسنا

درباره نویسنده

انتهای پیام/ انتشار خبر از كاني نت

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 كاني نت|KaniNet. محفوظ است.