آخرین اخبار از افزایش ۲۰ درصد شهریه دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد

به گزارش کانی نت به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد:

آخرین اخبار از افزایش ۲۰ درصد شهریه دانشگاه آزاد:

بودجه دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد تصویب شد براساس مصوبات این جلسه مقرر شد ۵ درصد از محل شهریه ها به پژوهش اختصاص یابد همچنین اعتبار جذب هیأت علمی نیز به تصویب رسید.

بودجه ارائه شده از سوی دانشگاه آزاد در جلسه هیئت امنای این دانشگاه که به ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی – رئیس هیأت امنای دانشگاه برگزار شد به تصویب رسید.

این جلسه با حضور میرزاده رئیس دانشگاه آزاد و معاونین این دانشگاه، محمد فرهادی – وزیر علوم، سید حسن خمینی، عبدالله جاسبی، حجت الاسلام محمد محمدیان- رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، فریدون عزیزی و بهمن یزدی صمدی اعضای هیأت امنای این دانشگاه ۶ اسفند ماه برگزار شد.

در جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد تصمیم گرفته شد تا ۵ درصد از محل شهریه ها و ۵ درصد از محل فعالیت های دانش بنیان به بخش پژوهش اختصاص پیدا کند.

همچنین قرار شد اگر هر واحد دانشگاه آزاد درآمد مازادی داشته باشد ۵ درصد از این درآمدزا به پژوهش اختصاص یابد.

در این جلسه در خصوص جذب هیئت علمی برای رشته های مختلف و همچنین رشته پزشکی مقرر شد تا اعتباری جداگانه بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان برای جذب هیئت علمی در نظر گرفته شود.

در بخش عمرانی دانشگاه آزاد نیز مصوب شد تا منابع مالی ۱ هزار و ۱۰۰ متر مربع فعالیت عمرانی، برای تکمیل طرح های موجود در دانشگاه آزاد و یا طرح هایی که برای شروع آن ضرورتی هست در نظر گرفته شود.

رئیس دانشگاه آزاد در لایحه بودجه این دانشگاه پیشنهاد کرده بود تا به ۳ واحد دانشگاه تهران جنوب، تهران مرکز و تهران شمال ماموریت داده شود برای تامین تجهیزات «آزمایشگاه ملی»  که ساختمان آن آماده بهره برداری است، مبلغ ۶۰ میلیارد تومان تا سال ۹۴ هزینه شود که این موضوع نیز مورد تصویب قرار گرفت.

میرزاده پیش از این در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بودجه دانشگاه آزاد برای سال ۱۳۹۴ از لحاظ درآمدها ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و از لحاظ منابع ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است که دانشگاه آزاد در آموزش عالی هزینه می کند.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: برخی از دانشگاه های جدید التاسیس با حداقل استاندارها مشغول فعالیت هستند که در صورت عدم کسب استانداردهای لازم از پذیرش دانشجو تا رسیدن به استانداردهای لازم جلوگیری می شود.

نشست شورای دانشگاه تبریز به منظور هم اندیشی برای ارتقای برنامه های آموزشی دانشگاه ها برگزار شد. مجتبی شریعتی نیاسر در این نشست کنترل کمی، ارتقای کیفی و اقتدار و هماهنگی را سه رویکرد اصلی و سیاست راهبردی این معاونت بیان کرد و گفت: در دهه گذشته روند گسترش کمی مراکز آموزشی در حوزه های مختلف بیش از حد نیاز جامعه بوجود آمده که باید این روند اصلاح شود.

وی افزود: همه مدیران، مسئولان، استادان و دانشگاهیان یک ماموریت دارند و آن هم توسعه همه جانبه آموزش عالی کشور است.

معاون آموزشی وزیر علوم داشتن سرعت عمل بالا، اخلاق محوری، قانون مداری و فراجناحی عمل کردن را از جمله ویژگی های بارز برنامه های معاونت آموزشی وزارت علوم برشمرد .

جلوگیری از پذیرش دانشجو در دانشگاه های جدید التاسیس با حداقل استاندارها

وی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر برخی از دانشگاه های جدید التاسیس با حداقل استاندارهای لازم مشغول فعالیت هستند که در صورت عدم کسب استانداردهای لازم از پذیرش دانشجو تا رسیدن به استانداردهای لازم جلوگیری خواهد شد، خاطر نشان کرد: ارتقای کیفی شعار و رویکرد دوم این معاونت است که می خواهیم با کمک گرفتن از دانشگاه های جامع و برتر کشور و به ویژه با همفکری اساتید سرشناس دانشگاه ها این وضعیت را بهبود بخشیم.

تفویض مسئولیت ها به مدیران دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های برتر

شریعتی نیاسر با اشاره به رویکرد سوم این معاونت که مربوط به اقتدار و هماهنگی بود، افزود: در کنار نظارت دقیق و سیاست گذاری وزارت علوم، بسیاری از مسئولیت ها به مدیران دانشگاه ها و به خصوص دانشگاه های قدیمی و برتر تفویض می شود که با این کار می توان اقتدار وزارت و این دانشگاه ها را افزایش داد .

به روزرسانی دروس و سرفصل ها

معاون آموزشی وزارت علوم فعال کردن شورای عالی برنامه ریزی آموزشی را از دیگر اقدامات اساسی این معاونت اعلام کرد و گفت: برنامه های آموزشی و سرفصل دروس در دانشگاه‌ها  باید حداکثر ۵ سال با تحول علوم در جهان، به روز رسانی و متحول شود.

فاصله گرفتن برخی از مراکز آموزش عالی از رسالت اصلی

شریعتی نیاسر اظهار داشت: برخی از مراکز آموزش عالی کشورمان با توجه به دور شدن از رسالت اصلی خود – نظیر آموزش از راه دور و یا آموزش های فنی و حرفه ای،  احتیاج به کمک دارند که به  جایگاه اصلی خود برگردند. البته این کار نیز یک شبه درست نمی شود و باید در این راستا صبر و حوصله کرد.

مشارکت دانشگاه ها در برنامه ریزی ها

در این مراسم دکتر عبدالرحیم نوه ابراهیم، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز با تاکید بر اینکه بایستی همه برنامه ریزی ها با مشارکت دانشگاه ها و اساتید به سرانجام برسد، تصریح کرد: این امر موجب شتاب بیشتر و جامع تر شده تدوین برنامه عملیاتی با یک سند راهبردی مدون می شود.

نقش تعیین کننده ۱۰ دانشگاه برتر در بازنگری برنامه دانشگاه ها

به گفته وی، برنامه های تدوین شده دانشگاه ها نیاز به بازنگری دارد که باید این برنامه ها با توجه به شرایط امروز جامعه ما به روز رسانی و دوباره تدوین شود که در این خصوص ۱۰ دانشگاه برتر کشور می توانند نقش تعیین کننده ای داشته باشند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم در ادامه افزود: ما از طرح ها و برنامه های مدون و کارشناسی شده دانشگاه ها استقبال می کنیم و در برنامه‌ریزی آموزشی از همفکری و هم اندیشی بسیاری از اساتید دانشگاه ها استفاده خواهیم کرد.

 

درباره نویسنده

انتهای پیام/ انتشار خبر از كاني نت

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 كاني نت|KaniNet. محفوظ است.